Site Rengi

Fuar Standı İçin En Uygun Ölçü Nedir?

09.03.2020
3.592
Fuar Standı İçin En Uygun Ölçü Nedir?

Fuar alanları; farklı büyüklükteki salonlarda farklı sayıda katılımcı ile gerçekleştirilen organizasyonlardır. Fuar alanları çoğu şehirde bu iş için inşa edilmiş fuar merkezlerinde hayata geçirilir. Nadiren de olsa belirli bir fuar için özel yapıların inşası da söz konusudur.

Örneğin; İstanbul için Tüyap, CNR Expo gibi yapılar, bu tarz organizasyonlar için özel olarak inşa edilmiş yapılardır. Bu yapılarda gerçekleşecek organizasyon ve fuarlar için fuar alan yönetimi belli bir alan ayırmıştır ve kullanıcılarına bu alanları tahsis eder.

Firmanın kullanacağı alan kendi bütçesine ve isteğine bağlı olsa da fuar organizasyon firmasının bazı kural ve şartlarına bağlı değişebilir.

Hem büyüklük olarak hem de şekil olarak fuara katılan her firmanın standları farklılık gösterir. Ürüne ve markaya uyumla beraber maliyeti de standların ölçüleri belirlenmesinde önemli kriterlerdendir.

Stand hizmeti sağlayan firmalar genellikle talebe göre özel ölçülerde fuar standı sağlayabilirler. Standlar kaç metrekare tasarlanacaksa fuar organizasyonu firması ile ona göre anlaşılmalıdır.

Uygun Fuar Standı Ölçüleri Belirlenmesi

Fuar Stand ölçüleri firmanın markasına ve tanıtılacak ürünün ebatı, çeşidi ve en önemlisi bütçe göz önüne alınarak belirlenir. Firmanın bu kriterleri göz önünde bulundurarak kiraladığı yerin lokasyonu da önemlidir. Giriş çıkışa yakınlığı gibi detaylar standın işlevselliği açısından çok önemli rol oynar. Fuar Standı kare, dikdörtgen, dörtgen yada L şeklinde olabilir.

Her durumda, şekline ve lokasyona göre stand ölçüleri değişiklik gösterecektir. Ayrıca stand alanının çok kalabalık gözükmemesi açısından ferah bir ortama sahip olacak büyüklükte stand düşünülmelidir. Her şeyin dip dibe, sıkışık olduğu standlarda ziyaretçiler ister istemez rahat edemeyecekler ve standtan erken ayrılacaklardır.

Fuar stand yüksekliği yine kiralanan metrekare, organizasyonun izin verdiği yükseklik ve firmanın marka politikası veya kamuoyundaki algısı gibi bir çok faktörün etkilediği bir konudur.

Ayrıca sadece zemin ölçüleri değil, duvar yüksekliği de önemlidir. Eğer yeterli alan yoksa birden fazla kata sahip bir stand tasarımı da yaptırılabilir. Çünkü stand içerisindeki sergi, görüşme ve ikram alanlarının ferah olması da çok önemli bir detaydır.

Stand Ölçüleri Maliyet İle Doğrudan İlişkilidir

Fuar standı ölçülerini belirlerken yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece maliyet gözetmek yanlış olacaktır. Evet stand ölçüleri büyüdükçe maliyet de artacaktır ama fuara göre çok küçük bir stand seçilirse o fuarın hedefine ulaşmak epey zorlaşacaktır.

Bu nedenle, en uygun ölçüler seçilmelidir. Ferahlık sağlandıktan sonra ekstradan daha büyük stand sahibi olmak firmanıza herhangi bir şey kazandırmayacaktır.

Fuar standı ölçüleri fiyatları otomatik olarak etkiler. Ama gerçekten büyük bir standla sağlayabileceğiniz etkiyi, daha küçük ama çarpıcı bir standla sağlayabilmek daha hoş ve daha az maliyetli değil midir, şüphesiz öyledir.

Stand ölçülerinden çok standın özellikleri etkili olacaktır. Bu sebeple büyük stantlar oluşturmak yerine özellikleri bakımından etkili tasarımları, amaca yönelik en optimum standları tercih etmek daha doğru bir yaklaşımdır.

Stant ölçülerini belirlemek için fuar alanındaki sınırlarınızı belirledikten sonra işinde tecrübeli firmalar ile iletişime geçerek yaratıcı sonuçlar ortaya çıkartabilirsiniz.

Fuar Standı Kurmanın Avantajları

Fuar standı kurmak, fuar organizasyonlarında yer alan kitlelere hitap etmeyi kolaylaştırır. Fuar organizasyonlarında çoğunluğu alıcı ve ilgili birçok ziyaretçi bulunur. Özellikle aynı sektörden markaların yer aldığı fuar organizasyonlarında satış ve tanıtımlar gerçekleştirmek birçok yarar sağlamaktadır.

Bulunduğu sektörde yeni olan ve tanınmak isteyen firmalar için etkin bir pazar ağı fırsatı yaratır. Ürünlerin satış ve tanıtımlarının buna uygun alanlarda gerçekleştirilmesi firmalara uzun vadede fayda sağlamaktadır.

Fuar standı kurmanın avantajları arasında komşu sektörlerden firmalarla tanışmak ve iletişimde olmak da bulunur. Ticaret alanlarının geniş kitlelere yayılması potansiyel pazar ağı gücünün de ortaya çıkmasına olanak sağlar. Böylelikle ortak paydada olan kazançlar üzerinde de olumlu bir etki yaratılmış olur.

Fuar standı açmak ve organizasyonlarda kullanılması üzerine bir standa sahip olmak her firma için faydalı bir etki yaratır. Standlar tekrar kullanıma uygundur ve istenilen şekilde tasarlanabilme özelliğine sahiptir.

Standlarda özel tasarımlar ve dikkat çekici detaylar kullanarak katılımın sağlandığı organizasyonlarda ön plana çıkmak çok daha kolaydır. Profesyonel ve kaliteli bir tasarıma sahip standlar, dikkat çekmek ve akılda kalmak için kullanılabilecek bir numaralı araçlardandır. Fuar standı açmanın avantajları her marka ve firma için farklı boyutlarda da olabilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.