Site Rengi

Fuar Stand Fiyatı ve Tasarımı

07.11.2022
1.672
Fuar Stand Fiyatı ve Tasarımı

Fuar stand fiyatı nelerdir? Fuar stand tasarımları neye göre yapılır? Başarılı fuar stand tasarımında nelere dikkat etmeli? Fuar standı ücretleri nasıl belirlenir? Soruları fuar stand sektörü ile yakından ilgilenen herkes için oldukça önemlidir. Fuar stand fiyatı konusuna değinmeden önce, organizasyonlardan ve fuar stantlarından bahsedelim. Fuar organizasyonları, yerel ya da ulusal olarak düzenlenen, çok sayıda katılımcıya ve çok sayıda farklı sektöre sahip organizasyonlardır. Bu organizasyonların asıl amacı markaların hedeflediği satışlara ulaşmasını sağlamaktır. Bu hedefle birlikte çok sayıda katkı sağlar. Organizasyonlar, marka ve firma için olduğu kadar ülke için de önemlidir. Bir organizasyonun başarısı, o ülkenin gelişmişlik seviyesi ile doğru orantılıdır. Seminer, sempozyum, kongre, fuar, lansman gibi etkinliklerde yer alan fuar stantları ise bu etkinliklerin en önemli parçalarıdır. Fuar standları, marka ya da firmaların temsilcisi olarak organizasyon alanlarında yer almaktadır. Firma ya da marka vizyonuna, karakterine özel tasarıma sahip standlar, bu gibi alanlarda her zaman fayda sağlamaktadır. Stand dediğimiz zaman aklımıza genelde büyük ahşaplardan oluşmuş yapılar gelmektedir. Ancak organizasyon alanlarında gördüğümüz stantlar çok çeşitlidir. Ürün teşhir standı, ürün standı, tanıtım standı, tadım standı gibi çok farklı isimlere sahiptir.

Peki fuar stant tasarımında başarıyı yakalamak için neler yapmak gerekir? Fuar standı tasarımı öncesinde stand sahibi firmayla görüşmek önemlidir. Karşılıklı olarak tanışmak ve standın hedefini belirlemek ilk adımdır. Hedefi belli olan stantları firmalar ile birlikte tasarlamak çok daha kolay olacaktır. Bunun dışında, organizasyon alanı, teşhir ürünü, firmanın beklentisi gibi diğer faktörler de belli olmalıdır. Stantlar, direk olarak markayı temsil eden araçlar olduğu için çok önemlidir.

Fuar Stand Fiyatı

Fuar standı fiyatları, çok sayıda değişkenin rol oynadığı bir konudur. Stand fiyatlarını belirlemek için birden fazla noktayı göz önünde tutmak gerekir.

Bunlar:

 • Standın tasarımı
 • Stant malzemeleri
 • Standın sergilediği ürün
 • Stand boyutu
 • Stand ek detayları
 • Stant kurulum & nakliyesi
 • Stand işçiliği

Stand malzemelerine göre stand fiyatları değişir. Ancak burada tek belirleyici malzemeler değildir. Stand işçiliği, stant üzerindeki aksesuarlar, stanttaki teşhir ürün gibi küçük detaylar da fiyat üzerinde etki gösterir. Örnek vermek gerekirse; plastik, ahşap malzemeye göre çok daha uygun fiyatlıdır. Ancak büyük bir plastik stand ile tezgah üstü ahşap stant kıyası yaptığımızda plastik stand daha yüksek maliyetli çıkar.

Bunlara ek olarak; tasarımdaki profesyonellik de etkileyici olur. Stant tasarımı ne kadar kaliteli ve detaylı yapılmışsa, fiyatı da o kadar artacaktır. Stand ücretleri, fuar stand fiyatı çok sayıda değişkene bağlı olarak değişim gösterir.

Profesyonel Fuar Stant Tasarımı

Stant tasarımında profesyonel olmak çok önemlidir. Gerek ürün satışlarının artması gerek marka ismi için son derece iyi görünümlü bir stand kullanmak gerekir. Profesyonel fuar stant tasarımı için dikkat etmek gereken birçok ayrıntı vardır.

 1. Markanın Ne İstediği! Hedef kitleyi değiştirmek, satışları arttırmak, yeni ürünleri tanıtmak ya da hepsi tek bir amaçtır. Bu noktalarda marka ile anlaşma sağlayarak tasarımda bazı yerlerin ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yeterince anlaşmadan ortaya çıkan tasarımlar, başarıyı getirmez.
 2. Malzeme Seçimlerinde Kalite! Profesyonel tasarım istiyorsanız kullandığınız malzemelerin kalitesinin büyük önem taşıdığını bilmelisiniz. Bir stand, ne kadar profesyonel bir tasarıma sahip olsa da, malzemeler kalitesiz ise, hedefe ulaştırma konusunda eksik kalır. İyi ve dayanıklı parçalara yer vermeye özen gösterin.
 3. Tasarım ve Sektör Uyumu! İlerleyen stant sektörü sayesinde artık hemen her sektörün kendine has bir stili oldu. Neredeyse tüm sektörler için hangi tip stand seçileceği ve hatta hangi renk olacağı bile belli hale geldi. Arada kalan bir sektör için stant tasarımı yapmıyorsanız, genel çerçeve hakim tasarım yapmanız önemlidir. Örnek vermek gerekirse; sağlık sektöründe genelde beyaz ve mavi renkler hakimdir. Bir özel hastane için tasarladığınız fuar stant tasarımında pembe ya da kırmızı gibi renkler kullanmanız, hoş bir algıya sebep olmayacaktır.
 4. Tasarımda Şıklık ve Görünüm! Tasarımda işlevsellik çok önemlidir. Ancak bunun yanında kaliteyi gösterecek şıklık ve estetik formlar da olmalıdır. Bir standın ilk önce göze hitap ettiğini unutmadan tasarım sağlamak sizi profesyonelliğe götürecektir. Modern ve kaliteli görünümleri standa entegre etmeyi unutmayın.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.