Site Rengi

9 Maddede Profesyonel Fuar Standı

18.10.2022
1.235
9 Maddede Profesyonel Fuar Standı

Profesyonel fuar standı nasıl olur? Etkili fuar standı çözümleri nelerdir? Başarılı fuar standları için nelere ihtiyacım var? Profesyonel fuar standı için hangi aşamalar gerekli? Ve daha birçok sorunun cevabını 9 Maddede Profesyonel Fuar Standı başlığımızda bulacağız.

Öncelikle fuar standının ne olduğundan bahsetmek gerekir. Kişiye, kişilere ya da firmaya özeldir diyebiliriz. Ofis, showroom, kongre, seminer gibi organizasyonlarda sıklıkla görürüz. Özgünleştikçe değer kazanır. Ve daha fazla fayda sağlar. Fuar standları, birden çok malzemenin birlikte kombinasyonuyla elde ederiz. Oldukça önemli ve farklı aşamaları vardır.

Kaliteli fuar standı ise, bir marka ya da kişi için özel tasarımlardır. Ve her bir detayı ince bir işçilikten geçen standlardır. Profesyonel fuar standı için dikkat etmek gereken pek çok ayrıntı vardır. Peki profesyonel fuar standı için neler yapabiliriz?

Profesyonel Fuar Standı Tasarlamak için 9 Detay

Fuar standı tasarımı yapmak, görünüşte basit bir mimari proje gibi görünse de, oldukça zor ve meşakkatlidir. Profesyonel fuar standı tasarımı için ilk olarak; çizim aşamasına hakim olmak gerekir. Projeye başlamadan önce kaba çizim kısmındaki başarı, fuar standının nasıl olacağına dair ipucu verir. Fuar stantlarında malzemeden tekniklere kadar tüm detayları düşünmeliyiz. Bu ayrıntılardan bahsedelim:

1. Proje Taslağında Hedefe Uygun Seçim

Fuar standının olmazsa olmazı; proje taslağı. Marka ya da firma için hangi model tercih edeceğiz? Hangi malzemeleri kullanacağız? Maxima fuar standı, ahşap fuar standı, ayaklı fuar standı.… Tercih edeceğimiz fuar standı bütün organizasyon boyunca etkin rol oynar. Bu sebeple, teşhir ürüne göre bir tercih yapmalıyız. Ürünümüz küçük ya da büyük olabilir. Gıda ya da eşya olabilir. Proje taslağında en uygun malzemeyi bulmak gerekir.

2. Malzemeleri Hayal Ederek Tasarlayın

Profesyonel stant tasarımının en önemli noktalarından biridir. Bu aşamada kullanmak istediğimiz malzemeleri, tasarım üzerinde hayal etmemiz gerekir. Gıda ürünlerine yönelik bir teşhir yapıyorsak, metal ya da plastik kullanmamız uygun olmaz. Bu sebeple, ürün ve malzeme bağlantısını iyi kurmalıyız. Hayal ettiğimiz tasarıma yönelik malzemeyi seçmek için önemsememiz gereken bir aşamadır.

3. Profesyonel Fuar Standı İçin Kaliteli Malzeme

Kullanmak istediğimiz malzemenin kalitesi büyük önem taşır. Yüksek kaliteli bir imaj yaratmak istediğimiz markalar için ince yapılı ahşap malzeme kullanmak gibi hatalara düşmemeliyiz. Fuar stantlarında tercih ettiğimiz malzemelerin kalitesi, organizasyon boyunca sürecektir. Ana malzemelerden bileşen malzemelere kadar en uygun tercihi yapmamız oldukça önemlidir.

 4. Tasarımda Şıklık

Kaliteli bir fuar standı yaratmak istiyorsak salaş detaylardan uzaklaşmalıyız. Keskin, modern ve günümüze ayak uyduran parçalara eğilmemiz gerekir. Kullanmak istediğimiz renkler, popüler algılara hitap etmeli ve hedef kitlemize ulaşmalıdır.

5. Dikkat Çekmek

Fuar standı tasarımında dikkat çekmek ve akılda kalmak önemlidir. Marka ya da firmanın faydasını sağlayacak detayları belirlememiz gerekir. Detayın ne olduğu değil, nasıl olduğu kısmına ağırlık vermeliyiz. Kaliteli malzemelerle sağlayacağımız ayrıntılar pek çok konuda hedefimize ulaştıracaktır. Örnek vermek gerekirse; ledli bir pano, neon afişler, ahşap girişler, tabelalar ve benzeri..

6. Işıklar ve Aydınlatma

Profesyonel fuar standı tasarımı yapmak istiyorsak kesinlikle aydınlatma kullanmalıyız. Gece ya da gündüz kullanımına uygun olarak değil; her an belirgin olmak için. Hepimiz aydın ve ferah ortamları severiz. Ve bunu kapalı ortamlarda ışık sistemleri sayesinde yaparız. Profesyonel fuar standı tasarımı yapmak için, ürün teşhirine uygun aydınlatmalar muhakkak olmalıdır.

7. Ziyaretçilerde Merak Uyandırmak

Başarılı bir fuar standı için merak duygusu önemlidir. Fuar ziyaretçilerinin rahat ve keyifli vakit geçirmesini sağlayın. Hepimiz ilgi duyduğumuz alanlarda yeterli bilgi alırken rahat etmeyi isteriz. Aynı zamanda ilgili olmadığımız konularda yeni keşifler yapmak isteriz. Ziyaretçiler için merak uyandıracak ayrıntılar tercih edin.

8. Firma İmajına Uyum Sağlayın

Yaptığınız tasarım, firmadan alakasız durmamalıdır. Konuyla, ürünle birlikte bütüncül bir görünümde olması gerekir. Birbirinden zıt ya da ayrık duran tasarımlar istediğimiz sonuca ulaşmamızı engeller. Hedefe yönelik hareket ederken firmayı geri plana atmamalıyız.

9. Ürünleri Ön Planda Tutmak

Mağaza gezerken bile önce ürünleri görmek önemlidir. Nelerle karşılaşacağımızı bilerek hareket etmek bizde güven duygusu sağlar. Bu sebeple tüm organizasyon boyunca ürünlerin ön planda olmasını sağlayın. Yapmamız gereken; markaya ait ürünlerin fuar standı içinde en uygun şekilde teşhir etmektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.