Site Rengi

Fuar Standı Nasıl Olmalıdır?

04.11.2022
1.778
Fuar Standı Nasıl Olmalıdır?

Fuar standı nasıl olmalı? İdeal fuar standı tasarımı nasıl yapılır? Ve benzerleri gibi birçok soru var fuar standlarına dair. Fuar standları, fuar organizasyonlarının en önemli, en vazgeçilmez parçalarıdır. Fuarlar, etkin bir iletişim organizasyonu olmalarının yanı sıra, çağdaş tanıtım ve pazarlama açısından da birçok etkinliğe sahiptir. Çok sayıda sektörden katılımın gerçekleştiği bu organizasyonlar sayesinde yepyeni fırsatlar her gün geçen birçok kişiye ulaşmaya devam ediyor. Dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde hem yerel hem global olarak farklı sektörlerden fuarlar gerçekleşiyor. Dünyanın dört bir yanından gelen fuar katılımcıları ve yüzlerce ziyaretçi sayesinde bu alanlar ticari ve turistik olarak hareketleniyor. Sadece marka ve firmalara değil; kente, ülkeye de büyük avantajlar sağlıyor. Günümüze baktığımız zaman teknolojinin gelişimi kendini en çok küreselleşme konusunda belli etti.

Fuar standı kullanımı ile küreselleşmenin herhangi bir ilgisi yokmuş gibi görünse de aslında durum öyle değil. Alanlarda ortaya çıkan rekabet koşullarına ayak uydurmak için sektörler yeterlilikleri kazanmaya başladı. Dünya standartlarında fuar organizasyonları gerçekleştirmenin yoluysa alanlarda kendini göstermekten geçiyordu. Ne kadar prestijli ve profesyonel bir fuar standı kullanımı sağlanırsa, firma ya da markaya da katkısı o denli büyük olacağından bu konu önem kazanmaya devam ediyor. Fuar standları, firmanın o organizasyon alanındaki en önemli temsilcisidir. Firmaya ait vizyon, misyon, karakter, profil ve benzeri gibi tüm detaylar fuar stant tasarımı üzerinden ortaya çıkar.

Şirketler bu alanlarda rekabet koşullarına ayak uydurmak adına fuarlarda sergileyecekleri ticari ürünler için firma kimliklerine uygun stand tasarımları tercih eder. Profesyonel bir fuar stant tasarımı müşteriyi kendine çeker, sunar ve bilgi aktarır. Bu noktada bir fuar standı tasarımında kesinlikle olması gereken birkaç detay vardır. Bunlar:

  • Ürün ya da hizmetlerin tamamı stand üzerinde kolay algılanabilecek şekilde olmalıdır. Burada amaç, iyi bir sunum yapmaktır. Sunulan ürünün ve hizmetin kalitesini göstermek, akılda kalmayı sağlamaktır.
  • Standın aslında bir tasarım ve mimari bir ürün olduğu unutulmamalıdır. Fuar standı, ürün teşhir standı, tanıtım standı fark etmeksizin bu araçların birer mimari ürün olduğu bilinciyle hareket etmek gerekir. Ağırlıklı işlev yükümlülüğü olan bu ürünlerin estetik olarak da göze hitap etmesi gerekir. Fonksiyonellik çok önemli olsa da şık ve güzel bir görünüm kazandırmak çok önemlidir. İyi dizayn edilmiş bir standla rahatlıkla gerçekleşir.
  • Fuar standı, katılımcı firmayı temsil eden fiziki bir mekandır. Bu mekanlara ziyaret eden kişiler çoğunlukla potansiyel alıcılar olduğundan kaynaklı fuar standları önemli bir faktördür. Bu sebeple iç ve dış dizaynın profesyonel olması gerekir. Başarılı bir stand, ziyaretçilerin ilgisini çekmeli, ürünlerin en kaliteli şekilde sunulmasına uygun olmalıdır.

İyi Bir Fuar Standı İçin

  • Fuar stand alanını önceden ziyaret edebilirsiniz. Bu sayede standı yaptıracağınız üretici firmalara hayal ettiğiniz standı daha rahat aktarabilirsiniz. Fuar standı alanları, firmanın temsilcisi olan standlar için büyük önem taşır. Alanın yeterliliğinden, zeminin yapısına kadar pek çok detay, fuar standınız üzerinde belirleyici unsurları oluşturacaktır.
  • Fuar stant tasarımı için mevcut kitleyi ve hedef kitleyi iyi tanımanızda fayda vardır. Sektöre yeni girmiş bir firma değilseniz, halihazırda mevcut bir kitleniz varsa bu noktada yapmanız gereken iki ufak araştırma vardır. Şuanki mevcut kitlenizi yakından tanımak ve ardından hedeflediğiniz kitle için neler yapmanız gerektiğini belirlemek. Zaman zaman birçok büyük firmanın aniden temsil eden renklerine kadar değişiklik yaptığını görürüz. Aynı değişimi kullanmak istediğiniz fuar standınız üzerinde yapabilir, dikkatleri çekebilirsiniz.
  • Dikkat çekici tasarımlara tercih edebilirsiniz. Fuar organizasyon alanında göze çarpan ve kendini belli eden bir fuar standı her zaman diğerlerinden daha çok avantaj sağlar. Standınızdaki detayları büyüterek dikkatleri toplayabilirsiniz.
  • Akılda kalıcılığa özen göstermelisiniz. Fuar stant kullanımınızda kreatif detayları hakim kılarak akılda kalmayı sağlayabilirsiniz. Fuar standlarında sıklıkla olmayan ışık ve aydınlatmalar, ses sistemleri, yaratıcı karşılama bankoları, modern çizgiler gibi detaylara yön vermelisiniz.
  • Görsel iletişim araçlarına daha sık yer verebilirsiniz. İletişim, yalnızca sözlü olarak hayat geçmez. Görsel iletişim araçları da günlük hayatta sıklıkla kullandığımız bir iletişim yöntemidir. Ürünleri ön plana çıkaran görsel iletişim araçları ile fuar standınız daha belirgin bir hale gelecektir.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.