Site Rengi

Etkili Ürün Teşhir Standı Seçimi Yapmak

07.05.2021
2.754
Etkili Ürün Teşhir Standı Seçimi Yapmak

Çok sayıda ürünü ve ürün çeşidini sergileyerek satış amacı ile markaya özel standlara ürün teşhir standı denir. Müşterilerin isteklerine göre tasarlanabilir. Reklam ve tanıtım için fuarların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Özellikle son yıllarda teşhir standlarına olan ilgili dikkat çekici derecede artmıştır. Doğru ürün teşhir standının tasarlanması ve kullanılması hem marka hem de alıcılar üzerinde büyük rol oynar.

Markalara ve firmalara yönelik en doğru hizmeti verebilmek açısından standların tasarımı organizasyonlarda büyük önem taşır. Stand tasarımcıları markanın isteği, hedefi ve vizyonunu göz önünde bulundurarak tasarım yapmalıdır. Renklerin, şekillerin, desenlerin insanlar üzerindeki algı yönetimi baz alındığında her kitleye hitap edecek stand çeşidini bulmak kolay değildir. Bu sebeple başta ürün teşhir standları olmak üzere tüm reklam ve tanıtım amacı ile göz önünde olan ürünler; işinde uzman ve tecrübeli bir ekip tarafından sağlanmalıdır.

Stant Çeşitleri Nelerdir?

Her geçen gün artan üretim sayesinde pek çok çeşit ve modelde stand bulmak mümkündür. Birbirinden farklı ürün teşhir standları bulunur. Fakat bunlar arasında temel olarak gruplandırılan ve en çok tercih edilen stand çeşitleri şu şekildedir:

Masa Üstü Ürün Teşhir Standları

Masa ve tezgah üstlerine konularak kullanılan bu standlar aynı zamanda tek başına da kullanılabilmektedir. Bu standlarda önemli olan unsur; alıcı kitlenin göz hizasına denk gelmesidir. Masa üstü stand üretiminde;

  • pleksiglas
  • metal
  • karton plastik
  • ahşap malzemeler kullanılmaktadır. Ambalajın özelliğine kullanılacak yere göre değişkenlik gösterir.

Satış noktaları için kasa yanı, tezgah üstü gibi noktalar oldukça önemlidir. Sıklıkla beklenen alanlarda ve alışveriş esnasında tüketici ile teması olması masa üstü standlarını avantajlı kılmaktadır. Ödeme noktasına konularak satış oranını artırır.

ürün teşhir standı

Ayaklı Ürün Teşhir Standı Nasıl Olur?

Orta bölgeye vitrin ve köşe gibi alanların kullanımı ile konulur. Kendi başına ayakta durabildiği için ayaklı stand olarak adlandırılmıştır. Farklı malzeme ve ölçülerden üretilebilir. Ayaklı ahşap bir stand tasarlanabildiği gibi metal, demir, vakum ya da kartondan da tasarlanabilir.

Satış noktalarında ürünü ön plana çıkararak tüketicide ihtiyaç duygusunun tetiklenmesini sağlar. Satışların artmasında önemi büyüktür. Ürün teşhir kapasitesi fazla olduğundan yüksek miktarda yük taşıyabilir. Ayaklı stand üzerine markaların ve firmaların görselleri rahatlıkla giydirilebilir. Ayaklı standlar, lojistik anlamda maliyetin fazla olması dışında herhangi bir dezavantaj barındırmaz.

Ahşap Ürün Teşhir Standı Nedir?

Ahşap stand tasarımları çok geniş ve etkili tasarımlar ile ilgi görmektedir. Çeşitlilik açısından zengin, kullanılabilirlik açısından dayanıklı olmasından kaynaklı ön plandadır. Firma ve kurumsal faaliyet yürütenleri net ve vizyona uygun biçimde temsil eder. Demonte ve monteli şekilde gönderimleri sağlanır.

ürün teşhir standı

DOĞRU STAND SEÇİMİ NASIL YAPILMALIDIR?

Doğru stand seçiminde en önemli olan şey; markanın vizyonu, kitlesi ve hedef kitlesidir. Bu üç ana unsur detaylıca bilinmelidir. Marka ya da firma; hangi kitleye ulaşmak istiyorsa ona yönelik çalışmalar yapılır. Zaman zaman yalnızca markanın ya da ürünün değil, ürünün bir özelliğinin satışı ya da reklamı yapılmak istenebilir. Böylesi durumlarda iyi bir analiz yapmakta fayda vardır.

Örnek vermek gerekirse; bir dezenfektan markasının yeni üretime soktuğu cep boy dezenfektanlar için büyük bir ayaklı stand kullanmasına gerek yoktur. Zincir kozmetik mağazalarında, eczanelerde ve marketlerde kasa yanı ya da tezgah üstü olarak sunulması daha avantajlı olacaktır. Her ürünün kendine ait olan ve keşfedilmeyi bekleyen satış stratejileri bulunur.

Ürün teşhir standları, bu stratejileri öğrenmek için en iyi ve en keyifli araçlardan biridir.

KheironStand olarak uzun yıllardır deneyim ve tecrübelerimizle alıcılarımız için en uygun ve en doğru standları tasarlıyoruz. Size veya markanıza en uygun standı yaptırmak için sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Doğru stand seçimi ile ilgili yazdığımız bu yazıyı beğendiyseniz fuar stand planı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.