Site Rengi

AVM Standı Özellikleri Nelerdir?

25.02.2020
3.732
AVM Standı Özellikleri Nelerdir?

AVM Standı, diğer ürün teşhir stantları ile kıyaslandığında belli farklılıklar göstermektedir.

AVM’ler, tam adıyla Alışveriş Merkezleri, bir çok işyeri ve dükkanın aynı çatı altında ticaret yaptığı, yemek yeme salonlarından eğlence alanlarına kadar neredeyse bir insanın ihtiyacı olan herşeyi bir çatı altında toplayan oluşumlardır.

AVM’ler genellikle oldukça büyük yapılar olduklarından, AVM’lerde firmalara kiraya verilmek üzere birçok boş alan mevcuttur.Bu alanlar, kısa süreli çalışma yapmak isteyen firmalara yada dükkan konseptinden farklı çalışacak firmalara stand kurması ve ticaret yapması için kiralanır. Örneğin bir Telefon kılıf/kapak satıcısı, büyük bir dükkan kiralamak yerine stand kurarak ürünlerinin tanıtımını ve satışını yapabilir. Ayrıca gıda üzerine de bir çok marka bu alanları seçmektedir. Özellikle aperatif yiyecek, içecek yada tatlı markaları genelde bu alanları tercih eder. Ayrıca birkaç günlük inşaat firmaları yada özel okul tanıtımları da sıkça rastlanılan AVM standlarındandır.

Son yıllarda özellikle büyük şehirlerimizde Alışveriş Merkezleri sayısı çok hızlı bir şekilde artmıştır. Bu da Avm Standları için daha fazla alternatif ve daha fazla rakip anlamına gelmektedir.

AVM standı türleri, tanıtımı yapılacak ürünlerin sergilendiği standlardır. Bu standlar, ürünü ve markayı ön plana çıkartacak şekilde tasarlanmalı ve üretilmelidir. Özellikle şekli ve rengi ile fark edilir bir konseptte olması başarının en önemli anahtarlarındandır.

AVM Standı Detayları

AVM stand örnekleri çok geniş bir ürün yelpazesinde bulunmaktadır. Tanıtımı ya da satışı yapılacak ürün, bu işi yapacak firmanın kurumsal kimliği, verilen hizmetin niteliği ve AVM’nin bulunduğu konum gibi detaylar standların nasıl tasarlanması ve üretilmesi gerektiğine doğrudan etki etmektedir. Firmamızın ürün gamında da standart modeller yer aldığı gibi müşteri talebi baz alınarak özel tasarımlar da yapılabilmektedir.

AVM Standı türleri, çoğunlukla ürüne ve markaya göre tasarlanır olsada genel standartları bulunur. Genellikle köşeli olmayan standlar, bir bar tezgahı şeklinde olabildiği gibi 4 yanı kapalı bir dükkan edasında da olabilir. Genellikle bu standların 3 cephesi kapalıdır, kalan tek cepheden müşterilere hizmet verir. Orjinal stand fikirleri ise, daima satışı destekleyici bir unsur olacaktır.

AVM Standı Ücretleri

AVM’lerde stand kurulacak alanın büyüklüğü ücretini direkt etkiliyecektir. Takdir edersinizki stand ne kadar büyürse kullanılan malzeme miktarı ona göre artacağı gibi, büyük standlarda detaylarda daha çok olacaktır. yani 1-2 m2lik alana kuracağınız AVM Standı fiyatı ile 40-50m2’lik stand fiyatı arasında ciddi fark olacaktır. AVM Standları, her zaman bir satış için kurulan platformlar değildir. Fakat bu blog altında satış yapılan türlerini inceledik.

Ayrıca standın üretildiği malzeme, ahşap standların üst kaplaması gibi bir çok farklı detay fiyatı değiştirecektir. Burada önemli olan şey fiyat öğrenmeden önce optimum özelliklere sahip standınızın tasarımını yaptırmanızdır. Keza kötü tasarlanmış bir standın iyi bir ticaret amacı için hiç de iyi sonuçlar doğurmayacağını söyleyebiliriz. Alışveriş merkezinde kuracağınız standlar için tecrübeli firmalardan destek alabilir, böylece çok daha kazançlı bir adım atmış olabilirsiniz.

En Doğru Standı Tercih Etmek İçin Ne Yapmak Gerekir? 

Doğru stand seçiminde en önemli olan şey; markanın vizyonu, kitlesi ve hedef kitlesidir. Bu üç ana unsur detaylıca bilinmelidir. Marka ya da firma; hangi kitleye ulaşmak istiyorsa ona yönelik çalışmalar yapılır. Zaman zaman yalnızca markanın ya da ürünün değil, ürünün bir özelliğinin satışı ya da reklamı yapılmak istenebilir. Böylesi durumlarda iyi bir analiz yapmakta fayda vardır.

Örnek vermek gerekirse; bir dezenfektan markasının yeni üretime soktuğu cep boy dezenfektanlar için büyük bir ayaklı stand kullanmasına gerek yoktur. Zincir kozmetik mağazalarında, eczanelerde ve marketlerde kasa yanı ya da tezgah üstü olarak sunulması daha avantajlı olacaktır. Her ürünün kendine ait olan ve keşfedilmeyi bekleyen satış stratejileri bulunur.

AVM Standı, bu noktada oldukça belirgin özellikleri bakımından diğerlerinden ayrışır. Bunun sebebi ise, AVM müşteri kitlesinin diğer belirsiz kitlelere oranla daha bilinir olmasıdır. Bir stand tercihinde bulunurken yalnızca üzerinde sergilenecek ürünleri ele alarak tasarım ya da seçim yapmak hataya sürükleyebilir. Bu sebeple, gerek müşteri kitlesi, gerek hedef müşteri kitlesi, gerek sergi alanı gerekse ürünlerin çeşitliliği pek çok konuda belirleyici unsurlar olacaktır. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.