Site Rengi

Fuara Katılmak İçin Gerekenler!

30.03.2020
3.942
Fuara Katılmak İçin Gerekenler!

Fuara Katılmak İçin Gerekenler konusunu birkaç farklı bakış açısı ile ele alınması mümkün olmaktadır. İlk başta, fuarlara stand kurma şekliyle katılacak markaların katılımından bahsetmek gerekmektedir.

Marka, eğer içinde bulunduğu sektör ve faaliyet alanları ile ilgili bir fuara katılım sağlamak istiyorsa, bunun planlamasını en az bir sene öncesinden yapması çok doğru olacaktır.

Çünkü, fuar katılımı markalar için oldukça fazla ayrıntının yer aldığı bir proses olduğundan, geç kalmamak ve hiçbir ayrıntıyı atlamamak adına olabildiğince hızlıca erken bir şekilde harekete geçilmelidir.

İlk olarak fuarı organize eden organizatör firma ile iletişime geçip fuardan uygun stand alanı, seçilip beğenilip kiralama işlemi yapılmalıdır. Hemen ardından, stand ile ilgili tüm faaliyetlerin çalışılmasına başlanarak aksiyon alınmalıdır.

Bununla ilgili olarak, standın iç ve dış dizaynı, catering ikramları, stantta görev alacak host,hostess ve süpervizörler, ziyaretçilere verilecek ufak promosyonlar, stand çevresi, koridorlar, giriş ve çıkış bölgelerinde reklam ve tanıtım çalışmaları gibi konular üzerine ağırlık verilmeli ve bu şekilde bir vizyon konulmalıdır.

Kısacası bu yazıyı okuduğunuzda, “Fuara Nasıl Katılırım?” sorusunun cevabını bulmanızı umuyoruz.

Fuar Katılımcısı Olma Koşulları

Fuarlara katılmak için öncelikle fuarın pazar hedef kitlesi ile ilişkili bir iş grubunda yer almanız önem teşkil etmektedir. Medikal cihazların satıldığı bir fuarda, küçük ev aletleri satan firmaların bulunması mümkün değildir.

Dolayısıyla öncelikle koşulun fuar mecrasının sektörüne ait firmalar arasında olmak olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında fuar katılım birisi olmak için özel bir koşul bulunmaz. Tabii her fuarın belli bedelleri olacağından, fuar kirasını yani fuar ücretini metrekare bazında ödemek diğer bir ön koşul olmaktadır.

Bu ön koşulu yerine getiren tüm markalar, ilgili mecrada bulunmaları halinde kendilerine uygun fuarlara doğrudan katılabilirler. Mutlaka ki; fuara katılma kararınızı verirken, katlanacağız maliyetin yeterli tanıtım etkisine ulaşıp ulaşmayacağından emin olmanızda gerçekten fayda vardır.

Kimi sektörler için bazı fuarlar, doğru tanıtım alanları değildir. Her ne kadar katılımınıza engel olunmuyor olsa da, bu kararı verirken sizin detaylı planlama yapmanızla fuarın sonunda alacağınız verim doğru orantılı olacaktır.

Fuar’da hangi araçlar kullanılır?

Fuarlarda, sunum ve tanıtım araçlarının yanı sıra, müşteri bağlılığı ve marka bilinci oluşturmak için birçok farklı araç gereç ve argüman kullanılır. En başta fuarda size ayrılmış alanı, kurumsal kimliğinizle donatabilmek için stant oluşturmanız gerekir.

Bu noktada fuar alanın özellikleri ve sizin gereksinimleriniz ile örtüşen,bütünleşik pazarlama iletişiminize uygun bir stand tasarımını tercih etmelisiniz. Özel tasarım ahşap fuar stantları genellikle ihtiyacı en iyi şekilde karşılayan ürünlerdir.

Bunların yanında fuarlar için hazırlanan genel ürünleri de tercih edebilirsiniz. Kimi fuar katılımcıları modüler sistemleri tercih eder ki, bu durumda son derece şık sonuçlar elde edilebilmektedir.

Fuar standı yalnızca alan ayırmak için kullanılan kısımlar değil, aynı zamanda ürün tanıtımı için ürün stantları veya tanıtım yapmak için tanıtım stantları da kullanılması gerekir. Bu ürünler, diğer görsel materyal ile bir araya getirilecek etkili bir tanıtım sonucuna ulaşabilmek mümkündür.

Son olarak fuara katılırken hazır etmeniz gerekenler başlığı altında yer alan reklam ve tanıtım materyaline dikkat çekmek gerekir. Bu materyal, dokümanlar ve promosyon araçları şeklinde sınıflandırılabilir.

Bu araçları fuardan bir süre önce hazırlamanız ve fuar süresi boyunca kullanabiliyor olmanız oldukça önemlidir. Görsel materyal, ziyareti üzerinde önemli bir etki bırakır ki, bu materyalin olmaması durumunda katılımcı, sizi hatırlamayacaktır.

Bu noktada satışı hedeflenen ürünler için mutlaka uygun demo alanları yaratmak gereklidir ki; satışı veya hizmeti yapılan ürünler, toptancılar veya son kullanıcılar tarafından rahatça deneyimlenebilsin.

Fuar Tanıtımı Nasıl Yapılır?

Fuarda tanıtım, ürün veya hizmetleri tanıtmak için gerekli koşulları oluşturmaksızın yapılamaz. Ne kadar deneyiminiz olursa olsun, yeterli bir donanımınız yok ise tanıtım etkisiz olacaktır.

Fuar ekipmanlarını hazırladıktan sonra yapmanız gereken sadece ürün ve hizmetlerinizi olması gerektiği gibi, hedef kitlenize sunmaktır. Yine bu noktada güncel teknolojiler kullanılarak, katılımcıların ilgisi de istenilen yöne çekilebilmektedir.

Ziyaretçiler fuara nasıl katılır?

Fuara ziyaretçi olarak katılmak isteyen kişiler de öncelikle fuar katılım davetiyesi edinmelidir. Birçok fuar organizasyonunda davetiyeler ve giriş kartları artık online olarak düzenlenmektedir.

Fuarı organize eden firmanın veya fuar için oluşturulmuş internet sitesine gidilerek veya günümüz teknolojisinde aplikasyonlar bile kullanılarak mobil cihazlardan da bu işlemler de rahatlıkla yapılabilmektedir.

Bu noktada fuara ziyaretçi olarak katılacak kişinin statüsü de önem kazanmaktadır. Çünkü fuarlar, başta öğrenci ve öğretmenler veya sektör profesyonelleri olmak üzere bazı kesimlere ücretsiz olabilmektedir.

Bunun yanında fuarlara basın görevlisi olarak katılmak isteyen kişiler de yine ayrı bir giriş kartı alabilmekte ve fuar süresince bazı ayrıcalıklara sahip olabilmektedir.

Fuarda Satış Yapılabilir mi?

Mutlaka tabi kide, mevcut bir çok fuarda satış yapılır. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi aynı esnada satabilmenizin mümkün olduğu fuarlar bulunur.

Hatta ürünlerinizi stoklu biçimde fuara götürerek, ciddi miktarlarda satış yapabilmeniz de mümkün olabilmektedir. Tabii bunun için satış için kullanmak durumunda olduğunuz, fatura ve irsaliye gibi evrakları hazır bulundurmanız gerekir.

Fuar süresi ne kadardır?

Fuarların süreleri ilgili kesin bir süre sınırlaması yoktur. 1 gün süren fuarlar olduğu gibi haftalarca devam eden dev fuar organizasyonları da yapılabilir.

Bu durum; daha çok fuarın mecrası ile ilişkilidir. Hangi ürün veya hizmet grubunun tanıtımı yapılıyor ise ona bağlı olarak fuar süresinde değişiklik olacaktır.

Genellikle en uzun fuarlar 4 gün ile 15 gün arasında değişen sürelerde yapılırken, ortalama sektörlerin tanıtım etkinlikleri bir hafta veya hafta sonu şeklinde gerçekleşir. Fuar süreleri duruma göre uzatılmaz, belirlenen süre sonunda fuar mutlak bir biçimde biçimde sona ermektedir.

Yeter ki siz “Fuara Katılmak İstiyorum” diyerek yola çıkmaya karar verin. Devamı doğru partnerlerle ile beraber kolayca gelecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.