Site Rengi

Kongre Standı ile Markalaşmak

19.05.2022
2.107
Kongre Standı ile Markalaşmak

Kongre standı tüm firma ve markaları katılmış oldukları organizasyon ve etkinliklerde temsil etmek üzere hazırlanmış olan standılardır. Bu standların hazırlıkları tamamen firmaya ait olup farklılık kazandırmak ve ön plana çıkmak için kullanılır. Sıklıkla kongreler, toplantılar ve sergiler için tasarlanmakta, kurulumu ve kullanım alanı etkinliğin özelliğine göre değişim göstermektedir. Bazı organizasyonlarda satış odaklı planlamalar hedeflenirken bazı organizasyonlar yalnızca sektörde bulunan marka ve firmaların kaynaşmasını ya da akılda kalıcılığını tazelemek için gerçekleşir.

Kongre stantlarının hedefi görselliği ön planda tutarak marka ya da firmaya dikkat çekmektir. Bu stantların tasarımı firma ya da markanın bulunduğu sektöre göre, organizasyonun etkinliğine göre ve organizasyonun konumuna göre değişiklik gösterir.

Kongre organizasyonları sıklıkla firmaların bir araya gelmesi ve fikir alışverişi yapması sebebiyle kurulur. Bu sebeple rahatlık ve kullanımda kolaylık son derece önemlidir. Konforlu ve rahat kullanımı sağlayan kongre standları toplantı seminer fuar gibi organizasyonların faaliyet yürütebilmesine büyük kolaylık sağlar.

Peki kongre standı nasıl olmalıdır? Kongre standı ile ön plana çıkmak mümkün müdür? Kongre standı ile nasıl markalaşılır?

Tüm bu sorulara yanıt vermeden önce ilk olarak hepimizin bilmesi gereken ya da hatırlaması gereken birkaç ufak nokta bulunmakta: Kongre standı nasıl hazırlanmalıdır ve doğru kongre standı tasarımı nasıl gerçekleşir?

Kongre stant tasarımı yapılırken ilk olarak standın hangi organizasyonda kullanılacağının bilinmesi gerekir. Tanıtım maksadıyla kullanımı gerçekleştirilecek olan standlar ya da daha çok bilgi aktarma amacıyla kullanılacak olan stantlar tasarımcılara göre birbirinden farklı özelliklere sahip olmaktadır. Bu sebeple standın kullanılacağı alan hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olunursa kongre standı tasarımında o kadar çok başarı göstermek mümkündür denilebilir..
Kongre stand tasarımı için en önemli noktalardan birisi insanların dikkatini çekebilecek görselliğin ve estetik formun hazırlanabilmesi aşamasıdır. Kongre standı hazırlığı büyük bir iş birliği içerisinde olmayı gerektirir. Vitrinlerin aydınlatılması, standın kurulacağı alan, ürün tanıtımı ve benzeri gibi pek çok faktör ele alınmalı ve buna göre bir dizayn düşünülmelidir.

Kongre fuar standı marka ya da firmaya özel olarak tasarlanacağından kaynaklı özgün ve sıra dışı tasarımlar gerçekleştirilebilir. Kongre ziyaretçilerinin daha çok ilgisini çekmeye yönelik ve akılda kalmaya yönelik tasarımlar her zaman için hem organizasyonun güzel geçmesine hem de isimlerin daha kaliteli bir hal almasını sağlar.

Kongre stand tasarımlarında ayrıntılara dikkat etmek ve ürünleri daha fazla ön plana çıkaracak biçimde modüler tasarımlar gerçekleştirmek büyük önem taşır. Bu şekilde gerçekleştirilen  tasarımlar genellikle firmalar için iyi bir izlenim bırakır. Kongre standı hazırlanırken kullanılacak olan aksesuar ve ufak malzemelerden dinlenme ve mola noktalarına kadar bütün ayrıntılar ince ince düşünülmelidir. Göz yormayacak ve sade şık bir tasarım elde etmek her sektörde olduğu gibi stand tasarımında da oldukça büyük önem taşır.

kongre-standi-ile-markalasmak

Kongre Standı ile Markalaşmak İçin 5 Değerli İpucu!

  1. Standın dikkat çekmesi oldukça önemlidir. Ancak yalnızca standın dış görünümüne odaklanmak süreci olumsuz yönde etkileyecektir. Kongre alanında standınızın doğru tasarıma sahip olması kadar sahip olduğunuz içeriğin doğru olması da çok büyük önem taşır.
  2. Kongre standı tasarımının hitap edeceği alanı belirleyin. Her toplantı, organizasyon ya da seminer zaman zaman istenilen ya da hedeflenen kitleleri içermeyebilir. Bu noktada biraz daha ön görülü olarak standın hedef kitlesini belirlemek hayati önem taşır. Bir diğer seçenek olarak; kongre standı tasarımının hedef kitlesi herkes olabilir.
  3. Kongre standı ile firmanızın özgün yapısını ortaya koyun. Kongre fuar standı kullanmanın en önemli amaçlarından birisi de marka ile bütünleşerek markayı ön plana çıkarmaktır. Firmanın imajını ön plana çıkaracak marjinal renkler, aksesuarlar ya da tasarımın temelinden gelen hareketliliklerle cesur ve kendine has tasarımlar dikkat çekmek için oldukça önemlidir.
  4. Profesyonel bir standı tekrar tekrar kullanın. Doğru malzemeler ve profesyonel bir ekip tarafından üretimi gerçekleşen standların kullanımının uzun ömürlü olması dikkat çekmek için oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Bu noktada modüler sistemlerin tekrar kullanılabilir özelliklerinden faydalanabilir, katıldığınız her organizasyonda güvendiğiniz kongre standını tıpkı bir imza gibi sergileyebilirsiniz.
  5. Kongre standına kurumsal bir görünüm katın. Hangi sektörde hangi organizasyona katılmış olursanız olun, doğal görünüm kadar resmi ve kurumsal görünüm de oldukça büyük önem taşır.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.