Site Rengi

Fuara Nasıl Katılmalı Tüm Detayları

12.04.2020
3.786
Fuara Nasıl Katılmalı Tüm Detayları

Fuara Nasıl Katılmalı? Bu soruyu cevaplamadan önce, fuar katılımcılarını kabaca ikiye bölebiliriz. Kişiler hobi, zevk, profesyonel satın alma yapacak firma ve bireyler ile fuar standı açarak ürün ile hizmetlerini tanıtan firmaları birbirinden ayırmak önemlidir.

Eğer bir ziyaretçi iseniz, online mecralardan, kapıdan, firma veya organizasyon firmasının özel davetlisi olarak davetiyenizle ve de kimliğinizle fuar alanına giriş yapabilirsiniz.

Eğer fuar standı açarak katılan bir firma iseniz, şahıs, marka, kurum, limited, anonim olmanız bir şeyi değiştirmektedir. Siz ticari bir metayı pazarlama maksatlı orada iseniz, işletmenizin büyüklüğü veya küçüklüğü önemli değildir.

Bu yüzden öncelikle siz “Fuarın önemi nedir?” sorusunu doğru cevaplamalısınız.

Fuarlar, düzenlenene kadar bir çok aşamadan geçerler. Yani bir fuarı düzenlemek için, çok ciddi bir bilgi, birikim, portföy, sektör bilgisi, organizasyon bilgisi, güncel trend ve fikirlerden haberdar olma gibi, çok geniş bir vizyonu da beraberinde taşıyan bireylere sahip bir organizasyon olmanız, çok önemlidir.

Dolayısıyla böyle bir organizasyona katılan firma da fuar hazırlıklarını, titiz, planlı ve eldeki imkanlarla en iyiyi sunabilecek şekilde optimize etmelidir.

Bu noktada da “Firmalar fuara neden katılınır?” perspektifinden bakarsanız, en iyi çözümleri elde etmiş olacağınıza inanıyoruz.

Fuar Stand Katılımcısı Olarak Kimsiniz?

Fuara nasıl katılmalı? Fuar alanında nelere dikkat etmeli?

Yukarıda girizgahını yaptığımız, fuar ziyaretçileri için katılım şeklinin özetini yukarıda yaptık. Burada en çok üzerinde durulması gereken online mecralardır.

Bu mecralarda, katılımcılar hem davetiyelerini ücretsiz edinebilirler hem de yapay zekanın gelişmiş olduğu bu dünyada, fuar organizasyon firması organik bir trafikle sosyal mecraalarda “Dijital PR” sağlamış olur.

Sonrasında alınacak bir kod ve yasal kimlikle beraber kapıdan rahatlıkla girişlerini fuar katılımcısı boyunluk kartlarıyla beraber, fuarın tadını çıkarabilirler.

Bazı fuarlar ise, yapı bakımından farklı prosedürlere sahip olabilirler. Mesela, bir fuar alanı belirli bir gün ve saatte devlet veya uluslararası derecede güvenliği alınması gereken kişiler tarafından ziyaret edilebilir, o gün ve saatte fuar alanında ekstra güvenlik protokolü uygulama gerekebilir.

Farklı bir örnek vermek gerekirse de, uluslararası güvenlik hassasiyeti gerektiren bir bilişim fuarında sadece konu ile ilgili alanında uzman, devlet görevlileri arasından bir katılımcı portföyü oluşturulan bir fuar alanı da görmek mümkün olabilir. Burada kriterler, ortak alınan kararlar belirleyici unsurlardır.

Firma Olarak Katılımcı Fuara Nasıl Katılmalı ?

Fuara katılım kararı verildikten sonra, fuar düzenleyicisi organizatörle iletişime geçilmelidir. Bazı durumlarda sektörde bilinen firmalardansanız veya bir şekilde iletişim bilginiz organizatör firmada kayıtlı ise, size ulaşarak direk bilgi verebilirler.

Burada katılacağınız metrekareye karar verip, sonrasında ise metrekare alımını gerçekleştirebilirsiniz. Yer belirlendikten sonra, kurumsal kimliğinize göre bir fuar standı tasarımı yapılmalı ve bu tasarım üzerinden fuar pazarlama hikayeniz yazılmalıdır.

Bütün bu süreçler, doğru partnerler, güçlü çözüm ortakları ile beraber sorunsuzca aşılmaktadır. Sıra ile dışarıdan alınacak insan kaynakları, yiyecek ve içecek ikramının içeriği, basılı tanıtım materyalleri ve diğer ihtiyaçlara karar verilebilir.

Burada da aslında tümevarım yöntemi kullanılarak, Fuar markasını oluşturan unsurlar iyice etüt edilmelidir.

Bu noktada önemli noktalardan bir tanesi de firma içi karar mekanizmasının hızıdır. Çünkü; fuarda en iyi noktalarda herkes olmak istemektedir. Bu nedenle, özellikle peşin ödemelerde ve erken davranarak, iyi bir boş alanı iyi fiyatlardan almanız mümkün olacaktır.

Fuar organizasyon firmalarının genel satış politikaları bu yöndedir ve bizce de doğru bir uygulamadır. Ancak fuarın gediklilerindenseniz, yeriniz çoktan hazırdır ve muhtemelen bu yazıyı okumuyorsunuzdur.

Fuar Başvuru Süreçleri

Fuar başvuruları, organizatör firma ile yürütülen ve ödemenizi yaptıktan sonra, süreçlerin fuar alanına giriş bakımından sizin için kolay bir sürece girildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu noktada organizatör firmalar, belirli kurallara uyulduktan sonra her türlü kolaylığı katılımcı firmalara sağlamaktadırlar.

Bundan sonrası sizin satış ve pazarlamadaki hünerlerinizle doğru orantılı olmaktadır. Bir çok konuda olduğu gibi bu katılımlarda belirli kurallar vardır ve doğru iş yapılış şekliyle gidildiğinde herhangi bir sorunla karşılaşmayacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

Tabii fuar standınızda sektörün bakış açısına ters düşmeyecek uygulamalarla, dikkati çekmenizde de hiç bir sakınca yoktur. Aksine, inovasyonu çağrıştıran teknolojik bir uygulama ile tüm dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.