Site Rengi

Eczane Stand veTasarlama 1

04.07.2021
2.863
Eczane Stand veTasarlama 1

Eczane stand ve tasarlama1, eczaneler bilindiği üzere günümüzde ilaç ve sağlık ürünlerinin dışında bir çok ürünün bir arada satışlarının gerçekleştiği yerlerdir.

Eczanelerin, satışlarını yaptıkları ürünler gerekçesiyle bir bütün halinde tasarlanmış olması gerekmektedir.

Eczaneler, teması gereği, her ne kadar sağlık alanında faaliyet yürütse de, aynı zamanda ticari bir işletme olduğu unutulmamalıdır. Eczaneler, içeriği gereği eskisine göre büyük farklılıklar göstermektedir.

Eczanelerin, ticari alanda ki bu gelişimleri, ürünlerini, doğru yerde, doğru şekilde sergilemeleri anlamında da artık farklılık göstermelerini gerektirmektedir. Tüketicin ürünlerini görmesini sağlamak, yani ürünlerin tanıtımının yapılması artık kaçınılmazdır. Ürün teşhiri dediğimiz olgu, gelen her bir potansiyel müşterinin alacağı ürün yanında, farklı bir ürünü de almasına olanak sağlamaktadır.

Eczane stand modelleri ve bunların uygun şekillerde konumlandırılmış olması, ürün teşhirinde başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Eczanelerde Kullanılan Stand Türleri

Eczanelerde raf sistemleri, ahşap, metal, alüminyum, cam ve pleksi malzemeler kullanılmaktadır. İlaç ve sağlık ürünleri için genellikle sık raf sistemleri kullanılmaktadır. İlaçlar sağlık ürünleri olmasından kaynaklı, güvenli saklanabilmeleri için, kasa bankosu üzerinde ki raflarda yer almalıdır.

Bunların yanı sıra, kasa bankosu üzeri cam, alt kısımları ahşap şeklinde tasarlanmaktadır.  Ortalama kasa banko ölçüleri, ön yüksekliği 115 cm, kasa bankosunda eczacının çalışabilmesi için, çalışma alan yüksekliği 85 cm şeklinde düşünülmüştür.

Yine bu ölçü durumları, eczanenin büyüklüğü ile doğru orantıda hesaplanarak üretilebilmektedir.  Kasa bankoları genel olarak kapıyı görecek şekilde tasarlanmaktadır. Gelen müşterileri karşılamak için en uygun alan tercih edilmelidir. Standart bir ölçüsü olmamakla birlikte, tasarıma ve mekana göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bankoların iç kısımları farklı bölümlere ayrılmıştır. Raf,  çekmece ve depolama alanları bulunmaktadır. Kullanım açısından eczacılara büyük kolaylık sağlamaktadır.

Bankoların dış kısımları ise, pleksi malzeme ve bu malzemeyle birlikte led ışıkla aydınlatılarak ferah ve dekoratif bir görüntü oluşturulmasına olanak sağlamaktadır.

Eczane Stand Çeşitleri

Masa üstü standlar, veya bir diğer deyişle tezgah üstü standlar, küçük veya büyük ölçüde olan ürünlerin kasa önlerinde- kasa üstlerinde sergilenmesine olanak sağlayan ürün teşhir stantlarıdır.

Genellikle küçük ölçülerde satışa sunulan ürünlerin sergilenmesinde kullanılmaktadır. Kasa bankosu üzeri veya kasa önü bu türden ürünlerin sergilenmesinde, tanıtımında ve dolayısıyla, kasa önünde ödeme yapmak için bekleyen tüketicilerin bu ürünlerin, görünür yerde olmasından kaynaklı dikkatini çekeceğinden dolayı satın alınmasına yönlendirmektedir.

Masa üstü standlarda sergilenen ürünlerin raflarda sergilendiğini düşünürseniz, masa üstünde gösterdikleri satış performanslarını göstermediğini fark edeceksinizdir. Dolayısıyla ürün teşhirinde en önemli unsurlardan biri, standınızı doğru yere konumlandırmış olmanızdır.

Pleksi faunus stand, yine tezgah üstlerinde, küçük krem ve benzeri ürünlerin indirim reyonu gibi kullanıldığı stand türleridir. Bu standların en doğru konumlandırma yeri, yine tezgah üstleridir. Bu konumda yer alan pleksi faunus standlar, ürünlerinizin satış performanslarını hızlı bir şekilde tüketiciye sundukları için, büyük ölçüde arttırmaktadır.

Eczanelerde artık eskisi gibi sadece sağlık ürünlerinin satışının yapılmadığını yazımızın başında belirtmiştik. Şimdi optik güneş gözlüklerinin de eczanelerde sergilendiği ve satışının yapıldığını görmekteyiz.

Optik gözlük standı, bu stand türleri zaten çok hassas olan gözlüklerin, çizilmeden kırılmadan sunulmasına olanak sağlamaktadır. Bu stand türleri, genelde ayaklı olup, her bir gözlüğün teşhir edilmesi için, ayrı bölmelerden oluşmaktadır.

Dönen standlar şeklinde tasarlandığı için, standı döndürerek her bir gözlüğün görünmesine olanak sağlamaktadır. Kullanım kolaylığı ve ürünlerin doğru teşhirini sağladığı için, optik gözlük mağazaları ve eczanelere tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Orta havuz standlar, bu stand türleri hem ayrı ayrı, hem de aynı türden ürünlerin br havuz içerisinde sergilendiği stand türleridir.

Genellikle eczanelerin tam orta kısımlarında yer alan bu stand türleri, tüketicilerin ürünleri kolayca görmesine ve seçmesine olanak sağlamaktadır.

Bu stand türlerinde sergilenen ürünler, genellikle indirimde bulunan ürünleri veya kampanya sunulan, satışının hızlandırılması istenen ürünleri sergilemek için kullanılmaktadır.

Oldukça fazla getiriler sağlayan bu stand türleri, her türden mağazada en çok tercih edilen kampanya standı olarak da anılmaktadır.

Eczanelerde Standın Önemi

Modern tasarımlarla, eczanelerinizin aydınlık havasını, daha da enerjik bir yapıya dönüştüren bu stand türleri kaliteli malzemelerle üretilerek, birinci sınıf işçilik performanslarıyla usta eller tarafında üretilmektedir. Dolayısıyla modern ve fonksiyonel olan bu stand tasarımları hem uygun maliyetleri oluşları, hem kullanım kolaylığı, hem de dikkat çekici yapılarıyla, eczanelerinizde fark yaratacak ve satış performanslarını arttıracaktır.

Stand gereksinimiz ile birlikte, göz önünde bulundurmanız gereken en önemli konuda, mevcut mekanınızın dekorasyonu ile uyumlu olmasıdır.

Uyumlu ve doğru konumlandırılmış ürünlerin yer aldığı standlar, mağazanızı, eczanenizi hem daha şık gösterecek, hem de daha fazla ürünlerin dikkat çekmesini sağlayacaktır.

eczane stand tasarlama

 

 

 

 

 

 

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.