Site Rengi

Tekstil Stand Çeşitleri 1

02.07.2021
2.401
Tekstil Stand Çeşitleri 1

Testil Stand Çeşitleri, ülkemizde en yaygın üretim gücüne sahip tüm tekstil ürünlerinin sergilenebildiği, stand türleridir.

Tıpkı gıda sektörü gibi, yüzlerce ürün çeşidine sahip olan tekstil sektörü kendi içinde de onlarca alana ayrılmaktadır.

Bunlar; iç giyim, dış giyim, kadın giyim, erkek giyim, çocuk giyim, bebek giyim, ev tekstili, halı ve benzeri türden ürünlerden. Bildiğiniz üzere, alanlarda kendi içinde bir çok farklı bölümden oluşmaktadır.

Tekstil sektörü ülkemizde hem iç ticaret, hem dış ticaret anlamında çok büyük bir pazara sahiptir. Bu ve benzeri sebeplerle, yüzlerce çeşitte tekstil mağazaları bulunmaktadır. Bu mağazalar ürünlerin sergilenmesi, tanıtılması ce satılması konusunda satıcı ve alıcıyı buluşturmaktadır. Buna göre de sektöre olan katkısından dolayı mağazaların önemi artmaktadır.

Tekstil Stand Çeşitleri Nelerdir?

Birden fazla ürün çeşitliliğine sahip olan tekstil sektörü ve sektöre ait ürünlerinin toptan veya perakende satış işlemlerini gerçekleştiren tekstil mağazaları bulunmaktadır. Bu mağazalarında,  ürün sunumlarında kullandıkları teşhir standları birbirinden farklı ve fazla çeşittedir.

 • Kancalar-Bastonlar
 • Pano stand
 • Askılı standlar
 • Teşhir sepetleri
 • Orta standlar
 • Teşhir standları
 • Bazalı askı standları
 • Çift yönlü metal standlar
 • Orta zigon standları
 • Teşhir stand sistemleri
 • Raflar
 • Cansız mankenler

Bu yukarıda sıralamış olduğumuz stand çeşitleri, tekstil ürünlerinin sergilenmesinde kullanılan bazı stand çeşitleridir. Bunlardan çok daha fazlası ürün teşhirinde kullanılmakta ve stand yapan firmalar tarafından kullanılmaktadır.

Mağazaların sattıkları ürünlere göre değişkenlik göstermekte olan stand türleri, kullanım kolaylığı ve ürünlerin sergilenmesinde olan marifetlerinden kaynaklı mağaza sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Tekstil Mağazası Çeşidine Göre Stand

Bazı butik mağazalar, satış alanlarında çok fazla ürüne yer vermeden belirli ölçekte ürün bulundurmaktadır. Bu butik mağazalar üst düzey gelire sahip olan müşterilere hizmet vermektedir. Ve mağazaları genel olarak ahşap malzeme gruplarıyla dekore edilmiş olmaktadır.

Buna göre kullanmış oldukları stand türleri de, genellikle ahşap stand türleridir. Stand seçerken belirleyici olan en büyük faktörlerden birisi de, mağazanın mevcut dekorasyonudur.

Bazı mağazalar ise, toptan satış yapmaktadır. Bu mağazalar genellikle ürünlerini stok halinde mağazalarında tutarlar. Bu mağazalarda genellikle çok katlı raf standlar ve orta askılı veya orta zigon standlar kullanılmaktadır.

Veya bu toptan satış mağazalarına girdiğinizde, mağazanın ortasında tekstil paketlemelerinde kullanılan çok büyük masalar da görebilmekteyiz. Bu da mağazanın büyüklüğü veya küçüklüğü ile doğru orantıda kullanılabilmektedir. Çünkü çok fazla ürün çeşidi ve bu ürün çeşitlerine ait olan stoklar yer almaktadır. Dolayısıyla bu türden mağazaların alanı değerlendirmek için bu şekilde büyük masalar kullanırlar. Aynı zamanda bu tür mağazalarda tel teşhir sepetleri de sıklıkla kullanılmaktadır.

tekstil stand çeşitleri

Perakende Tekstil Satış Mağazaları

Tekstil stand çeşitleri, perakende satış mağazaları ve perakende satış yapan zincir mağazalarda çok fazla ürün ve bu ürünlere ait olan çok fazla çeşitte ürün yer almaktadır. Dolayısıyla bu tür mağazaların satış sirkülasyon oranları, diğer mağaza türlerine göre daha fazladır.

Bu tür mağazalar, satış alanlarında birden fazla stand çeşidi bulundurmak zorundadır. Bir zincir halkası oluşturan mağazalara girdiğinizde sizler de fark etmiş olacaksınız ki, her ürün grubu başka bir stand çeşidi üzerinde sergilenmekte. Gömlek çeşitleri, katlanmış ve ambalajlanmış şekilde raflarda yer alırken, kumaş pantolonlar orta askı standlarında veya tel askı standlarında yer almaktadır.

Veya bir kadın giyim mağazasına gittiğinizde, genellikle ürünlerin açık ve askılı şekilde sergilendiğini tanıtıldığını görürüz. Kadınlar alış veriş tercihlerinde almak istedikleri ürünlerin tüm detaylarını görmek isterler. Bu sebeple de kadın giyim mağazaları, ürünlerini açık olarak teşhir etmek durumundadır. Ürün sergileme ve tanıtım konuları eğer ürünlerin satışına yönelik ise, burada çok önemli olarak unutulmaması gereken konu, yaş grubuna ve cinsiyet grubuna göre sergileme yapmaktır.

Aksi takdirde, kategorize etmiş olduğumuz cinsiyet, yaş ve benzeri durumlar göz ardı edilir ise memnuniyetsiz bir şekilde mağazanızın içinde sadece dolaşan insanları görmek durumunda kalırız.

Stand Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Stand tercih ederken, toplumumuzun alış veriş alışkanlıklarını göz ardı etmemeliyiz. Toplumun alış veriş alışkanlıklarını bilmek, buna göre mağazalarımız dekore etmek ve buna göre de ürün teşhiri yani sergilemesinde bulunmalıyız.

Satış alanlarımız için seçeceğimiz teşhir ürünleri olan standları da, yine mağaza dekorasyonuna olan uyumu, sergilenmesi istenilen ürünlerin içeriği ve en önemlisi de, potansiyel müşterilerin göz hizasında bulunabilecek stan türleri veya stand tasarımlarından faydalanmamız, satış oranlarımız arttıracağı için çok büyük oranda avantajlı olmamıza olanak sağlayacaktır.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.