Site Rengi

Fuar Standı Hakkında Sık Sorulan Sorular

23.05.2021
2.050
Fuar Standı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ürün teşhir standları, gıda teşhir standları, fuar standı ve tüm stant çeşitleri ile ilgili en çok sorulan soruları sizler için derledik. Stantlar, belirlenen alandaki iş yerinizdir. Özellikle en çok kullanılan yerler olan fuarlarda sizin için ayrılan bölgede firma, ürün ve hizmet tanıtımı yapabileceğiniz bir alandır. Bu alanlarda ziyaretçilerinizle görüşme yapabilir, ürünleri segileyebilir, firma ve ürünler hakkında reklam yapabilirsiniz.

Bu sebeple; fuar standı tüm fuar organizasyonu süresince markanızın yüzünü temsil eden prestij yapısıdır. Fuara gelen konuklar, firma ya da marka için ilk intibayı stantlardan sağlarlar. İş yeri, fabrika, firmalar için gösterilen özen aynı şekilde standlar için de gösterilmelidir. Yüksek maliyetler ödeyerek katılım sağlanan fuarlarda firma ve markayı en iyi biçimde temsil ederken fuar standı en önemli araçtır.

Aynı zamanda fuarlar, kısa vadeli organizasyon olduklarından kaynaklı konukların dikkatini kısa süre içinde çekmek de önemli olacaktır. Bu görevi en iyi biçimde üstelenebilecek unsur ise yine standlardır.

Fuar Standı Tasarımı Ücretli Midir?

Tasarım yapmak, uzun bir süreç boyunca emek ve çaba isteyen bir sanattır. Bazı stand firmaları tasarımları ücretsiz yaparak müşteri geri bildirimlerine çok fazla önem verir. Gelen geri bildirimlere göre standları geliştirerek uzun vadeli başarıyı yakalamak için çalışmalar sağlar. Kimi stand firması ise, herhangi bir tasarım yaparken belli bir ücret talep eder. Fuar standı tasarlama konusunda aklınızda olan firmalarla görüşmeler sağlayabilir, ihtiyaç ve isteğinize göre stand tarifi verip ortalama bir fiyat edinebilirsiniz.

fuar standı tasarımları

Fuar Standı Kiralamak Mı Yoksa Satın Almak Mı Daha İyi?

Stand yaptırmak için karar aşamasına gelindiğinde muhakkak bir seçim yapmak durumunda kalırsınız. Peki ihtiyacınız olan ve istediğiniz bir standı kiralamak mı yoksa satın almak mı daha iyi olur?

Bu iki seçenek için de hem avantajlar hem de dezavantajlar bulunur. Kiralamanın avantajları satın almaya oranla daha yüksektir; fuar öncesi harcamalarınız daha ölçülü olmasında yardımcı olur. Kurmak, sökmek, depolamak, nakliye gibi gerekli işlemlerle ekstra bir zaman kaybı yaşamanızın önüne geçer. Aynı zamanda sizlere; tasarım ve görsel açıdan her yıl yeni bir standla fuarlara katılım sağlama imkanı sunmaktadır.

 

Stand kiralamak istemeyen kişiler için stand satın alma seçeneği de bulunur. Fuar standı satın almak için başlangıçta yüksek maliyetler ödenebilir. İlk olarak yüksek ücretler ödense de uzun vadeli düşünen kişiler için ilerleyen yıllarda ödenecek ödemelerin önüne geçtiğinden avantajlı bir seçenek olacaktır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar vardır. Stand satın aldığınız zaman ilk kurulumun ardından gerçekleşecek tüm işlemler size ait olacaktır. Bu da hem zaman kaybı, hem efor kaybı hem de maddi yük olarak geri dönecektir. Satın alınan standlarda söküm, kurulum, nakliye, depolama, yıpranan parçaların değişimi gibi tüm teknik işler ile stand sahibi ilgilenir. Ekonomik anlamda rahatlık sağlamak için satın alınan standların zaman zaman ekonomik açıdan daha kötü sonuçlandığını bilmekteyiz.

Stand satın almanın bir dezavantajı ise; yeni ve farklı stand tasarımlarının kullanımına olanak vermiyor olmasıdır. Markanız, firmanız, ürününüz için her sene farklı ve ilgi çekici standlarla fuara katılım gerçekleştirerek daha çok ilgi çekebilirsiniz.

 

Fuar Stand Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Tüm ürünlerde ve hizmetlerde de olduğu gibi fuar standlarında ve ürün teşhir standlarında da maliyetler farklı unsurlara göre belirlenir. En basit şekli ile özetlemek gerekirse 6 unsura bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar;

  1. Tasarım
  2. Malzeme
  3. Görsel tanıtım ekipmanları
  4. Üretim
  5. Kurulum
  6. Nakliye

Stant firmalarının sunmuş olduğu diğer hizmetlere ve ek ayrıcalıklara göre ücretlendirmelerde fiyat artışı ve ekstra bedeller söz konusu olabilir.

fuar standı ücreti

İdeal Fuar Standı Nasıl Belirlenir?

Tüm sektörün ve bütün fuarların gerektirmiş olduğu özellikler ve firmaların ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Bazı firmalar fuarlara prestij sağlamak ve isimlerini duyurmak için katılabilirken bazı firmalar ise ürün satışı sağlamak, kampanyalar düzenlemek ya da ticari hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla katılabilir. Aynı zamanda markalar arası ölçekler ve sektörel konumlar da firmaların fuar beklentileri üzerinde rol oynar.

Bu yüzden basit anlamda ideal fuar standından söz etmek pek de sağlıklı sonuçlar elde ettirmeyebilir.

Standlar, fuardaki amaca ve ayrılan bütçeye göre tasarlanıp, üretimi yapılması gereken ürünlerdir. Kısa süreli organizasyonlar olduğu için beklentileri karşılamayan standların telafisi pek kolay olmaz. Fuara ktılmak için harcanan emeklerin ve çabaların karşılığını alabileceğiniz, dikkatli ve detaylı düşünülmüş standları kullanmanız çok önemlidir.

Fuar Standında Kullanılan Poster, Afiş ve Görseller

Fuara katılım amacına göre firmanın ve ürünlerin tanıtımı için; ziyaretçilere anlatımı kolaylaştırmaya yarayan her türlü görsel malzeme fuar standlarında kendine yer bulabilmelidir. Ancak bu görsellerin dikkat çekici ve etkileyici şekilde yerleştirilmesi hem yaratıcılık hem de deneyim gerektirir.

 

Fuar alanında yerleşim, ürün ve marka özellikleri, stand tasarımında yapılan tercihler gibi unsurlar belirleyicidir. Misafirleri standa çekebilmek için kullanılan her türlü poster, afiş, baskı, sunum gibi araçlardan maksimum verim elde edebilmek için stand tasarımcısı ile detaylı bir ön değerlendirme yapılması gerekir. Bu konu hakkında fikirlerin paylaşımı oldukça önemlidir.

Fuar Standı Kurulumu Ne Kadar Sürer?

Her stand farklı özellikler barındırır. Firmaların amaçları birbirinden farklı olduğu için her firma kendine has bir stand tasarımı ve sunum tercih eder. Basit standlar daha kısa sürede tasarlanıp üretilirken daha karmaşık standların kullanıma geçiş süreci epey uzun sürebilmektedir. Stand üretimi ve kurulumu standın;

  • Büyüklüğüne
  • Türüne
  • İçerdiği dekoratif unsurlara
  • Sergilenecek Ürünlere

Ürün niteliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Genel olarak özel dekor standların üretimi ve kurulumu modüler sistem standlarına göre çok daha kısa sürede tamamlanmaktadır.

Fuarlar açılmadan önce stand kurulum işlemi için oldukça kısa bir sürenin bulunduğunu hatırlamakta fayda vardır. Kısa sürede kurulup hizmete sunulması beklenen standlar için ciddi bir ön çalışma gerekebilir.

Yazımızı beğendiyseniz Fuarda Başarılı Olma Yolları başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.