Site Rengi

Fuara Giderken Yanıma Ne Alayım?

05.04.2020
1.714
Fuara Giderken Yanıma Ne Alayım?

Fuara Giderken Yanıma Ne Alayım?” sorusunu cevaplamadan önce, düzenlenecek fuarın fiziki koşullarını doğru incelemek gereklidir. Mutlaka ki bu noktada; en önemli detaylardan birisi, sektörel farklılıklardır.

Bazı fuarlarda, standlar tasarımları ile önplana çıkımaktadır. Bazılarında ise manken , aktivite, ikram gibi detaylarla öne çıkarken, bir tıp fuarında durum bu şekilde gerçekleşmemektedir. Burada daha bilgilendirici yayın ve içerikler oluşturulmalıdır.

Genel sosyal hayat içinde de dikkat ettiğimiz kişisel bakım, görselllik gibi detaylar fuar standında görevli iseniz, daha da dikkat etmeniz gereken konular haline gelmektedir. Bu yazımızda, sizler için yol gösterici bir kılavuz hazırlamak istedik.

Katılımcı Firma Görevlileri Fuara Nasıl Gelmelidir?

Hatırı sayılır pazarlama bütçelerinin ayrıldığı fuar organizasyonlarında, her firma harcadığı paranın karşılığını satış olarak görmek istemektedir. Burada katılımcı firma fuar öncesi hazırlıklarını en doğru şekilde yapmalıdır.

Bu gibi konuların içine, yiyecek-içecek ikramları, stand tasarımı ve uygulaması dahil olur. Aynı zamanda stantta kurum içi ve kurum dışı personelin kılık-kıyafeti, fuar süresince katılımcılara davranış ve hatta stantta duruş şekilleri bile dahildir.

Bir başka konu ise markanın, fuar süresince kullandığı tanıtım argümanlarıdır ki; bu fuar pazarlama stratejini belirlemektedir. Bu argümanlar, katalog, broşür, insert gibi basılı tanıtım malzemeleri olabilirken, stand içinde yer alan ekranlarda oynatılan, tanıtıcı filmler de olabilir.

Bütün bunların yanına firma hal, hareket ve marka dili ile fuarda dikkat edilmesi gerekenler konusunu büyük puntolarla ya kafasına kazımalı ya da firma içi eğitim ve toplantılarla konuya pekiştirmelidir.

Burada asıl bu soru cevaplanırken yukarıda da anlattığımız gibi sektörel bazda bazı detaylar önemli iken, markanın kendi adına belirlediği pazarlama stratejileri de, önemlidir.

Bu durumlarda, markanın hedef kitleyici ile buluşmasını sağlayacak olan, pazarlama veya satış temsilcisinin duruşu, kendini ifade edebilme yeteneği ile beraber, elinde yeterli satış argümanı ve donanımı bulunması önemlidir.

Temas kurulan sınırlı zaman içerisinde, en iyi ve en güçlü etki doğrudan potansiyel müşteri üzerinde bırakılmalıdır. Burada ürün veya hizmet hakkındaki bilgiler bir “hap” gibi katılımcıya sunulmalı ve akılda kalıcı bir etki bırakılmalıdır.

Stantta, her katılımcıya ilgi gösterilemeyecek yoğunluk durumlarının yaşandığı zamanlar, basılı tanıtım materyalleri kolay ulaşılabilecek yerlerde olmalıdır ki; bu sayede satışa dönebilecek müşteriler kaçırılmasın veya kartvizitleri de bir fanusta toplanarak sonra bile olsa dönüş yapılabilsin.

İletişim Araçlarının Verimli Kullanılması

Operasyonel süreçlerde, fuar standı içi iletişim çok önemli olmaktadır. Özellikle büyük metrekareli ve çok fazla katılımcının olduğu fuarlarda, tanıtım birimleri uzmanlıklarına göre belirlenmeli ve birden fazla uzmanlığa sahip tanıtım elemanlarının bu birimler arasında “joker eleman” olarak kullanılması bu yoğunluğun azaltılmasında gayet önemli bir detaydır.

Bunun dışında fuar standı içi iletişim dışında, merkez veya basılı tanıtım argümanlarının bulunduğu depo ile de proaktif bir şekilde iletişimde kalınmalı ve olası bir tanıtım materyalinin tükenmesi durumunda hızlıca istenerek temin edilmelidir. Yine büyük merekarelerde, stand içi depolama imkanı da mevcuttur.

Fuar için gerekli malzemeler tamam olduğunda, firma tarafında düşünülecek aksiyonlar oldukça azalmış demektir.

Peki Ziyaretçiler Fuara Giderken Ne Almalıdır?

Aslında yazımızın bu kısmında, sektör profesyoneli kişilerin ziyaretçi olması durumu ile ilgilidir. Çünkü, fuar alanları çok geniş metrekarelere kurulu olup, eğer ziyaretçinin sadece bir günü varsa bütün fuar alanını gezmeleri çok mümkün değildir.

Bu yüzden ziyaretçi fuar planını fuar öncesi detaylı bir şekilde yapmalıdır. Bu sayede gereksiz vakit kayıplarının önüne geçilecek ve fuar gezisi için ayrılan süre en efektif şekilde kullanılacaktır.

Bu noktada potansiyel alıcı, ürün numunesi toplayacaksa veya alanda satışı yapılan ürünlerden satın alacaksa bu yönde bir hazırlıkla fuara gelmesi çok doğru olacaktır.

Fuar alanları büyük olduğu için ve çok fazla stand olduğu için burada tekerlekli mobil olarak taşınması güç olmayan bir çanta ile katılmak, oldukça isabetli bir seçim olacaktır.

Fuar alanları genelde, şehir dışlarında havaalanlarına yakın yerlere kurulmaktadır. Fuar ziyaretçisinin günün sonunda, bir çok numune ve ürünle fuarı terk edebilir. Bununla ilgili olarakta kendisinin veya firmasının özel bir aracı olması isabetli bir seçim olacaktır.

Tüm blog yazısında “Fuara Giderken ne Alınır?” sorusunu cevaplamış olduk, Keyifle okumanızı diliyoruz. Tüm soru ve görüşleriniz için, bize 0(850) 473 1373 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

fuara giderken

Konferans- seminer- toplantı, reklam çalışmaları ve Pr çalışmaları, tanıtım etknlikleri ve fuar organizasyonları gibi tüm etkinlikler için KheironOrganizasyon ile iletişime geçebilirsiniz. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.