Site Rengi

Fuar Standı Tasarım Detayları

24.10.2019
936
Fuar Standı Tasarım Detayları

Detaylar, bir projenin vazgeçilmez inceliği olup, sağlıklı bir yol haritası için vazgeçilmez koşuldur. Üretici firma seçimini yapacak olan markanın etkilenmesinde kesinlikle dikkat edilmesi gereken bu durum, fuar standı tasarımında da etkili bir rol oynamaktadır. Teşhir edilecek olan ürünün ön plana çıkarılması, kurumsal kimliğin marka iletişimine yönelik anlatılması bakımından, Fuar Standı Tasarımı detayları son derece önemli bir koşuldur.

Renk seçimleri, işçilik kalitesi, tasarımın markanın pazarlama diline paralel şekilde olan özgünlüğü gibi birçok disiplinin bir araya geldiği bu özelliklerin en iyi şekilde sergilenebilmesi için alanında yetişmiş tasarım ekibinin bu alanda görev yapması önemli bir etki yaratmaktadır. Fuar standı tasarımı çok özel bir iş alanıdır ve pazarlama ilkeleri, endüstriyel tasarım standartları ile iç mimari de bu proseslerde bir arada değerlendirilir. Finalde bu stantların tasarımcıları, hem sanatsal bakımdan detaylara hakim birer görsel tasarımcı, hem pazarlama uzmanı, iç mimar ve hatta gerekli olduğu durumlar da ürün teşhir standı içeriğine hakim, bir endüstri ürünleri tasarımcısıdır.

Standlar, fuarlara katılan firmaların müşteri portföyleriyle, ziyaretçilerle ve diğer katılımcı firmalarla arasındaki bir geçiş süreci oluşturan, kısa sürede inşa edilen, hatta bu alanda insanüstü çaba gerektiren mimari yapılardır. Bu nedenle, fuar standı tasarım detayları konusunda çok dikkat edilmeli ve her detay ayrıca ele alınırken uygulama yani montaj süresinin kısıtlı olduğu unutulmamalı, kurulum sürecindeki “insan” faktörü gözardı edilmemelidir. Standlar ne kadar prestijli ve dikkat çekici olursa ve ziyaretçiler standlardan ne kadar pozitif bir etki ile ayrılırsa, fuar katılımcısı firmalar da o fuardan beklentilerini o derece karşılayacaklar demektir.

Fuar Standı Tasarımı İle İlgili Genel Bilgiler

Fuar standı modelleri içinde firmanın o fuardan beklentilerine en çok uyan tasarım seçildiğinde fuar başarısı da artış gösterecektir. Fuar standı ekipmanlarının tercihi de yine hedeflere uygun şekilde tercih edilmesi gerekliliği vardır. Bunun yanında, stand alanının temizliği çok önemlidir. Diğer standlarla fuarın en başlarında kurulacak dostane ilişkiler de o organizasyonun verimli geçmesine yardımcı olacak en önemli etkenlerden biridir.

Fuar Standı Tasarım Detayları; ürünlerin öne çıkarılması özellikleri ile de ilişkili olduğu gibi, prestijli bir görünüm için de tasarlanmış ve kurulmuş olabilir. Yine de, belli ürünler, belli objeler bazı sergileme standartları ile özdeşleşmiştir.

Auto-show gibi fuarlarda, üst segment araçlarda koyu fonlar tercih edilirken, piyasaya yeni ve hızlı girmiş sürümü fazla olacak bir otomobil standı parlak renklerle lanse edilebilmektedir. Bu ve benzeri bir çok detayın birbirine girift olduğu fuar standı tasarımlarında mutlaka ki en önde gelen şartlardan biri, standın kalite standartları ve işçilikleri olacaktır. Bu aşamada markalar bu konuda asla taviz vermeyerek, yüksek başarı için en kaliteli işçiliği ve materyali mutlaka tercih etmelidirler.

Fuar Standı Tasarım Detayları Konusunda Dikkat Edilecek Konular

Her yıl yurtiçinde ve yurtdışında düzenlenen çok sayıda fuar organizasyonlarından elde edilen birikimler ile fuar stand tasarımcısı ne kadar bir kalite seviyesine ulaşmış olsa da firmalar için her yeni fuar ayrı bir tasarımı ve bununla beraber yeni bir heyecanı da beraberinde getirmektedir. Çünkü, stand tasarımında, tanıtımı yapılacak ürünün türü en önemli kriterlerden biridir. Bunun yanında, fuarın düzenlendiği sektördeki iş hacmi, stand alanı metrekaresi gibi detaylar da önem arz etmektedir. Çünkü “Fuar stand tasarımı Nasıl yapılır?” sorusunun cevabı tam da burada gizlidir.

Stand alanı kullanım amacına göre çok fazla detay da içerebilir, çok sade ve ferahta olabilmektedir. Örneğin küçük ev aletleri sektöründe bir stand yapıyorsanız ve orada bir elektrik süpürgesi testi yapılacaksa üstteki görseldeki gibi bir demo alanı kurmaktan başka şansınız yoktur. Marka ve ürünleri öne taşıyacak bir tasarım dili oluşturulmalıdır. Fuar standının ışıklarına, zeminine, duvarlarına ve görsel giydirmelerine de maksimum özen gösterilmelidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.