Site Rengi

Fuarda Stand mı Açacaksınız?

14.04.2020
4.381
Fuarda Stand mı Açacaksınız?

Hangi sektörde olursanız olun ticari hayatınızı devam ettirebilmek için var olmanız gereken en önemli organizasyonlar fuarlardır. Sektörün en önde gelen firmalarının neredeyse tamamı bu fuarlarda bütün maharetlerini göstererek kalıcılık amacı güderler.

Bu sebeple bu firmaların neredeyse tamamı dikkat çekici bir tasarıma sahip fuar standları ile fuarlara katılmak isterler. Fuar standı ne kadar ilgi çekici olursa o kadar fazla misafir çekecek sektörde bir o kadar akılda kalıcı olacak ve adından bir o kadar çok söz ettirecektir.

Bu sebeple Fuarda stand açmak için nelere dikkat etmemiz gerektiğini iyi bilmek gerekir. Tüm bunlar mutlaka “Fuara katılmak istiyorum.” dedikten sonra düşünülmesi gereken konulardır.

Fuar standı mı açacaksınız? Fuarda stand açan firmalar çoğunlukla ürün yada markasını tanıtmak ve sektörde ismi bilinir bir firma olma amacındadır. 

Bir önceki paragrafta da bahsettiğimiz gibi bu amaca en iyi şekilde ulaşmak için ilk yapmanız gereken işinde tecrübeli bir stand firması ile iletişime geçmek olmalıdır. Sonrasında bu firmanın tecrübelerinden yararlanıp firmanız için en uygun tasarımı ve bu tasarıma uygun stand üretimini gerçekleşmesini sağlamaktır.

Tabi piyasada hazır fuar standları da mevcuttur, bütçeniz doğrultusunda bunlardan da yine firma ve ürününüze en uygun birini seçebilirsiniz.

Fuar standı açmaya karar verdiniz şimdi ne yapacaksınız? Bu verdiğiniz ilk karar ile standın fuar alanına nakliyesi ve kurulumuna kadar bir çok adımı olan çok önemli bir süreç başlatmış oldunuz.

Organizatör Firma İle İletişim

Fuarı düzenleyen organizasyon firmaları fuara katılma ihtimali olan sektör firmalarını arayarak fuara davet ederler. Yada fuarı ilan eder ve firmaların başvurmasını beklerler. Bir diğer organizasyon şekli de davetiye usulü yapılan fuarlardır.

Sonuç olarak hangi tip olursa olsun o fuara katılım hakkınız varsa ilk olarak organizasyon firması ile iletişime geçip farklı fiyatlarla, farklı lokasyonlarda, farklı hacimlere sahip stand alanlarından birini firmanıza ve bütçenize uygun olarak seçmelisiniz.

Bu aşamayı beraber çalıştığınız fuar stand firması ile beraber yapmanız avantajınıza olabilir keza firmanıza çok uygun bir tasarımın fuar alanındaki lokasyonunuz yüzünden hayata geçirilememesi hayal kırıklığına sebep olabilir.

Fuar Standı Tasarlamak ve Üretmek

Organizatör firma ile görüştünüz, stand lokasyonunuz belirlendi. Sıra geldi bu lokasyona uygun stand tasarlamaya ve üretmeye. Fuar alanında firmanız için ayrılan kısmın ebatlarını dikkate alarak fuar standını tasarımı yapılması adına bir stand firması ile çalışılması fayda sağlayacaktır.

Fuar Stand tasarımı çok komplike bir çalışma gerektirir. Stand tasarımı bir bütünüyle ele alınmalıdır. Standın içi, dışı, ikram bölümü, misafir ağırlama bölümlerinin tasarımı da ürünlerin tanıtımının yapıldığı yerin tasarımı kadar önemlidir. Keza fuarın başarısı standa standın başarısı da tasarımına bağlıdır.

Standın dış tasarımı, misafirlerin ve tüm katılımcıların firmaya olan ilgisini artırmak için çok önemlidir. Ancak dış tasarımıyla harikalar yaratan bir standın içerisine giren müşteriler hayal kırıklığı yaşamaması gerekir.

O yüzden ürün ya da hizmetlerin yeri ve şekli stand içinde en ergonomik ve en etkileyici şekilde tasarlanmalıdır. Ayrıca kullanılan malzemelerde kaliteden ödün verilmemesi de fuarın başarılı bir sonuca varması açısından çok önemli bir detaydır.

Fuar Standı Nakliye ve Montajı

Fuar standları genellikle demonte olarak üretilirler. Bu şekilde fuar alanına genellikle fuar başlama saatinden 12-30 saat önce getirilir ve montajına başlanır.

Standınızı kiraladıysanız bütün bu işlemleri kiralama yaptığınız firma gerçekleştirecektir. Daha önceden satın aldığınız bir standınız var ve o standı kullanacaksanız yine stand firmalarına nakliye ve montajını yaptırabilirsiniz.

Organizasyonun detaylarına hakim olan bu firmalarla çalışarak sürpriz sorunlarla karşılaşmama konusunda avantaja sahip olabilirsiniz. Mesela Tüyap fuar standı kurma koşulları ile, CNR stand kurma koşulları ayrı olabilir. Bu sebeple Stand Kurmak ciddi bir iştir.

Sonuç olarak eğer bir organizasyona katılımcı olacaksanız her aşamada çok itina ile çalışmanı ve herşeyi planlamanız gerekmektedir. Bu geniş yelpazeye sahip çalışmalarda tecrübeli değilseniz tecrübeli fuar stand firmaları ile çalışmanız fuar hedefinize ulaşmak için en uygun seçenek olacaktır.

Başarılı Bir Fuar Standı İçin Neler Yapmalı? 

Fuar standında başarıyı yakalayabilmek için muhakkak tasarım ve üretim aşamalarına dair tüm planlamaları detaylı bir şekilde yapmak gerekmektedir. Özellikle tüm bu konularla ilgilenecek profesyonel ve başarılı bir stand üretici firma ile irtibatta olmak önemlidir. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.