Site Rengi

Ayakkabı Mağazası Tasarımı

Ayakkabı Mağazası Tasarımı

Ayakkabı Mağazası Tasarımı, her sektörde olduğu gibi ürünlerle birlikte ve uyumlu bir mağaza dekorasyonu eşliğinde gerçekleştirilmelidir. Üretim ve tüketimin hızla arttığı, pazarlama ve satış odaklı sermayenin yükseldiği günümüz dünyasında dikkat çekici olmak, ürünün niteliğinden çok daha büyük önem kazanır hale geldi. Dolayısıyla sektörde kendini tekrar etse dahi yenilikler ekleyerek yelpazesini genişleten ve daima gelişim sağlayan dekorasyonlar ve ürünler artıyor.

Mağazalar, kitle fark etmeksizin hemen herkesin zamanının büyük bir çoğunluğunu ayırdığı ve sıklıkla uğradığı mekanlardan biri. Bu sebeple bir mağaza tasarımı ne kadar şık, dikkat çekici ve yenilikçi olursa potansiyel alıcıları kazanmak için de o kadar avantajlı oluyor. KheironStand olarak, küçük detaylara büyük özen gösterdiğimiz ve her ayrıntısını belli prensiplere dayanarak eklediğimiz ayakkabı mağazası tasarımında neler yaptığımızı Proje İncelemesi başlığı altında inceleyebilirsiniz.

Ayakkabı Mağazası Tasarımı Proje İncelemesi

  • Ayakkabı mağazası tasarımında ilk olarak hedefimiz ziyaretçilerin mağaza içerisinde fazla zaman geçirmesine yönelik bir tasarım oluşturmaktı. Ziyaretçileri yormayacak ve boğmayacak bir alan üzerine dekore edilen her araç birbiriyle uyumlu ve cezbedici görünmelidir. Beğenilen mağaza tasarımları alıcıların en başta güven oluşturmasını sağlayarak mağazaya karşı sempati yaratır. Bu da satışları büyük ölçüde etkiler.
  • Ayakkabı mağazası tasarımında beyaz rengi tercih ederek alanın tamamında ferah ve temiz bir görüntü yaratma hedefimize ulaştık. Aynı zamanda beyaz renk sergilenen ürünleri daha çok ön plana çıkardığından kaynaklı ürünlerin net ve kolay anlaşılabilir görüntüsü de avantajımız oldu.
  • Ürünlerin daha fazla ön plana çıkarılabilmesi adına raflarda kullanmış olduğunuz pleksi altında gizli gömme led uygulaması bulunmaktadır. Bu aydınlatmalar ile ürün teşhirleri herhangi bir zaman sınırlaması olmadan günün her saati aynı ferah ve geniş ortam içerisinde dikkat çekici bir biçimde sergilenebilmektedir.
  • Aydınlatmalar özellikle ayakkabı mağazası tasarımında büyük önem taşır. Rafların sık ve peşi sıra dizili olması sebebi ile doğru noktalara yerleştirilen aydınlatmalar satışları büyük oranda artırır.
  • Ayakkabı mağazası tasarımda dikkat ettiğimiz bir diğer nokta ise, mağazanın yeterli ürün sergilemek için gerekli özelliklere sahip olmasıydı. Kullanım alanlarımızı maksimum verim elde edecek şekilde dizayn ederek ürün sayısının artırılması için gerekli olan raf dizaynını sağladık.
  • Raf ölçüleri sergilenecek ürünlerin yan, ön ve arka kısımlarında yeterli düzeyde boşluk bırakılacak şekilde tasarlanmıştır. Böylelikle raflardan elde ettiğimiz yer tasarrufu daha fazla ürün sergilememize olanak sağladı.
  • Duvarda özel bölmeler açarak dekoratif bir kullanım alanı sağlama amacıyla niş uygulamalarını tercih ettik. Böylelikle mağaza içinde dikkat çekici bir tasarım sağlarken etkin alan ve metrekare dağılımı sağladık.
  • Sütun üzerinde eklediğimiz ayna ayrıntısı sayesinde alanın ferahlığını artırırken aynı zamanda konum itibariyle de doğru bir nokta kullanmış olduk.
  • Yıldız ürünler için ayrıca sergilenmek üzere showroom ve ilgi çekici bir alan oluşturduk. Aydınlatmalar ile desteklediğimiz bu alanda her mağazanın ihtiyacı olan favori parçaların daha da ön plana çıkması için gerekli alanı sağladık.
  • Mağaza içinde dahili suni dolap ve depo alanı yaratılarak alan kullanımında maksimum verimliliğe ulaştık.

Ayakkabı Mağazası Tasarımı Nasıl Yapılmalı?

Mağaza dekorasyonu, mağazanın kimliğini temsil etmekte ve müşteri gruplarının algısını belirlemektedir. Bu sebeple her mağaza hizmet verdiği sektöre göre tasarlanmaktadır. Ayakkabı mağazası tasarımı ise, uzmanlık ve deneyim gerektiren bir alandır. Ayakkabı mağazası tasarımı için öncelikle hedef kitle belirlenmelidir. Mağaza içerisinde satışı gerçekleşecek ayakkabı çeşidi hedef kitleye göre belirlenmelidir.

Günümüzde ayakkabı mağazaları da tıpkı diğer sektörler gibi tek bir tarzda değil birçok tarzda ürünü aynı mağaza içerisinde sergilemektedir. Birçok ayakkabı mağazası, spor, klasik, kadın, erkek, çocuk ayakkabılarını aynı mağaza içerisinde tanıtımını gerçekleştirip satışını yapmaktadır.

Bu noktada ürünlerin cinsiyet, model ve benzeri türden ayrıntılarından kaynaklı göz yormaması için, mağaza içerisinde kategorize edilmiş şekilde sergilenmesi mağaza için avantaj sağlayacaktır.

Mağazanın ışıklandırması kesinlikle göz yormamalı, ferah bir alan yaratacak şekilde aydınlatma sistemine sahip olmalıdır. Mağaza tasarımında dikkat edilmesi gereken, yine mağazada müşterilerin daha çok vakit geçirmesini sağlayacak olan duvar rengi tercih edilmelidir. Bazı mağazalar, renk konusunda yanlış tercihte bulunmaktadır. Bu durum müşterilere kasvetli bir ortam sunduğu için insanlar bu gibi yerlerde fazla vakit geçirmekten hoşlanmazlar.

Ayakkabı mağazası tasarımı söz konusu olduğunda en fazla dikkat edilmesi gereken bölüm ise, müşteriyi mağazaya çekecek olan vitrin kısmıdır. Bu bölüm tüm alış veriş etkinliğinin başladığı veya bittiği kısımdır, dolayısı ile burada kullanılacak olan ayakkabı standları, ışıklandırma, reklam, afiş çalışması ve benzeri türden tüm ayrıntı mağaza içerisinde ki tüm satış stratejinizi etkileyecektir.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.