Site Rengi

Fuar Stand Alanı Belirleme

26.10.2022
1.579
Fuar Stand Alanı Belirleme

Fuar stand alanı belirleme konusu tüm stant sahipleri için önemlidir. Pek çok alanda ve sektörde fuar organizasyonları düzenlenir. Bu organizasyonlarda hem üretici firmalar hem de ziyaretçilerle çok sayıda katılım gerçekleşir. Fuar organizasyonları; tanınmak, satış artırmak, rekabeti yükseltmek ve benzeri sebeplerle vazgeçilmez etkinliklerdir. Markanın ya da firmasına katkı sağlayan bu etkinliklerde birçok destekçi vardır. Firmaların en büyük destekçisi ise; fuar standlarıdır.

Organizasyonlarının en önemli parçası olan fuar standları, firmaya özel bir tasarımda oldukça dikkat çekicidir. Birçok rakip firmanın bir arada olduğu alanlarda ilgi çekmek büyük önem taşır. Ürün tanıtımı ve pazarlama beklentisi ile gelen fuar ziyaretçilerinin taleplerini karşılamak her zaman fayda sağlar.

Fuar alanında hem donanımsal hem de tasarım açısından göz dolduran alanlara stant kuran firmalar, daha fazla ön plana çıkar. Fuar standı alanı ve çevresinde aynı sektörden rakip firmalarla bir arada olmak oldukça önemlidir. Birbirine yakın veya kısmen yakınlık barındıran sektörler ile beraber olma fırsatını iyi değerlendirmek gerekir.

Fuar stand alanı belirlemeden önce stant alanı, kurucu firma tarafından mutlaka incelenmelidir. Firmanın istekleri de göz önünde olacak şekilde en uygun alan tercihi için çalışma yapmak önemlidir. Fuar standı alanı için önemli birkaç nokta vardır. Bunlardan bir tanesi; alanın hem katılımcıların hem de yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılamasıdır. Fuar standı alanı taşıdığı nitelikleri oldukça önemlidir. Bu alanda gerekli şartlar liste yöntemi ile ön plana çıkar.

Fuar Standı Alanı Nasıl Olmalı?

Kurulum aşamasında alan büyüklüğü ve içeriği çok önemlidir. Hem katılımcıların rahat ürün tanıtımı yapması hem de ziyaretçilerin kolay erişmesi gerekir. Alan büyüklüğü karar aşamasında mutlaka standın içeriğine uygun bir alan tercih etmek gerekir. Örnek vermek gerekirse; büyük bir organizasyona katılacağımızı düşünelim. Fuar standımızın genişliği ile alanımızın genişliği birbirini dengelemek zorundadır. Aksi takdirde uyumsuz ve kötü bir form ortaya çıkar.

Ahşap, modüler veya özel tasarım olarak fuar standları kurulumu öncesi yetkili firma tarafından alan gözlemlenmelidir. Fuar standı alanı büyüklüğü mutlaka sunum alanı, görüşme alanı ve hizmet alanları içermelidir. Ve tüm bunlara göre değerlendirme yapmak gerekir.

Ürün teşhiri yapacak firma, ürünlerine uygun boyutta ve yeterli ışık sağlayabileceği ve yeterli raf alanını karşılayacağı bir alan seçmelidir. Ayrıca ürün tanıtımı yaparken ziyaretçiler de es geçilmemelidir. Ziyaretçilerin keyifli ve konforlu bir deneyim yaşaması önemlidir. Sunum ve tanıtım açısından ziyaretçilere rahat bir deneyim sunacak alanlar seçilmelidir. Ziyaretçilerin rahatlıkla ulaşabileceği büyüklükte ve ideal olarak tasarlanmış fuar standlarına öncelik vermek gerekir.

Sunum Alanı Büyüklüğü

Fuar stand alanı üzerinde ürünlerin ziyaretçilerle buluştuğu alanlardır. Işıklandırma, LED ekranlar, ses sistemi gibi araçlarla ürün tanıtımı ve video sunumu yapılır. Bu mekanlarda büyüklük oldukça önemlidir. Ziyaretçilerin rahatlıkla inceleme yapması, sunumlara katılması firmanın avantajına olacaktır. Ziyaretçileri daraltacak ve sıkılmasına sebep olacak durumlardan uzak kalmak gerekir. Ortamı mümkün olduğunca rahat ve ferah bir düzene kavuşturmak önemlidir.

Görüşme Alanı Büyüklüğü

Fuar stand alanı belirleme konusunda en önemli yerlerden biridir. Ürün hakkında yetkili kişilerin ve ziyaretçilerin diyalog içinde olduğu alanlardır. Sıklıkla bu alanlarda fuar standında yer alan ürünler hızlı bir şekilde bilgi odaklı tanıtılır. Görüşme alanının büyüklüğü, stand ürünleriyle uyumlu olmalıdır. Ayrıca görüşme esnasında ziyaretçilere ikram yapmak önemlidir. Bu alanın içinde mutlaka ikramlık tasarımı olması gerekir. Masa ve sandalye gibi malzemelere yer vermek gerekir.

Hizmet Alanlarında Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Hizmet alanları, promosyon ürünler için vardır. Malzemeler ve kişisel ürünler de bulunmaktadır. Hizmet alanlarında ürünlere ilgisi olan ziyaretçiler misafir edilerek bilgi aktarımı sağlamak önemlidir. Promosyon ürünlerin tanıtımı, malzemeler hakkında bilgiler verebilirsiniz. Ayrıca bu alanlarda hem kişisel ihtiyaçlar hem de ziyaretçi ihtiyaçları için gereken ürünler bulunmalıdır. Bu sayede her konuda yeterli ve etkileyici bir stand alanı oluşturmak mümkün olmaktadır. Ürünlerden kısaca bahsetmek gerekirse; mini buzdolabı, promosyonlar, tanıtım için teknolojik ürünler, şarj cihazları, üniteler, bağlantı kabloları diyebiliriz.

Fuar standı alanı seçme ile ilgili tasarımcı firmadan destek almak gerekmektedir. Alanın ölçüleri, alanda ihtiyaç duyulacak diğer materyallerin sağlanması için oldukça önemlidir. Sunum alanı, görüşme alanı, hizmet alanı tüm detaylarıyla birlikte tasarlanmalıdır.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.