Site Rengi

Fuarda Başarılı Olma Yolları Nelerdir

19.05.2021
3.005
Fuarda Başarılı Olma Yolları Nelerdir

Fuarda başarılı olma yolları için dikkat edilmesi ve uygulanması gereken birtakım hususlar vardır. Dikkatleri üzerine çekmek, ziyaretçiler tarafından merakla karşılanmak başarılı bir fuar organizasyonun temelini oluşturur. Peki fuarda başarılı olma yolları nelerdir?

Fuarlarda dikkat çekmek için yapılması gereken ilk şey materyallerin kontrolüdür.

Stand Modellerine Dikkat!

Stand modeli; markanın, firmanın ya da kişinin isteğine göre tasarlanırken aynı zamanda tasarlandığı ismin vizyonunun bilinmesini ve reklamının yapılmasını sağlar. Fuar organizasyonlarında, seçilen standların modeli, rengi hatta cinsi dahil olmak üzere bütün ayrıntılar tek tek düşünülmeli ve özveri ile oluşturulmalıdır. Fuar organizasyonlarında stand seçimini bu alanda uzman olan kişilerden destek alarak tamamlamakta fayda vardır. Örnek vermek gerekirse; bir diş fırçası markasının kullanacağı standların açık tonlarda mümkünse beyaz renginin ağırlıklı olduğu bir stant seçmesi gerekir. Burada firmanın öne çıkarmak istediği ürün özelliği önemlidir. Eğer bu diş fırçası organik bir diş fırçası ise stand seçiminde ahşap kullanılabilir.

Bu ve daha fazlası birçok ayrıntı kapsamlı bir şekilde düzenlenmelidir.

fuarda başarılı olma

1.Doğru ve Kaliteli Stand Tercihi İlgi Toplar

Ürünlerin rahat göründüğü, karmaşadan uzak ve düzenli bir stant tercihi yapılmalıdır. Fuar konuklarının ağırlanabileceği bir alan muhakkak olmalıdır. Stantların, sergilenen ürünlere göre ziyaretçilerle en çok göz temasında bulunabileceği noktaya konması önemlidir.

2.Stand Etkinliği Düzenlemek

Ürünün verilen hizmeti aktarması bekleniyorsa ve ilk bakışta herhangi bir algı yaratmıyorsa ticari sunumlar düzenlenebilir. Kurulu stand önünde hizmet ya da ürün anlatılırken merakla anlatıcıyı dinleyen bir kitle, standın önünden geçen konudan habersiz kişileri büyük oranda etkiler. Bu sebeple stand önünün daima kalabalık olması gösterilen ilgiyi artıracaktır.

3.Stand Ürün Çekilişleri

Dikkat çekici ve neşeli çekilişler hem potansiyel alıcılarınızı motive ederken hem de herkes için keyifli bir organizasyon deneyimleme imkanı sunar. Fuar içi etkinlikler, katılımcılar için önemlidir. Aynı zamanda markanın/firmanın akılda kalıcılığını artırarak uzun vadeli reklam yatırımı sağlar.

Eğer ürünler bunun için müsaitse stand önlerine konulan tadım panelleri oldukça iyi bir yöntem olabilir. Doğru düşünülüp planlanmış keyifli promosyonlar, hediye ya da numuneler dikkat çekiciliği artırır.

4.Sponsor Değerlendirmeleri

Fuar salonlarının girişleri ziyaretçilerin hemen hepsine ulaşabilmenin en mümkün olduğu bölgedir. Bu alanlarda yapılacak olan reklamlar ve yönlendirmeler içeriye giren konukların standınıza yönelmesini sağlar. Örnek vermek gerekirse, “en net fotoğrafları şimdi birlikte çekelim 419 numaralı stanttayız” demek için çok sayıda sponsorluk seçeneklerinden birini değerlendirmek dikkat çekebilir.

Yaka ipi sponsorluğu, yaka kartı sponsorluğu, kapı giriş panoları, ziyaretçi haritaları, dijital baskılama, çeşitli reklam panoları gibi uygulamaların yapılması fuar alanında bulunan diğer markalardan çok daha fazla öne geçmeyi sağlayacaktır.

fuar stand

5.Fuar Öncesi Toplantı Yapmak

Potansiyel alıcıları harekete geçirecek bir diğer yöntem ise fuar öncesinden başlamaktır. Markanın, fuara katılım sağlayacağına dair bilgileri müşterilerine vermesi ve bu sayede dikkat çekmesi gerekir.

Bu bilgilendirmenin müşterileri standa yönlenmeye davet edecek şekilde yapılması da yine etkili olacaktır.

6.Ücretsiz Wi-Fi İkramı

Stantlarda her zaman atıştırmalık, yiyecek, içecek ikramları yapılmaz. Zaman zaman yapılan wifi ikramları da ziyaretçilerinizi memnun edecektir. Herkesin her an cep telefonları ve internetle yaşadığı günümüzde, misafirler için sınırsız ve ücretsiz wi-fi sunmak büyük etki gösterecektir. Stant ve marka ile hiç alakası olmayan bir misafir bile civardan pek uzaklaşamayacağı için bilgi sahibi olacaktır.

Ücretsiz wi-fi hizmetinin ufak çaplı reklamlar karşılığında sağlanması da oldukça iyi bir yöntem olacaktır. Ziyaretçilere sunulan wi-fi hizmeti karşılığında tweet atmaları, instagram hikaye eklemeleri ya da organizasyon hashtaglerine katılım sağlamaları talep edilebilir.

fuardabaşarılı olma

7.Fuara Uygun Kıyafet Seçimi

 • Markayı yansıtacak özel baskılı kıyafetler fuar için muhteşem reklam sağlayıcılarıdır. Birbiri ile uyumlu kıyafetler ve markanın isminin olduğu tişört seçimi yararlı olur.
 • Kıyafetler marka ve standla uyumlu olmalıdır. Aynı renk ve desenlere sahip kıyafet seçiminde ziyaretçiler hangi markaya hizmet sunduğunuzu kolaylıkla anlayabilir ve bu iyi bir avantajdır.

Fuar organizasyonu ile ilgili haberleri incelemek için tıklayın.

fuarda başarılı olma

Standın Önemi

Standlar marka vizyonu açısından büyük önem taşır. Fuarlarda yer alan standların tasarımı, görüntüsü, işlevselliği gibi özellikler hem müşteriler hem de iş ortakları tarafından markanın başarısı olarak algılanır. Dış görünümün çok belirleyici olduğu bu çağda doğru ve başarılı stand tercihi birçok konuda geliştirici oluyor.

 • Firmayı veya markayı bulunduğu alanda başarılı bir şekilde tanıtmak
 • Potansiyel müşterilerin ve düzenli müşterilerin beklentilerini öğrenmek/bilgi toplamak
 • Müşteri geri dönüşlerini takip etmek, ürün analizleri yapmak
 • Trend yenilikler ve son teknolojiler ile ilgili bilgi edinmek
 • Rakip firmaların, iş ortaklarının ve müşterilerin ilgisini çekmek

Fuarda Markanın Önemi

 • Genel olarak firmalar, yeni ortaklar ve müşteriler bulurken piyasa araştırması yapmak amacı ile fuarlara katılım sağlar.
 • Ancak dar kapsamlı ve özel fuarlarda sadece belirlenen sayıda ve aynı firmalar her yıl toplanır. Bu sebeple; buna benzer fuarları kullanarak müşteri kitlesinin büyük oranda genişlemesini ve değişmesini beklemek pek doğru bir beklenti olmaz.
 • Fuar, bazı istisnai durumlar olabilse de direkt satış yapılabilecek bir pazar olarak anımsanmamalıdır. Uzun vadeli işbirlikleri için olanaklar yaratır. Kurumsal bir kimliğe sahip olmadan fuarda bulunmak pek anlamlı değildir. Öteki katılımcılar, hedef kitleyi üzerlerine çekebilir. Bu yüzden, müşteri sayısını çoğaltmaya yönelik herhangi bir şans edinilemez. Fuara katılmadan önce kurumsal bir kimlik kazanmış olmak tavsiye edilir.

Şirket Kimliği/ Kurumsal Kimlik Fuarda Başarılı Olma Adımıdır

 • Şirket görünürlüğünü çoğaltır
 • Bireysel imajı güçlendirir
 • Ürün bilincini artırır
 • Estetik duygusunu harekete geçirir
 • Hedef kitlenin güvenini kazanmaya yardımcı olur
 • Organizasyonu ve profesyonelliği kanıtlar niteliktedir

Başarıyı göstermek için orijinal bir stand kullanmak, ürünlerle ilgili olan kişilere promosyon veya numune hediyesi yapmak, özel kitapçıklar hazırlamak dağıtmak fuarlarda öne çıkmayı sağlayan başarılı etkinliklerdir.

 

Makalemizi beğendiyseniz Etkili Ürün Teşhir Standı Seçimi Yapmak başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

 

 

 

 

 

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.