Site Rengi

Fuar Standının Dinamizmi

13.10.2022
1.623
Fuar Standının Dinamizmi

Fuar standının dinamizmi konusu oldukça geniş bir konudur. Kendini sürekli yenileyen ve tekrara düşmeyen fuar standları uzun yıllardır karşımıza çıkıyor. Ve hem firmalara hem de müşterilere pek çok fayda sağlıyor. Fuar standı dinamizmi ne demektir sorusuna gelmeden önce biraz fuar organizasyonlarından bahsedelim. Fuar organizasyonları; bir ürün ya da firmanın tanıtımı amacıyla belli alanlardaki teşhirlerdir. Bir araya gelen pek çok firmanın aynı alan içerisinde aynı amaç için sergi yaptıkları bu organizasyonlar pek çok açıdan önem taşır. Bir kentin, bir ülkenin kazanımlarından biridir. Fuar organizasyonları fuar standının en yoğun olduğu alanlardır.

Fuar organizasyonlarında birbirinden farklı ve yaratıcı fuar standını görmek mümkündür. Gelişen üretim ve tüketim dünyası, fuar organizasyonları üzerinde de büyük bir etkiye sahip. Daha basit ve tek düze fuar standının yerini daha kreatif ve farklı tasarımlar aldı.

Fuar stantları, geniş bir yelpazede, çok sayıda çeşitliliğe sahiptir. Birçok farklı malzemeyle birlikte olacağı gibi, tek bir malzeme ile de stant üretmek mümkündür. Fuar standları, ürün teşhir standı olarak da bilinir. Ürün teşhir stantlarında esas amaç; üzerindeki ürünleri sergilemek iken, fuar standları ürün ile birlikte firmayı da temsil eder. Bu sayede aynı alan içinde birden fazla amaca ulaşım sağlar. Fuar standının kalitesi, malzemeler ve tasarımdaki başarılar oldukça etkileyicidir. Fuar standı tasarımı ve üretimi konusunda dikkat etmek gereken birçok nokta vardır. Bunların her biri doğrudan fuar standının dinamizmi ile alakalıdır.

Fuar Standının Dinamizmi Nasıl Sağlanır?

Mimarlık çalışması olarak da görülebilecek değere sahip olan fuar standları, orantısal formüller üzerinden tasarlanır. İlk planlamanın ardından uygulanan projelendirme ile hayata dökülür ve imalat aşamasına geçilir. Fuar standı tasarımında birçok farklı detay yer alır. Fuar standının dinamizmine değinmeden önce başlıca fuar standı tiplerini tanıyalım.

Ahşap Fuar Standının Özellikleri

Tasarımı oldukça esnektir. Firma ya da markanın talepleri ön plandadır. Pek çok farklı formda tasarıma açık bir malzemedir. Ahşap fuar standı, fuar standının en yaygın türüdür. Fuar organizasyonlarında diğer tasarımlara göre ön plana çıkmaya olanak sağlar. İmalatında ahşap plakalar yer alır.

Maksima Fuar Standı

Fuar standı kullanımı söz konusuysa, maksima stantların da büyük rolü vardır diyebiliriz. Maksima fuar standları genel konstrüksiyonu alüminyum profillerden oluşur. Aynı zamanda üzeri ahşap malzemedir. Ahşaba göre uygun fiyatlıdır, şık ve kaliteli bir tasarım için iyi bir alternatiftir. Modüler sistemlere oranla daha keskin ve modern çizgilere sahiptir.

Modüler Fuar Standı

Uygun bütçeli ve kaliteli bir stand tasarımı için ideal bir seçenektir. Maksima fuar standı benzeri bir mantıkla hazırlanır. Alüminyum malzemelerin birleştirilmesi ve suntalamla entegresiyle oluşur. Tasarım açısından kısıtlı alternatiflere sahiptir. Ancak ekonomik ve uzun süreli kullanıma uygundur. Üzerine kaplama ve görsel iletişim yöntemleri rahatlıkla yerleşir.

Dinamizm İçin Gerekenler

  • Fuar standının firma ya da markanın kimliği ile uyumlu olması çok önemlidir. Projelendirme kısmından önce markayı tanımak, hedef kitlesini belirlemek oldukça büyük önem taşır. Markanın vizyonunu net ve eksiksiz bir şekilde yansıtabilen fuar standları her zaman büyük avantaj sağlar.
  • Fuar standında rahat bir alan yaratın. Ziyaretçilerin stand alanı içerisinde bilgi alışverişi ve inceleme yapabilmesi için alan yaratın.
  • Marka ile uyumlu alternatif renkler kullanın. İyi bir tasarım için renkler çok önemlidir. Boğuculuktan uzak ve dikkat çekici renklerle tasarımı zenginleştirin.
  • Fuar standı malzemelerini destekleyin. Stand malzemelerinde kalite çok önemlidir. Aynı zamanda farklı malzemelerin birlikte kombinasyonu daha yüksek bir uyum sağlar. Malzeme tercihlerinde aşırıya kaçmadan farklılık yaratın.
  • Çok yönlü ve fonksiyonel üretimler yapın. Fuar standının tasarımında yalnızca organizasyon alanını değil, birçok farklı alanı düşünün. Ziyaretçilere fuarda değil, mağazada olma hissiyatı üzerine bir tasarım yapın.
  • Ziyaretçilerle iletişime geçecek araçlar kullanın. TV, LED ekran, LCD, afiş, pano gibi görsel iletişim araçları önemlidir. Bu sayede ziyaretçileri daima aktif tutabilirsiniz.
  • Özel ürünler için özel alanlar yaratın. Ürün teşhir standında ön planda olmasını istediğiniz ürünler için cam vitrin, raf gibi bölmelere özen gösterin. Bu sayede standınız gösteriş kazanacaktır.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.