Site Rengi

Fuar Standı’nın Olmazsa Olmazları

01.05.2020
3.047
Fuar Standı’nın Olmazsa Olmazları

Fuar Standı, organizasyonun düzenlendiği alanlarda marka, firma veya kurumun ürün ve hizmetlerini, anlattığı tanıtım platformlarıdırlar. Fuar alanları ışıklandırma yönünden AVM’lere benzerler ve gözü yormayan ama doğru şekilde aydınlatıcı ışıklar kullanılması fuarın düzenlendiği yapının işletmesinin görevidir. Ancak size ayrılan özel alanda ürünün niteliğine göre, spot beyaz veya gün ışığı, hatta gerekirse lazer ışık bile kullanmak, fuar standı açan firmanın tercihleri arasında yer almaktadır. Ticari kimliği mal veya hizmet satmak olan işletmelerin, mimari açıdan tüm bu bilgileri bilmesi mümkün olmayabilir.Bu nedenle işi sektör profesyonellerine yani fuar standı tasarlayıp üreten firmalara bırakmak en doğru karar olacaktır. Bu sayede iş yükü zaten ağır olan fuar hazırlıklarında, doğru tercihler ile iş planınızın yapılacaklar listesini azaltmanız doğru bir hareket olacaktır.

Aynı zamanda fuarda mutlaka yapılması gerekenler ile ürün ve hizmete yönelik özel geliştirilmesi gereken stratejiler işi uzmanına devrederek kolayca belirlenebilir. Bu sayede, profesyonel görüntü ve imaj desteklenmiş olur.

Fuar Standı Tasarımı

Öncelikle bu başlığı size çeşitli ve farklı örneklerle anlatmayı deneyelim. Bir baloya katıldığınızı hayal edin ve bu baloda erkeklerin smokin, kadınların ise tuvaletle bu davete katılmalarının zorunlu olduğunu düşünelim. Şimdi de bu baloya şort ve parmak arası terlikle katılmanız sadece hoş karşılanmamakla beraber, içeriye alınmamaya kadar canınızı sıkacak sonuçlar doğuracaktır. Fuar alanlarını da böyle düşünebiliriz. Yangın çıkışına, duvar yüksekliğine kadar belirli kuralları olan, alanlardır. Dolayısıyla bu durumda, hem sizi tasarımda geri götürmeyecek, hem yaratıcı olacak, hem de uygulanabilir bir fuar standı tasarım ve uygulama firmasına ihtiyacınız olacaktır. Bu arada insanın değerini belirleyen kıyafet değil, içindekidir. Ancak maskeli baloya da maske ile katılmanız gerekmektedir.

Tasarım dikkat çekmede ve algı yönetiminde önemli unsurlardan birisidir. Pazarlamaya da doğrudan etkisini yadsımak doğru değildir. Satılan ürünün veya hizmetin kalitesi ile fiyatı belirleyici rol olsa da, fiziki ortamların iyileştirilmesi için her zaman satışa yönelik desteği olduğu ve satışları arttırdığı sahada defalarca örneklemelerle desteklenmiş ve bizzat gözlemlenmiştir.

fuar

Fuar Standı Tanıtım Alanının Hazırlanması

Buradaki ilişki sizin satın almış olduğunuz metrekare, içeride tanıtılacak hizmet ve ürünlerin niteliği ve de bütünleşik pazarlama iletişiminize uygun hazırlanmış bir tasarımın ortaya konması ile doğru orantılı olacaktır. Hedefi daha da netleştirirsek metrekarenin efektif ve vurucu bir tasarımla (kurumun pazarlama stratejisine uygun) bir şekilde nihai işin ortaya konmasından söz ediyoruz.

Fuar standlarındaki bir diğer önemli konu da, müşterilerin ağırlanmasıdır. Doğru tasarlanmış bir stantta, iş görüşmelerinizi, ikramlarınızı planlamanız daha kolay olacaktır. Doğru başlayan her süreç, bu ve bir çok operasyonda başarıyı çorap söküğü gibi sağlayacaktır.

Ürün Standı

Eğer taşınabilir, deneyimlenebilir ve hızlı tüketime yönelik bir ürün teşhiriniz varsa, mutlaka doğru bir stand ile sergilemek uygun olacaktır. Bu sayede ürünün özelliklerini öne çıkarabilir, deneyimlenmesini veya demo yapılmasını sağlayarak ürüne ilgiyi yöneltebilir ve kolay satışını sağlayabilirsiniz.

Tanıtım Stantları

Özellikle gıda fuarlarında tadım, fuarların ana konusudur. Bu ve benzeri fuarlarda tanıtım standları yoğunlukla kullanılır. Tanıtım standları hazır veya özel tasarım olabilir. Genelde plastik veya ahşap türevi malzemelerden üretilmektedirler.

Tanıtım ve Basılı Görsel Materyaller

Her fuar standında, bilgi almaya istekli kişi veya kişilerce bilgi veren tanıtım elemanları dışında, her bilginin hafızada sonsuza kadar kalmayacağı açıktır. Kişi ister ziyaretini, ister de ürüne ait bilgileri hatırlamak isterse mutlaka elinde bir broşür veya katalogla stanttan ayrılmalıdır. Bunun dışında yine ilgili ve doğru kişilerin o an orada olmasa bile satış için, sonrasında iletişim bilgilerinin yer aldığı kartvizitler stantta hazır olmalıdır.

Görsel, İşitsel Teknoloji Araçları veya Şovlar

Görsel, işitsel teknoloji araçları elbette ki sizleri ileriye taşıyacaktır. Fuar Standında bir tanıtım filminin dönüyor olması elbette önemlidir. Ancak işi ileriye taşıyarak, uygun koşulları sağlayarak video mapping gibi bir görsel şöleni de aşağıdaki örnekteki veya linkteki gibi bir çalışmayı ziyaretçilerinize izleterek, farklı bir deneyim yaşatabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=WJEmx3AB4Ng&t=25s
Seminer- toplantı- konferans, reklam çalışmaları ve PR çalışmaları, tanıtım etkinlikleri ve fuar organizasyonları gibi tüm etkinlikler için KheironOrganizasyon ile iletişime geçebilirsiniz. 
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.