Site Rengi

Fuar Standı Maliyeti

10.01.2023
1.692
Fuar Standı Maliyeti

Fuar standı maliyeti, fuar stand ücretleri, fuar standı kiralama ücretleri pek çok soru firma ve şirketler için büyük önem taşımaktadır. Ancak ne yazık ki bunlara cevap vermek için birçok stand üreticisi firma ile iletişime geçmek gerekir. Sizlere, istediğiniz fuar standı modeline uygun olarak fiyatlandırma politikalarını nasıl okuyabileceğinizi adım adım anlatacağız.
Fuar organizasyonları, çok sayıda aynı sektörden ya da farklı sektörden firmaların katılım sağladığı etkinliklerdir. Bu etkinliklerde esas amaç satışları arttırmak olsa da pek çok farklı amaç da vardır. Sektöre yeni giren firmaların adını duyurması, halihazırda sektördeki firmaların yerini koruyabilmesi, rekabet ortamı oluşturarak daha yüksek cirolar elde etmek vs. gibi. Hızla gelişmekte olan üretim ve tüketim dünyası, birçok noktada olduğu gibi reklam dünyasında da büyük yenilikleri beraberinde getirdi. Firmaların reklam için ayırdığı bütçeler geçmişe oranla çok ciddi meblağlara ulaştı. Artık tüm büyük firmalar yapabilecekleri her alanda reklam yapmak için ciddi bütçeler ayırmakta. Yalnızca yeni çıkan ürünlerin tanıtımı amacı değil aynı zamanda akılda kalıcılık da hedeflenmektedir.

Ürün teşhir standı olarak tanıdığımız ve kendi arasında çok sayıda kategoriye ayrılan bu ürünler reklam dünyasında büyük bir pazar payına sahip. Hem kullanım hem de tanıtım amacıyla sık sık gördüğümüz farklı stand modelleri de gelişmekte olan dünyanın yeniliklerine ayak uydurmayı başardı. Artık neredeyse hemen her sektöre ait farklı modeller ve farklı malzemelerle üretim kolaylaştı ve farklılaştı. Tasarımlarda gidilen yaratıcılık ve özgün tasarımlar sayesinde seçenekler çoğaldı. Ve dolayısıyla pazarda yer edinmek isteyen firmalar için de hem dezavantajlar hem de avantajlar ortaya çıktı. Özgün ve kreatif tasarımlar sayesinde her zaman her yerde dikkat çekecek standlara ulaşmak artık daha kolay hale geldi. Dolayısıyla da rekabet ortamı her geçen gün daha yoğun bir tempoya girer oldu.

Çok sayıda farklı firmayı birlikte görebileceğimiz organizasyonların sayısı arttı. Ve bununla birlikte fuar standına  olan ihtiyaç da arttı. Hemen her firmanın kullandığı fuar standları için en önemli soru ise fuar standı maliyeti oldu.

Fuar Standı Maliyeti Nasıl Belirlenir?

Fuar standı, bir firmanın alandaki en önemli temsilcisidir. Bu nedenle, nasıl bir tasarıma sahip olduğu ve tüm özellikleri oldukça büyük önem taşır. Fuar etkinliklerini birçok sektör için görebiliriz. Her sektörün belli başlı üretim malzemeleri ve bazı standart tasarımları vardır. Genel olarak bu tasarımlardaki malzemelere ve işçiliğe göre stand fiyatları değişmektedir. Ancak fiyatların belirlenmesi hususunda pek çok nokta önem taşır. Fuar standı maliyeti dediğimiz zaman göz önünde bulundurmamız gerekenler şu şekildedir:

  1. Standın büyüklüğü (Sergi alanına uygun tasarımı sağlanacak standın tüm boyut ölçüleri)
  2. Stant malzemesi (Bir ya da birden fazla malzemenin kombinasyonu olabilir bu sebeple stand üzerinde hangi malzemeden ne kadar kullanım sağlandığına göre belirlenmektedir)
  3. İşçilik (Standın büyüklüğü ve stand malzemeleri, stand işçiliği üzerinde etkilidir. Bu sebeple aşama aşama belirlenmektedir)
  4. Standın özellikleri (Kreatif ve alıştığımız tasarımların dışında özelliklere sahip standlarda farklı fiyatlar söz konusu olabilmektedir)
  5. Standın nakliye, kurulum ve montaj işlemleri

Fuar standı maliyeti dediğimiz zaman aklımıza genelde büyük ve mağaza gibi duran stand fotoğrafları gelir. Ancak fuar standı oldukça geniş bir yelpazede yer  alır. Küçük, büyük çok fazla şekle ve boyuta sahip fuar standı bulmak mümkündür. Özel tasarım standlar ve hazır standlar tercih etmek mümkündür. Bununla birlikte bazı fuar standı tasarımlarında, hazır model üzerinde oynamalar yapmak da mümkündür. Modüler sisteme sahip standlarda sökme ve çıkarma işlemleri çok basit olacağından değişikliklere de açık bir yapısı vardır.

Stant ücretleri, yukarıda da bahsettiğimiz gibi genellikle beş nokta üzerinde belli olur. Standınızda kullanmayı tercih ettiğiniz malzemelerde yapacağınız değişiklikler ya da ekleyeceğiniz yeni stant aksesuarları ile standınız fiyatında artmalar- azalmalar olabilir. İyi bir fuar standı tasarımına sahip olmak her ne kadar maliyetli gibi görünse de fiyat performans olarak değerlendirdiğimiz zaman diğer standlara göre çok daha hesaplı olacaktır.

Fuar standı maliyeti ile ilgili araştırmaları sitemiz üzerinden hazır olan fuar stand modellerinden yapabilirsiniz. Ayrıca varsa tasarımlarınızı ya da modellerinizi gönderebilir, istediğiniz ebatları belirterek fiyat talep edebilirsiniz.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.