Site Rengi

Fuar Stand Hakkında Her Şey

02.03.2020
3.986
Fuar Stand Hakkında Her Şey

Fuar Stand; markaların ürünlerini, hizmetlerini ve vizyonlarının tanıtımı için en etkili organizasyonlardan biridir.

Bu ekinlikler sektör içi profesyoneller tarafından ziyaret ediliyor olması nedeni ile doğrudan pazarlamaya ve satışa etkisi söz konusudur. Ancak karşılıklı etkileşim elde edebilmek için elbette ürün sunumlarının verimli ve etkili bir şekilde yapılabilmesi muhakkaktır.

Fuar standı firmaların organizasyon firmasından bu nedenle satınaldığı metrekarelerde kurduğu platformun tamamının genel ismidir.

Fuar Standları olarak tanımlanan platformlara, fuarda kullanılan raflar, duvarlar, zemin, ışıklandırma, bankolar, teşhir standları, görsel giydirmeler, catering servis alanı, depo, vestiyer, elektrik panosu, bistrolar, masa ve sandalyeler, özel LED uygulamaları, logo uygulamaları gibi bir çok unsur dahildir.

Pazarlamanın etkili olması ve satışa yönelik olarak hedef kitleyi çekebilmesi için Fuar Stand Tasarımı belli standartlarda olmalıdır. Bunlar pazarlamanın kuralları ile doğru orantılı bir seyirde olmalı ve belirli bir ürünü veya anlatılmak istenen diğer unsurları en iyi şekilde sunabiliyor olmalıdır.

Bunun için fuar standının tasarımının, ölçülerinin ve elbette pazarlama için yeterli silahları içeriyor olması o marka için hayati öneme sahiptir. Fuar standları, bu alanın uzmanı firmaların tasarımcıları tarafından tasarlanır ve üretilir. Bu ürünlerin satışı ve kiralaması işleri de yine bu firmalar tarafından yürütülmektedir.

Tüm Fuar Stand Modelleri

Octanorm Fuar Stand

Octanorm Fuar Standı modüler bir fuar standı cinsi olup hemen her ölçü ve forma sokulabilen bir stand türü kesinlikle değildir. Bu stand türü, üzerinde belirli hareketler ve uygulamalar yapabildiğiniz bir modüler stand çeşididir.

Bu stand kategorisi; iyi bir stand tasarımının uygulamasını son derece düşük maliyetlerle elde edebilmenizi sağlar ve görsel olarak sınırlı olsa da farklı formlara girebilmektedir. Görsel giydirme yapılabilen bu ürün, doğrudan ürün veya amaca özel olarak tasarlanıp uygulaması yapılabilmektedir.

Ahşap veya metal modüler olmayan özel tasarım standlarda olduğu gibi, yüksek maliyetleri olmayan bu ürünün uzun süreler kullanımı mümkün dür.

Bu noktada da, sadece görsellerin değişimi ile yeniden kullanılabilir olması sebebiyle yaygın biçimde sahada tercih edilmesi söz konusudur

Marka ya ait, özel bir alan oluşturulmasını sağlayan ürünün içerisine farklı alternatif oluşturan tasarımlar yapılabilir ve raf benzeri unsurlar entegre edilebilir. Modüler yapısı bütünüyle yeniden tasarımına imkan vermekte olup, kullanışlı bir modüler stand türüdür.

Ahşap Fuar Standı

Ahşap Fuar Standı özel tasarım fuar standlarının genel bir adıdır. Ürünlerin geliştirilmesinde ahşap işçiliği kullanılır. Bu noktada ürünlerin üretiminde masif ağaç kullanılabileceği gibi; MDF, suntalam, kontraplak ve benzeri kompozit malzemeler de kullanmak son derece mümkündür.

Bunun için üretilebilir ve uygulanabilir tasarımın yapılması ve doğru materyalin doğru yerde kullanılması çok önemli bir detaydır. Bu materyallerin çoğu ağır yapısına karşı kolayca şekil alabilen ama bu özelliği ile modüler olmayan bir üründür.

Lojistik imkanlar bakımından tercih noktasında doğru ekiple çalışıldığı zaman, gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek bir alternatiftir.

Ahşap stand, her ürün ve hizmet için tercih edilebilir. Ahşap hammaddenin doğal görünümü kolay şekillenebiliyor olması bakımından bir çok farlkı fuar alanında (Hall) kullanımını sıklıkla görebilmekteyiz. Tanıtım standı ve kongre standı gibi ürünler bu materyal kullanılarak üretilebilir. Tabiki de; ürün standı türleri de ahşap kullanılarak üretilebilir.

Maxima Fuar Stand

Maxima Fuar Standı; modüler stand türleri içerisinde en prestijli görünüme sahip örneklerden bir tanesidir. Özel tasarım ve pahalı standlar gibi premium bir görüntüye sahip olan bu ürün, görselller değiştirilerek defalarca kullanılan ekonomik bir modüler stand örneğidir.

Fuar alanında ayrılmış bir alan oluşturabilir, devasa büyük tasarımlardan alan özelliklerine bağlı olarak küçük tasarımlara kadar farklı yapılar elde etmek mümkündür.

Bu noktada ürün geliştirilirken, ürün veya hizmetin özellikleri dikkate alınarak tasarım yapılması gereklidir. Ürün her forma giremez ama görünüm özelliği bakımından en pahalı standlarla rahatlıkla boy ölçüşebilmektedir.

Fuar alanında dikkat çekmek isteyen katılımcıların, ziyaretçilere efektif biçimde ulaşabilmesini sağlayan bu modüler stand cinsi, son derece şık bir tasarımın elde edilmesini ve dolayısıyla fuar etkinliğinin yüksek verim alınan bir etkinliğe dönüşmesini sağlar.

Kongre Fuar Standı: Kongre, sempozyum, seminer, toplantı gibi etkinliklerde, kürsü ve karşılama aracı olarak kullanılmak üzere geliştirilen etkili tanıtım araçlarına genel olarak verilen isim kongre standıdır.

Kongre standı, tanıtım standı, örümcek stand veya ahşap stand ürün grupları içerisinde yer alabilir. Bu ürünlerin hangisinin kullanılabileceğinin kararının verilmesi ise alanında uzmanlık gerektiren bir konudur. Bu noktada markanın bütünleşik pazarlama iletişimi dikkate alınmalı, mümkün olan en etkili tasarım elde edilmelidir.

Kongrelerde veya fuarlarda kullanılan ürünler genel olarak çok farklı detaylara sahip olmamakla birlikte, kongrelerde genellikle ürünlerin değil hizmetlerin ve diğer etkinliklerinin tanıtımının yapılıyor olması, ürünlerin özellikleri üzerinde belirleyici etkiyi ortaya koymaktadır. Bu bakımdan tasarım ve üretim özel liyakata tabi olmalı kanısındayız.

Fuar Stand Fiyat Belirleme Kriteleri Nelerdir ?

Fuar standı fiyatları ürünün nitelik ve niceliğine bağlı olarak farklılaşmaktadır.Ayrıca bir etkende standın kurulacağı alanın metre karesidir. Bu planlamada hangi materyalin kullanılacağı ve elbette malzeme kalitesi doğrudan ürünün birim fiyatını açık bir şekilde etkileyecektir.

Kullanılacak ekipmanın yoğunluğu ve cinsi gibi etkenler de fiyatları etkiler. Örneğin; ahşabın kalınlığı, pleksinin kalınlığı gibi unsurlar stand fiyatlarını değiştiren ana etkenlerdir. Bu noktada kalite kavramının altı özenle çizilmelidir.

Ürün geliştirilirken mutlaka en premium malzeme kullanılmalı ve en iyi ve en efektif tasarım yapılmalıdır. Etkili bir tasarım standın işlevselliğini sağlayacak yegane unsurlardan biridir.

Bunun yanında pazarlama ve satış ekibinin elini güçlendirecek ve tanıtıma imkan verecek özelliklerin de stantta var olması son derece önemli bir konudur. Bu noktada standın tasarım ve uygulamasının profesyonel firmalarca geliştirilmesi gerektiğinin altı çizilmelidir.

Marjinal faydanın en üst seviyede sağlandığı bir fiyat, standın görünümü açısından markanın konumunu da üst seviyelere taşımaktadır.

Fuar Stand Tasarımı Nasıl Olmalı ?

Fuar standları, ürün veya hizmete uygun tasarıma sahip olmalıdır. Ancak bu şekilde yeterli efekti yaratabilir. Bunun için yapılması gereken neyin tanıtımının yapılacağının doğru tespiti şarttır. Ürün ya da hizmetin yeterince öne çıkarılması için raf ve masa üstü stand ve diğer p.o.p. uygulamalarının en iyi şekilde tasarlanmaları gerekmektedir. Bunun yanında fuarın yapıldığı ortamın fiziki koşulları da önemlidir.

Fuar standı, kurulacağı ortamın fiziki koşullarına hem tasarım hem de malzeme seçimi ile uyması gereklidir. Tersi bir durumda verimli bir fuar organizasyonu geçirebilmek pek mümkün değildir.

Fuar standlarının tasarımında tanıtılmak istenen ürün ya da hizmetin özellikleri ile ilişkili kurumsal kimlik çalışmaları önemlidir ve bu tasarımın en önemli fark yaratan konusudur.Spot ışıklandırma, sunum unsurlarının geliştirilmesi ve gerekli ise elektronik donanım kurulması gibi unsurlar bu sürecin devamıdır.

Örneğin son yıllarda, mapping, hologram, augmented reality ve virtual reality gibi dijital unsurlar bu tanıtım süreçlerine sıklıkla dahil edilmektedirler.

Fuar Stand Kiralama Nedir ?

Çok sık fuarlara katılmayan firmalar ya da fuar standı nakliye ve kurulum gibi operasyonel faaliyetleri alanında uzman profesyonellere bırakmak isteyenler, fuar standı kiralama yapabilir.

Bu kiralama yöntemi, ürüne özel tasarımların gerçekleştirilebildiği veya hazır unsurların tercih edilebildiği farklı seçenekler sunmaktadır.

Ürünün özelliklerine bağlı olarak küçük nüans eklentileri gerçekleştirilebileceği gibi; ürünlere uygun hazır tasarımlar da firmaya kiralama kapsamında tahsis edilebilir. Burada pazarlama amacı önemli bir kriterdir.

Stand kiralama seçeneğinde markanın, ürün ya da hizmetin kimliğinin en iyi şekilde yansıtılabilmesi için mutlaka ürünün özelliklerinin öne çıkarılması için görsel tasarım en iyi şekilde yapılarak karşı tarafın beğenisine sunulmalıdır. Özellikle iç mekan dijital baskı folyo uygulamaları ve giydirme uygulamaları ile stand, amaca uygun bir hale getirilmektedir.

fuar stand

Profesyonel Fuar Standı Nedir ?

Fuar standları; bir çok alt kategorilere sahiptir. Ürünlerin ve hizmetlerin sergilenmesinde ekonomik olan fuar standları tercih edebileceğiniz gibi; kapsamlı ve detaylı standları da tercih edebilirsiniz. Fuarda algıyı standınız yöneltmenizi ve alım potansiyeli yüksek müşteri adaylarının sizi tercih edebileceği fuar standları çok doğru birer seçim olacaktır.

Ürün veya hizmetlerin etkili biçimde pazarlama faaliyetlerinin yapılabilmesi için kapsamlı araçlara sahip olacak şekilde kurulmuş olan fuar standları, profesyonel fuar standı olarak tanımlanmaktadır.

Bu standlar, farklı biçimlerde üretilir ve birer firmanın gerçek fiziki görüntüsünün minik bir yansıması gibi fuar alanında ilgi çekici bir ortamın oluşmasını sağlar. Octanorm ve Maxima fuar standları bu ürünlerin en iyi örnekleri olmayabilirler.

Çünkü, tasarımda yapılacak hareketler ahşap fuar standlarına oranla oldukça sınırlıdır. Ama fiyat olarak Ucuz Fuar Standı kategorisine rahatlıkla sokabiliriz.

Fuar alanında dikkat çekici bir görünürlük elde etmek ve potansiyel müşteriyi doğrudan etki altına alabilmek için ahşap fuar standları en kapsamlı fuar standı türlerinden biridir. Elbette bu standların maliyetleri diğer türlere göre daha yüksektir. Octanorm stand, genel olarak diğer stand türlerinden daha ekonomiktir.

Fuar Standı Firması Olarak Sunduğumuz Hizmetler

Fuar standı üretimi ve tasarımı profesyonel olarak ele alınması gereken bir iştir. Fuar standı firmalarının kendilerini konumlandırdıkları yerler elbette farklılık gösterebilir.

Kimi firmalar yalnızca üretim yaparken, kimilerinin de yalnızca tasarım boyutunda faaliyetleri söz konusu olmaktadır. Bunun yanında komple tüm süreçleri sunan firmalar da söz konusudur.

Ürünün tanıtımı için doğru standın tasarlanması, üretiminin yapılması, ürünün nakliyesi ve montajı gibi tüm süreçleri sunan firmalar da ağırlıklı olarak piyasada varlıklarını sürdürmektedirler.

Genel olarak bütünsel hizmet veren firmaların profesyonel fuar standı firmaları olduğunu söylemek asla yanlış bir ifade olmayacaktır.

Diğer firmalar genellikle aracılarla çalışır ve reklam ajansı gibi bir fonksiyonu sağlarlar. Sorunsuz ve kapsamlı hizmet alabilmek için en doğru tercih, bütün hizmetleri veren firmaları tercih etmektir. Bunun sonucunda bütün kalemler toplandığında daha ekonomik sonuçların elde edilebilmesi de kaçınılmaz olacaktır.

Ayrıca fuar standı çeşitlerimizi linkten inceleyebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.