Site Rengi

Fuar Standı ile Satış Arttırma

28.12.2022
1.640
Fuar Standı ile Satış Arttırma

Fuar standı, fuar veya etkinlik süresi boyunca kullanılan kişiye ya da markaya özel tasarlanmış yapılara verilen isimdir. Ürün teşhir standları arasında yer alan fuar standı, geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Amaçları ve sunduğu hizmetleri tasarıma göre değişkenlik göstermektedir. Ancak tüm ürün teşhir standlarında olduğu gibi esas amaç satışları arttırmaktır. Ürün teşhir standı, ürün standı, tanıtım standı gibi isimlerle günlük hayatımızda çok kullandığımız standlar, pek çok noktada bize fayda sağlamaktadır. Ürünlerin satışı, firmanın bilinirliği, sektörde kalıcılık gibi farklı konularda destek sunar. Ürün teşhir standı dediğimiz zaman aklımızda ne kadar yüzeysel görseller canlansa da, çeşitlilik çok fazladır. Özellikle hızla gelişen teknoloji sektörü, stant sektörünü de etkilemiştir. Ve böylelikle görmeye alışık olmadığımız, farklı özelliklere sahip birçok stant modeli hayatımıza girmiştir.

Fuar standı, sıklıkla fuar organizasyonlarında karşımıza çıksa da kullanım alanı oldukça geniştir. Seminer, sempozyum, kongre, gala gecesi, PR çalışmaları ve geniş çaplı toplantılarda sık sık karşımıza çıkar. Üzerinde ürünlerin sergilenebilir olmasının yanı sıra, sergilenecek ürün bir stant da olabilmektedir. Ürün teşhir standları arasında en büyük ve en maliyetli olan grup fuar standlarıdır. Fuar stantlarının;

olarak üç grupta yer aldığını söyleyebiliriz. Her bir grubun kendine ait bir sistemi ve farklı özellikleri vardır. Tıpkı ürün teşhir stantlarında olduğu gibi belli sektörlere ayrılmışlardır. Her bir fuar standı grubu için belirli sektörler vardır diyebiliriz. Ancak hemen hepsinde  ana malzeme olarak ahşap malzemeyi görebiliriz. Ahşap malzeme, oldukça sert ve dayanıklıdır. Bu sebeple birçok ürün teşhir standı materyali olarak karşımıza çıkar.

Satışları Arttırmak İçin Stant Kullanmak

Fuar standı ya da ürün standı kullanmak satışları arttırmak için tek başına yeterli değildir. Fuar stant kullanımı sağlama hedefiniz varsa dikkat etmeniz gereken birtakım noktalar vardır. Bunlar hem fuar standı kullanımında hem de satışları arttırma amacında sizlere yardımcı olacaktır.

  • Ürünlerin satışının artması için iyi bir reklam ve pazarlama ağına ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacın dijital boyutunu bir kenara bıraktığımızda materyal olarak neler yapacağımızı ortaya koyabilir. Reklam panoları, afişler, dergiler vs. her ne kadar başarılı araçlar olsa da stant kadar etkin olmayacaktır.
  • Burada amaç fuar standı sahibi olmak ve ürünleri standın üzerine yerleştirmek değildir. Amaç; bir stant kullanımı sağlarken aynı zamanda çok sayıda yararı da kazanmaktır.
  • Öncelikle, satışları arttırmak için fuar organizasyonlarına ve türlü etkinliklere katılmak çok önemlidir. Aynı sektörden çok sayıda katılımcının olması her zaman sizin faydanıza olacaktır. Ayrıca farklı sektörlere ait firmalarla da kaynaşabilir, firmanızı destekleyebilirsiniz. Yoğun talep ve hızlı tüketim dünyasından kaynaklı uzun yıllardır sektörler arası yoğun bir rekabet ortamı var. Ancak ortaya çıkan bu rekabet ortamı hemen her firma için çok da besleyici bir olay.
  • Rekabet ortamının yoğunluğunda aynı sektörden firmalar her ne kadar rekabet duygusunu kaybetmese de, çoğu zaman birbirlerine destek olmaktadır. Firmalar sıklıkla birbirlerinin müşterilerinden beslenmektedir.
  • Satış arttırma amacıyla fuar standı kullanımında, ürün ve stant ilişkisine dikkat etmekte büyük yarar vardır. Birbirinden alakasız ürün ve stant kombinleri size katkı sağlamadığı gibi sizi eksiye düşürebilir. Bu sebeple tercih ettiğiniz standın profesyonel bir ekipten çıkmasında fayda vardır.

Fuar Standı Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Stant tercihi yapmadan önce çok sayıda ufak ayrıntıyı birlikte düşünmek gerekmektedir. İlk olarak fuar organizasyonunun nerede olacağı, oradaki atmosfer ve ortam hakkında bilgi almak gerekir. Ardından teşhir etmek istediğiniz ürünlere karar verme aşamasında tutarlı ve somut olmalı, iyi sonuçlar almalısınız. Stant tasarım aşamasında ise öncelikle profesyonel bir ekiple çalışmalısınız. Tasarımda yapılacak küçük bir hata bile sizin hedeflerinizden şaşmanıza sebep olabilir. Standın hangi malzemelerden üretileceği oldukça önemlidir. Ürün ve malzeme uyumunun hem göze hem de kullanıma hitap etmesi gerekir. Bir malzemeden mi yoksa birkaç malzemeden mi bir stant üretilecek? Stant üzerinde görsel iletişim araçları olacak mı? Stant dış mekana uygun mu? Standın ağırlayabileceği ziyaretçi sayısı nedir? Gibi soruları ve hatta daha fazla ayrıntı içeren soruyu cevaplayabilmeniz önemlidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.