Site Rengi

Fuar Stand Dizaynı Neden Önemlidir?

19.02.2020
3.216
Fuar Stand Dizaynı Neden Önemlidir?

Her yıl yurt içinde ve yurt dışında birçok farklı lokasyonda düzenlenen fuarlara katılacak firmalar için çok önemli bir yeri olan fuar standlarının en önemli parametresi Fuar Stand Dizaynıdır. Çok sayıda parametrenin beraber düşünülmesi ile oluşturulan standlar, firmaların tanıtım ve reklam hedeflerini tutturması, müşterilerinin dikkatini çekmesi ve rakip firmalardan daha çarpıcı olması açısından önemli bir yer tutmaktadır. İşte bu sebeple Fuar Stand Dizaynı oldukça önemli bir parametredir, belki de en önemlisidir.

Fuarların belli şartları vardır. Bu şartların sağlanmaması durumunda katılım iptaline kadar giden süreçlerle karşılaşılabilir. Bu nedenle, Fuar Stand Dizaynı Önemi bu işi yapan firmaların, firmaları fuarın standartlarına uygun biçimde yönlendirmeleri ve standları bu şartlara uygun üretmeleri sonucu daha iyi anlaşılmaktadır.. Organizasyonun standartlarına uymayan veya organizasyon tarafından kabul edilmeyen tasarımlar ile fuara kabul edilmek mümkün olmayacaktır. Bazı organizasyonlarda ve fuarlarda renk ve şekil bakımından bile belli standartlar söz konusu olabilir. Bu sebeple fuar standının nasıl olduğu kritiktir.

Fuar Stand Tasarımı Nasıl Yapılır?

Fuar Standı Tasarımı, fuarda hedef olan müşterilerin standa baktıkları zaman ne gördükleri, ne hissettikleri, akıllarında ne kaldığı demektir. dolayısıyla standın çarpıcılığı, ışıklandırmanın uyumu, temizlik, renklendirme ve ürünlerin yerleştirilmesi, eşantiyon ve ikramlar gibi konular tasarımın temelini oluşturmaktadır. Pazarlama ilkeleri göz önünde bulundurularak tasarlanmayan fuar stantları işlevsel olmayacaktır.

Bu sebeple bir çok parametre dikkate alınmalı, tasarımlar bunlar düşünülerek gerçekleştirilmelidir. Fuar organizasyonlarında aşırılıklara kaçmadan, mucizevi dokunuşlarla çok büyük etkileri ortaya çıkarabilen tasarımlar vardır. Fuar stand Tasarım Fiyatları da sizin için önemli bir veri olabilir. Burada fiyatlar, genelde metrekareler üzerinden belirlenir. Kaldı ki; senelerce bu işi yapan firmaların hiç biri kendini size veya firmanıza ispatlamak zorunda değildir. Belirli metrekarelerde çıkacak stand fiyatları da aşağı-yukarı bellidir. İmalatçı firmalar, sürekli çalıştıkları müşterileri için böyle bir ücret talep etmezler. Burada da çift taraflı iyi niyet önemlidir.

Fuar Stand dizaynı

 

Fuar Stand Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle faaliyet konusunu ön plana çıkartan bir tasarım ile başlanmalıdır. Lansman yapılacak ürünler dikkatli bir şekilde yerleştirilmeli. Ürün ve fuara göre sade bir tasarım seçilebileceği gibi çok renkli bir tasarım da kullanılabilir. Fuarı ziyaret eden kişilerde merak uyandıracak ve dikkat çekecek standların her zaman daha başarılı olacağı unutulmamalıdır. Böylece ziyaretçilerin ilgisi çekilecek, meraklandırılacak ve standınıza gelmekten kendisini alamayacaktır. Ama daha önce de bahsettiğimiz üzere fuarın standartlarına uyma konusu göz ardı edilmemelidir. Aksi durumda tüm emeklerin boşa gideceği unutulmamalıdır.

Fuar Stand Kullanımı Neden Önemlidir?

Fuar organizasyonları, Dünya’nın hemen her yerinde çok fazla sektör için düzenlenmektedir. Özellikle gelişen teknoloji üretim & tüketim dünyası ile birlikte organizasyonların sayısı artmıştır. Küçük çaplı organizasyonlardan büyük çaplı organizasyonlara kadar pek çok alanda fuar standları kendine yer edinmeyi başarmıştır. Özellikle son 10 seneyi düşündüğümüz zaman sadece fuar standında değil; ürün teşhir standı alanında da çok sayıda yenilik ve üretim hızlılığı dikkat çekmektedir. Fuar standları, organizasyonların başlıca ekipmanları arasında yer alır. Ve asıl önemli olduğu konular firmalara göre farklılık göstermektedir. Fuar organizasyonlarında yer alan fuar standları tek bir amaç için üretilebildiği gibi çok sayıda amacı eş zamanlı olarak karşılamak için de üretilebilmektedir. Bunlardan biraz bahsetmek gerekirse;

  • Sektördeki firmaların yerini koruması
  • Sektöre yeni giren firmaların kendini tanıtması
  • Rekabet ortamının artması ve daha güçlü bağların kurulması
  • Satışların artması 
  • Hem kısa vadede hem uzun vadede ekonomik katkılar

Genel Stand Tasarımları

Fuar Stand tasarımları sektör ve ürüne göre çok fazla değişkenlik gösterir. Yapı olarak ahşap, çelik konstrüksiyon ve modüler standlar olmak üzere kategori edilse de,  Fuar stand sistemleri ve fuar stand modelleri, firmanın beklentilerine göre değişebilmektedir. Standın imalatında kullanılan malzemeleri de başarılı bir fuar süreci elde etmek için diğer bir önemli konudur. Başarılı fuarlar için alanında tecrübeli firmalardan fuar tasarımı desteği alınmalı ve organizasyonu büyük bir fırsata dönüştürebilirsiniz. Ödüllü stand tasarımları kriteri de önemli bir değerlendirme unusurudur.

Med Akademi firmasına, Peryön İnsan Kaynakları Kongresi’nde çalıştığımız ve kurduğumuz octanorm standa ait, çalışmanın görselini yukarıda görebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.