Site Rengi

Fuar Stand Tasarımı Nasıl Anlatılmalı?

22.06.2021
2.518
Fuar Stand Tasarımı Nasıl Anlatılmalı?

Fuar standları sergilenecek olan ürünlere göre farklı tasarım ve farklı özelliklere sahiptir. Her alıcı, fuarda sergilemek üzere kullandığı standının dikkat çekici ve hayalindeki dizayna uygun olmasını ister. Peki fuar stand tasarımı nasıl anlatılmalı? Birlikte çalışılan firma ve tasarımcılarla birlikte henüz tasarımı oluştururken yaşanan eksik ya da yanlış anlatım şekli telafisi zor hatalara sebebiyet verebilir. Bu yazımızda sizlere hayalinizdeki stand tasarımını anlatırken nelerin üzerinde durmanız gerektiğini ve nasıl anlatmanız gerektiğini aktaracağız.

Fuar Stand Tasarımında En Çok Yapılan Hata

Stand tasarımı yapılmadan önce muhakkak ne istendiğinin bilinmesi gereklidir. Markalar ve firmalar tarafından en sık tekrarlanan hata; tam düşünülmemiş ve oturtulmamış fikir ve isteklerin aktarımıdır. Kararsız kalınan ya da henüz netleşmemiş tasarımlardan istenilen verimin alınması pek mümkün değildir. Aynı zamanda isteğe göre bir stand kullanımı belirlenmeden piyasa araştırması yapmak pek sağlıklı sonuçlar doğurmamaktadır. Bu sebeple; standın hangi amaçla ve nerede kullanılacağı iyi bilinmelidir.

Nasıl Bir Fuar Stand Olmalı?

Stand tasarımı ve üretimi yapan firmaların deneyimli müşteri temsilcileri daha net ve sağlıklı hizmet sunabilmek adına fuar katılımcısı şirketlerin yöneticileri ile görüşmeler gerçekleştirir. Tam olarak nasıl bir stand olmalı? Standda sergilenecek ürünlerin hangi özelliği öne çıkarılmalı? Hedef kitle için en uygun stand modeli hangisidir? Gibi soruları cevaplarken aynı zamanda tasarım hakkında da büyük bir ilerleme sağlanmış oluyor.

Katılımcı firmalar bu aşamada; standda ne yapacaklarını, hangi ürünleri sergileyeceklerini, neden fuar organizasyonunda yer aldıklarını, hizmetlerini aktarıyorlar. Elde edilen bilgilerle; katılımcı firmanın kimliğine, isteğine, ürüne en uygun stand modelleri analiz ediliyor.

fuar stand

Revizyon Neden İstenir?

Zaman zaman firmaları fuar organizasyonu için hazırlayan yetkilinin vizyonu ve genel müdürün vizyonu birbiri ile uyum sağlamayabilir. Patron vizyonu ve isteği doğrultusunda da belirlenen bütçe uygun gelmeyebilir. Bu gibi durumlar en çok revizyonun yaşandığı durumlardır. Zaman zaman ise diğer firmalara ait tasarımlarda görüp ilgi çekici buldukları detayların tasarımı talep edilmekte.

Fuara katılacak olan firmalar, diğer firmaların stand tasarımları etkisi altında kalıp revizyon talebinde de bulunabiliyor. Bunlar ve bunlara benzer sebepler ile sıklıkla revizyon talepleri oluyor. Bunların önüne geçmek için sizi yeterince yansıttığından emin olduğunuz, içinize sinen ve bütçenize uygun standları tercih etmenizde yarar vardır.

İş Tanımı (Brief) Hazırlamak

Stand firmasının nereden bulunduğu ya da kimin aracı olduğu önemli değildir. Stand hizmeti sağlamak istediklerinde fuardan ne beklendiğini ve nasıl bir stand istendiğini soracaklardır. Bu aşamada istenilen standın tam anlamı ile tarif edebilmeniz büyük önem taşır.

Bu sebeple; bir stand firması ile görüşme yapmadan önce muhakkak bu zamana kadar belirlenen plan ve düşünceler yazılı hale getirilmelidir. Anlaşılır ve net bir dille ifade edilen istekler stand şirketine sunulur. Yazılı hale getirilemeyen durumlarda, stand hakkında bütün detayların tek tek düşünülüp belirlenmesinde fayda vardır.

fuar stand

Brief’te Neler Yer Almalı?

Brief hazırlık aşaması istenilen standı tarif eden bir yazı olacağından oldukça önemlidir. Brief içerisinde;

  • Şirket ya da marka ile ilgili bilgiler yer almalı

Firmanın faaliyet alanları, şirketin kurumsal kimliği, üretilen ürünler ve firmanın kısa bir hikayesi giriş kısmında muhakkak olmalıdır.

  • Fuara katılım amacı nedir?

Fuara katılımın sebepleri ile ilgili bilgi vermek önemlidir. Tanıtımı yapılacak yeni bir ürün ya da ürün grubu, sektördeki varlığı koruma amacı, Pazar ve piyasa araştırması, ürün tadımları ve benzeri gibi nedenler olabilir.

  • Fuarda görev alacak kişiler

Burada belirlenmek istenen nokta; fuarda kaç masa ve sandalyeye ihtiyaç duyulduğu ve benzer konulardır. Örnek vermek gerekirse; her çalışan için ayrı bir görüşme masasına ihtiyaç duyuluyor mu, her bir çalışanın ihtiyacı nelerdir, bilgisayar kullanımı olacak mı, masalarda ekran olacak mı gibi planlamaların sonucuna ulaşıldığı kısımdır.

  • Stand için beklenen müşteri profilleri nelerdir?

Hangi yaş grubunun daha çok katılım sağlayacağı, kadın çoğunluklu mu erkek çoğunluklu mu olacağı, oturma koltuklarının bar taburesi şeklinde mi yoksa sandalye şeklinde mi olacağı, tecrübeli çalışanlar mı tecrübesiz çalışanlar mı gibi kitle hakkında bilgi verici bir açıklama olması gereklidir.

  • Fuar stand alanındaki konum ile ilgili olarak

Kaç m2 yer bulunduğu, yer şekli, yerleşim planında bulunan konum, tuvalet ve diğer alanlara olan uzaklık, standın hangi tarafa bakacağı gibi konumu detaylı belirten bir yazı gerekmektedir.

  • Fuar standında sergilenecek ürünler

Ürünün ne olduğu, hacmi ve ağırlığı, nasıl sergilenmesi gerektiği, öne çıkan özellikleri gibi ürüne ait tüm detayların belirtilmesi önemlidir.

  • Ziyaretçilerin ağırlanması

Fuara katılım sağlayan misafirlere neler ikram edileceği, içecek ve yemek servislerinin nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgilendirici nitelikte bir yazı gereklidir.

  • Kurumsal kimliğe uygun renk seçimi

Tasarımda mutlaka renk seçeneklerinin belirtilmesi önemlidir. Firmanın logosu mu kullanılacak yoksa görseller mi, katalog mu kullanılacak yoksa ofis ya da fabrika mı gibi tüm seçenekler gözden geçirilmelidir.

  • Örnek stand görselleri

Beğenilen ve hayal edilen standa uygun görsellerin sunulması istenilene ulaşmak için doğru bir yoldur. Standın tamamı ya da stand üzerinde belli kısımlardan ilham alınarak yeni bir tasarım oluşturulabilir.

Konferans- seminer- toplantı, reklam çalışmaları ve PR çalışmaları, tanıtım etkinlikleri ve fuar organizasyonları gibi tüm etkinlikler için KheironOrganizasyon ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.