Site Rengi

Stand Tasarım Aşamaları Çalışmaları 1

03.07.2021
2.379
Stand Tasarım Aşamaları	 Çalışmaları 1

Stand tasarımları aşamaları çalışmaları 1, oldukça dikkat isteyen süreçlere bağlı olarak gelişmektedir. Söz konusu eğer bir stand tasarımı ise her zamankinden biraz daha fazla dikkatli olunmalıdır.

Tasarım yapılmadan önce; ürünle ilgili olarak, stand ürünün ne için kullanılacağı, üretici veya satıcı firmanın hedefi, ürünün hedef kitlesi, stand ürünün ve standda sergilenecek ürünün boyutu, adedi ve benzeri türden her türlü bilginin netleşmiş olması gerekmektedir.

Tasarım stand ürünü, eğer üzerinde dijital baskı reklamı olacaksa bu da göz önünde tutularak tüm ölçüleme işlemleri buna göre yapılmalıdır.

Markanın, firmanın, ürünün vizyonunu da yansıtacağı için tasarım standlar, en ince ayrıntısına göre belirlenmeli ve buna göre şekillenmelidir. Alanında uzman olan tasarımcı firmalar ile bağlantı kurulmalı ve mutlaka destek alınmalıdır.

Stand Tasarımı Öncesi

Stand tasarımı öncesinde, ne için stand ihtiyacımız bulunmakta, standı nereye konumlandıracağız, stand ile ilgili beklentilerimiz nedir bunların cevabını biliyor olmamız gerekmektedir.

Stand tasarımı, aynı zamanda üzerinde sergileyeceğimiz ürünün satış verimliliğini arttırması amacıyla ihtiyaç duyulan bir ürün teşhir aracıdır. Bu unutulmamalıdır ki, amacından şaşmasın. Aksi takdirde sadece bir masanın üzerine eşyalarınız bırakmış gibi görünürsünüz.

Stand, mevcut veya piyasaya yeni çıkardığınız, çıkaracağınız bir ürünün tanıtım, sergileme ve satış oran grafiğinin artması için ihtiyaç duyulan ürün teşhir amaçlı oluşturulmuş bir tanıtım aracıdır.

Standları, bir reklam çalışması olarak düşünürseniz ve buna göre sergileme yaparsanız çok daha büyük avantajlar sağlamış olursunuz.

Bunun için neden bir standa ihtiyaç duymaktasınız, bunu öncelikle belirlemeniz faydalı olacaktır. Neden bir standa ihtiyacınız olduğunu bilmek sizin bu ihtiyaca en uygun stand çeşidini belirlemenizde en aktif rolü oynayacak aşama olacaktır.

stand tasrım aşamaları 1

Standı Nereye Konumlandırmalısınız?

Ürün teşhir standların amacı, ürünlerinizin görünürlüğünü ve satış oranlarını arttırmaktır. Buna göre tasarımını gerçekleştirmek istediğiniz standın, mağazanız içerisinde nerede konumlanacağı çok büyük önem taşımaktadır.

Mağazanızın potansiyel müşteriler tarafından en çok ziyaret edildiği veya serbest dolaşımlarda bulunduğu alanlar tercih edilmelidir.

Mağazaya giren hemen herkes tarafından, görülebilecek bir yerde olması standınızın size sağlayacağı getirileri iki katına çıkaracaktır. Standların amacı, ürünlerin sadece düzgün ve düzenli görünmesi değil, aynı zamanda potansiyel alıcılar tarafından fark edilebilir olmasıdır.

Fark ettiğimiz bir ürünü inceler ve bu ürünle ilgili bilgi almak isteriz. Bu noktada satış yapmakla görevli olan çalışanlar, bizlere ürün hakkında bilgi vererek ürünün cazip yönlerini görmemizi sağlayacaktır. Ancak ilk aşama here zaman, ürünün fark edilebilir olmasıdır.

Ürünü Sergilerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Her irimiz kendi alış veriş alışkanlıklarını kısa bir gözden geçirdiğinde fark edecektir ki, bir ürün sergilenme aşamasında eğer göz hizamızda değil ise, onu algılamamız ancak satış personelinin yönlendirmesi ile olacaktır.

Bu sebeple, ürünlerimizi stand üzerinde sergilerken, göz hizasında sergileme yapmaya gayret göstermemiz gerektiğini bilmeliyiz.

Satı oranlarını arttırmak, küçük dokunuşlardan geçmektedir. En önemli kural, satış yapacağım hedef kitlenin alış veriş alışkanlıklarını bilmek ve buna göre bir satış yönlendirme stratejisi uygulamak bizlerin satış konusunda çok daha başarılı olmamızı sağlayacaktır.

Yani kısacası, biz bir ürünü sergilerken, bu sergileme sonucunda beklentimiz nedir sorusun cevabını biliyor olmamız gerekmektedir. Ve buna uygun satış politikaları gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

Eğer hemen herkesin göreceği bir noktaya standımızı koymuyorsak, bu stand alıcı kitle ile göz mesafesinde değil ise ne üründen ne de standdan beklentimiz karşılanmış olmaz. Dolayısıyla yukarıda sıraladığımız tüm bu kurallara dayalı hareket edersek, günden güne satış hedeflerimize yaklaştığımızı veya yakaladığımız görürüz.

Stand Tasarımında Dekorasyon

Tahmin edildiği gibi, mağazalar belirli bir mimari aşamalardan geçerek ortaya çıkmaktadır. Bu mağazaların gerek dış cepheleri, gerekse içerisinde ki aydınlatmadan tutunda tüm dekorasyon işlemleri projelendirilerek oluşturulurlar.

Bir mağazanın dekorasyonu ilk kontağı oluşturacağından kaynaklı çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü her insan bir mağazaya girdiğinde, o mağazanın havalandırma sisteminden, ışıklandırma sistemi ve dekorasyonuna kadar her şeyi algılamaktadır. Belki tanımlayamamakta ancak, kesinlikle iyi ya da kötü giden her şeyi algılamaktadırlar. Bu yüzden bir mağazaya girdiğimizde ya oh! Deriz ya da haydi buradan çıkalım deriz! Olumsuz durumların ve hissiyatın oluşmaması adına, her bir ayrıntıya dikkat etmekte fayda vardır.

Bir ürün ne kadar güzel olursa olsun, eğer iyi ve doğru bir sunumla sergilenmiyorsa ilgi çekmeyecektir. Bu sebeple mağaza dekorasyonu ve mağaza dekorasyonuna uygun stand tasarımlarının gerçekleştirilmiş olması, potansiyel müşteriyi mağazanızda daha uzun süreler tutacak ve oradan memnuniyetle ayrılmış olmalarını sağlayacaksınız. Bu durum aynı zamanda firma olarak sizlerinde memnun olması demektir.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.