Site Rengi

İstanbul Fuar Merkezine Nasıl Gidilir?

15.04.2020
3.810
İstanbul Fuar Merkezine Nasıl Gidilir?

Her yıl ortalama yüzlerce fuar gerçekleşen İstanbul Fuar Merkezi‘nin (İFM), işletmecisi İstanbul Dünya Ticaret Merkezidir. Son günlerde atıl duruma düşen ve alanında hastane inşaatına başlanan eski Atatürk Havalananının karşısında konuşlandırılmış İFM’ye bir çok farklı ulaşım şekli vardır.

İstanbul Fuar Merkezi Atatürk hava limanı yolcu uçak iniş ve kalkışlarına kapanana kadar katılımcı ve ziyaretçiler için çok uygun bir lokasyondaydı. Fuar ziyaretçileri ve katılımcıları Atatürk hava limanına iniş yaptıktan sonra, civar otellere yerleşiyor ve fuar alanına rahatça ulaşabiliyordu.

Ayrıca katılımcıların uçak vasıtasıyla gelecek özel misafirleri için ayırdıkları transfer bütçesi de çok düşük oluyordu. Ancak günümüzde hava limanı olarak Anadolu yakasında bulunan Sabiha Gökçe yada 3. Hava limanı kullanılmaktadır.

Trafik Koşullarına Dikkat

Göreceli olarak farklı hava alanlarına inenler bazen fuar alanına yakın yerlerdeki otelleri değil de, hava alanına yakın yerlerdeki otelleri tercih edebiliyorlar. Bu durumda İstanbul’un en büyük sıkıntılarından olan trafik yoğunluğuna dikkat edilmesi gerekir.

Keza günün çoğu zamanlarında D-100 ve TEM otoyolları ciddi yoğunluğa sahiptir. Örneğin Sabiha Gökçen Hava limanı yakınında bir otelde kalıyorsanız, fuara geç kalmamak için, oldukça erken harekete geçmeniz gerekir.

Fuar Alanına deniz yolları ile de ulaşım mümkün ancak yine de, fuar merkezlerine erişim erken vakitlerde çoğunlukla ciddi sıkıntılara dönüşebilir. Aynı şekilde Avrupa Yakası’nda da bir çok lokasyondan fuar merkezine gitmek o saatlerde epey zaman alabilir.

Fuar merkezlerine ulaşımda özel araçların yerine toplu taşıma araçlarının kullanılması daha doğru olacaktır. İstanbul’da trafiğin çok ciddi bir sorun olduğu göz önüne alındığında metro, metrobüs gibi tercihler çok daha akıllıca olacaktır.

Günümüzde metro, metrobüs gibi bir çok farklı toplu taşıma araçları bir noktadan diğer noktaya ulaşım için çok akıllıca bir seçenek haline gelmiştir.

Ayrıca fuar merkezine geldiğinizde bir çok katılımcı firma fuar standlarının son şeklini veriyor olabilirler. Fuar standı için son malzemeler taşınıyor olabilir. Bu da fuar girişinde ekstra bir trafik yaratabilir ve sizin standınıza geç kalmanıza sebep olabilir.

Toplu Taşıma ile İstanbul Fuar Merkezine Ulaşım

Metro ile İFM’ye gelmek isteyen ziyaretçiler, M1A Yenikapı-Ataturk Havalimanı hattına ulaşmaları gerekmektedir. Burada son duraktan bir durak önce DTM-İstanbul Fuar Merkezi durağında inerek fuar merkezine ulaşabilirler. İstanbul Metro Haritası ile de kişi kendisine bir yön çizebilir.

M1A metro hattına ulaşmak için, Marmaray kullanılabilir ve Yenikapı durağında inilebilir, yada diğer taraftan gelirken Şirinevlere gelinip buradan metroya aktarma yapılabilir. Böylece “Marmaray ile CNR’a nasıl gidilir?” sorusunu da cevaplamış oluyoruz.

Bu şekilde metrobüs en rahat ulaşım seçeneklerinden biridir. Beylikdüzü – Söğütlüçeşme metrobüs güzergahına binilip Şirinevler istasyonunda inilirse M1A Havalimanı metro hattına aktarma yapılabilmektedir. Daha sonra yine yukarıda adı geçen istasyonda inip İFM’ye gidilebilmektedir.

İFM’ye deniz ulaşımı ile de gelinebilir. Deniz Otobüsleri ile Bakırköy’e gelmeniz yeterli olacaktır. Bakırköy’den metro ile rahatlıkla İFM’ye ulaşabilirsiniz.

Özel araçla İstanbul Fuar Merkezi’ne ulaşım

İstanbul’un herhangi bir noktasında İstanbul Fuar Merkezi’ne özel araçla gelebilmek için kullanılabilecek 3 farklı yol vardır. Bunlardan birincisi D-100 Kara yolu, ikincisi Tem Otoyolu ve üçüncüsü de sahil yoludur.

Avrasya tüneli karşı yakadan gelenler için trafik yönünden en uygun seçenek olabilir. İstanbul’da iki yakayı birleştiren 3 köprüden biri de kullanılabilir, ama özellikle ilk ikisi yoğunluk anlamında ciddi sıkıntı yaratabilirler. Aynı şekilde arabalı vapur seçenekleri de düşünülebilir.

3. Köprü yolu en hızlı seçenek gibi gözükmektedir, lakin yolu ciddi miktarda uzattığını ve diğer seçeneklere göre daha pahalı bir güzergah olduğunu unutmamamız gerekir.

Avrasya Tüneli ve E-5 daha az mesafe ve göreceli olarak daha az trafik anlamında en uygun seçenek olabilir gibi gözükmektedir. Keza genellikle fuar stand firmaları bu güzergahı kullanmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.