Site Rengi

Roku Poach (Bags)

Sadece Roku Markasına
Roku Poach (Bags)

Roku Poach (Bags), Japonya’nın en bilinen craft cin üreticisi Roku Gin için tasarımını gerçekleştirdiğimiz bir projemiz oldu. Projenin her aşamasında detaylandırılmış ve özelleştirilmiş ürün ve tasarım kullanmaya özen gösterdik. Promosyon moderatörlüğünü üstlenmiş olduğumuz bu projede markanın vizyonuna ve yansıttığı imajına göre en doğru ve uygun adımları tamamlayarak projemizi başarıyla sonlandırdık.

Her sektörde olduğu gibi içki sektöründe de tıpkı tüketim gibi üretim de oldukça fazla olduğundan dikkat çekicilik ve akılda kalıcılık oldukça önemlidir. Şişe tasarımında şisenin sergileneceği standa kadar pek çok nokta, bütüncül bir görünüm oluştururken sıradışılığı da yansıtlmalıdır. Ürünlerin kalitesi kadar ürünlerin tasarımının kalitesi de ürün satışlarını etkilemektedir. Bunun bilinci ile birlikte hareket ederek içki markasına en uygun tasarımları sağlamak ve doğru kullanım alanları belirlemek, sektörde rakiplerin önüne geçmeye olanak sağlamaktadır. Roku Poach (Bags) tasarımında neler yaptığımızı ve hangi detayların üzerinde durduğumuzu Proje İncelemesi kısmında sizler için aktardık.

Roku Poach (Bags) Proje İncelemesi

  1. Roku Poach (Bags) tasarımı için alışılagelmiş görünümlerin dışına çıkma hedefimiz vardı. Bu tasarımlarda temsili dört mevsim teması kullanmayı hedefledik. Görsellerde tamamlanmış olan ilkbahar ve yaz temalarını görmektesiniz.
  2. Roku Gin’in tasarımında diğer içkilere göre biraz daha farklı bir hikaye bulunmaktadır. Roku Japonca ‘altı’ anlamına gelir ve cinin içerisinde altı adet bitki aroması bulunmaktadır. Bu bulunan altı bitki Japonya denildiği zaman ilk akla gelen sakura ağacının ürünlerindendir. Bu hikayeye dayanarak Roku Gin şişesi altı köşeli olacak biçimde üretilmiştir.
  3. Başlı başına bir tasarım hikayesi bulunan bu marka için projenin ruhuna uygun olması oldukça önemliydi. Aynı zamanda görselliği istenilene yakın tasarlarken kaliteden de ödün vermemek gerekiyordu. Projenin ruhuna uygun olması için ve hikayesi ile uyum sağlayarak raflarda yerini alabilmesi adına Bursa’dan 350 metre kumaş dokundu. Özel olarak hazırlanan bu kumaşlar sayesinde hem markanın ve hikayenin özgünlüğüne yakıştı hem de alışılagelmiş görüntülerin dışına çıkmayı başardı.
  4. İplik, iplik yuvaları gibi yerlere özel işlemler uygulandı iplik deliklerine overlok, iplik uçlarına açılmaması amacı ile yapıştırmalar sağlandı.
  5. Şişenin yapısı gibi altıgen olarak tasarlanan bu ürün tabandan altıgen biçimde dikildi. Ölçüsü ve yapısıyla tamamen uyum sağlayan bu ürünün oturtulması sağlandı.
  6. Kullanılan temanın isteyeceği tüm detaylar yansıtılarak proje başarılı bir şekilde tamamlandı.
  7. arkaya ait olan logonun zaman zaman şişe orta kısmında zaman zaman ise alt kısmında yer almasını sağlayarak temalarla uyumlu bir görünüm elde etme hedefine ulaşıldı.
  8. Flexible kumaş kullanımı sağladık böylelikle %65 pamuk %30 polyester %5 elastik karışımından elde edilen bu kumaş sayesinde şişe herhangi bir müdahale olmaksızın rahatlıkla sarılabilmektedir.
  9. Logo etiketini baskılı kısımları bir ön yüz içerisinde kalacak şekilde tasarlandı.
  10. Roku Poach (Bags) tasarımları yalnızca Roku Gin markasına özel olacak şekilde tasarlanmıştır

Ürün Teşhirinde Tasarımın Önemi

Roku Poach (Bags) tasarımında olduğu gibi, doğru bir şekilde tasarlanmış ve kaliteli malzemelerin kullanıldığı tasarımlar her zaman ön plana çıkmak için idealdir. Bir ürünün içeriğinden ve içeriğinde kullanılan kaliteli malzemelerden ziyade, o ürünün piyasaya nasıl servis edildiği ve dikkat çekmek amacıyla hangi materyallerin kullanıldığı ve aynı zamanda hangi hedef kitleye hitap ettiği oldukça önemlidir.

Her ürünün bir hedef kitlesi bulunmaktadır. Ürün tasarımlarını gerçekleştirirken hedef kitleye yönelik tasarımlar üretmek ve potansiyel alıcıların aklında kalmayı sağlayarak hareket etmek çok daha faydalıdır.
İçki şişesi tasarımları, içki çantaları, içki stantları gibi rekabetin ve istikrarını yoğun olduğu sektörlerde tasarım gerçekleştirirken pek çok farklı açıdan düşünerek hareket etmek gereklidir. Tasarlanan ürünün nerede sergileneceği, ne kadar süre sergileneceği, kimler ve ne için sergileneceği oldukça önem barındıran noktalardandır.

Tercih edilen tasarımın ve yakın özellikler barındıran diğer tasarımların daha önce kullanıp kullanmadığını araştırmak da oldukça önemlidir. Roku Poach (Bags) gibi halihazırda var olan bir hikaye üzerine yoğunlaşarak tasarlanan ve üretilen ürünler daha kolacı ve fayda sağlayıcı olmaktadır. Ancak burada avantaj markanın zaten hali hazırda belli bir hikaye ve vizyon üzerine kurulmasıdır. Markanın vizyonuna, ruhuna ve hedeflerine göre gerçekleştirilen tasarımlar hem uzun vadede hem de kısa vadede büyük faydalar sağlar.

Roku Markası için ürettiğimiz diğer tasarımları görmek için tıklayınız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.