Site Rengi

İlgi Çekici Standlar

17.12.2021
2.574
İlgi Çekici Standlar

İlgi çekici standlar nasıl tasarlanır, tasarımında nelere dikkat edilir sizler için blog yazımızda derledik.

Bir standın nasıl göründüğü; hizmet ettiği ürün, eşya, nesne için hayati derecede büyük önem taşır. Bunun öneminin sebebi ise; ürünün teşhir edildiği alan ne kadar dikkat çekici ve merak uyandırıcı ise ürün de bir o kadar merak uyandırıcı ve ilgi çekici algılanır. ilgi çekici standlar, tasarımı özel olarak seçili ürünler için üretilir. Herhangi bir ürünü sergilemek için kullanılacak olan bir stant olabilir; gıda ürünü, tekstil ürünü, kozmetik ürünü de olabilir. Dikkat edilmesi gereken şey; standın dikkat çekici olmasının yanında kullanılabilir olmasıdır. Hızla artan üretim ve giderek daha da büyüyen rekabet ortamı ki bir üründen çok fazla ürünün aynı anda karşılayabileceği performansı beklemektedir.

İlgi Çekici Standlar Tasarlamak İçin Neler Gerekir?

ilgi çekici, merak uyandırıcı, satış arttırıcı bir stant tasarımı yapmak için belli başlı noktalara dikkat etmek gerekir.

Bunlar:

 • Ürünü Tanımak: Teşhir edilecek ürünü yakından tanımak o ürünün sergileneceği alanı oluşturmak için gereken ilk kuraldır. Ürün ne zamandan beri piyasada, ürün hangi kitleye hitap ediyor, ürün etkileri neler, ürün hangi yaş grubuna hitap ediyor gibi birçok farklı noktanın üzerinde durularak bilgi toparlaması yapılmalıdır.
 • Marka Vizyonunu Benimsemek: Markanın vizyonunu benimsemek; markanın karakterini, kimliğini, yaptıklarını ve yapmak istediklerini bilerek hareket etmeye ve tüm bunlara en uygun tasarımı ortaya çıkartarak hem marka sahibini memnun etmeye hem de sektördeki yerine imaj kazandırmayı sağlar.
 • Ürünün Hedef Kitlesini Belirlemek: Aslında ürünü tanımakla başlanarak yapılan ürün hedef kitlesini belirlemek, tasarımını gerçekleştirirken hangi alıcılara hitap edilmesi talep ediliyorsa onlara en kısa yoldan ulaşmayı hızlandıracaktır
 • Tasarım Aşaması: Bu aşamada şimdiye kadar bahsedilen tüm detaylar göz önünde bulundurularak yol belirlenmektedir tasarımı yapmak özellikle birden çok hedefi olan ürünlerin teşhirinde oldukça zor olabilir. Ancak gereken dikkat verildikten sonra ve dikkat edilmesi gereken noktalar üzerinde yeterince durduktan sonra hiçbir tasarım kesinlikle zor değildir. Tasarım aşamasında ürünün kolay ulaşılabilir bir yerde olması, ürünün müşteri ile direkt göz kontağı kurabilmesi, ürüne teması zor olmaması gibi pek çok faktör oldukça büyük önem taşımaktadır
 • İmalat Süreci: Üzerinde durulması gereken son ve oldukça önemli bir nokta. İmalat aşamasına geçildiğinde, tasarımdan emin olmak ilk ve altın kuraldır. Tüm malzemeler ve ekipmanlar tedarik edilmiş olmalı ve kesinlikle tasarıma sadık kalınmalıdır.

İlgi Çekici Standlar İçin

Üretilen tasarımın dikkat çekebilmesi için ilk olarak yenilikçi bir nitelik taşıması ve karşı tarafa da bunu yansıtabilmesi gerekir. Üretilen standın oradaki görevinin ne olduğu, ne sunumu yapacağı, kimlere tanıtımlar gerçekleştireceği bir standın esas belirleyenlerdir.
Standlar markaların tanıtım yüzleri gibidir. ihtiyaçları ve beklentileri doğru orantılı bir şekilde karşılayabilecek niteliklere sahip olmaları gerekir. Böylelikle arzu edilen hedefe tam anlamı ile ulaşmayı ve hem zamandan hem de efordan tasarruf etmeyi sağlar.

 • Güncel tasarımları devamlı takip edilmeli
 • İlgi çekici standlar tasarlanırken nelere dikkat edilmiş araştırılmalı
 • Özgün ve yenilikçi bir bakış açısı kazanılmalı
 • Hayal dünyası serbest bırakılmalı
 • Kısıtlayıcı ya da baskılayıcı sebep ve sorunlar çözülmeli
 • Marka ya da firma ile sürekli irtibatta kalınmalı

ilgi-cekici-standlar

 

Kullanılan Malzemeye Göre Başlıca Stand Çeşitleri

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.