Site Rengi

Profesyonel Ürün Teşhir Standı Nasıl Olmalı?

07.04.2022
1.967
Profesyonel Ürün Teşhir Standı Nasıl Olmalı?

Ürün teşhir standı marka ya da firmalar tarafından bir ürünü, ürün grubunu ya da farklı niteliklerdeki karma ürünleri sergilemek, satış yapmak ya da satışları artırmak için özel olarak üretilen satanlardır. Genel olarak ayaklı, askı, masaüstü, tel, karton vakum metal kasa önü gondol fuar standı olarak gruplandırılır.
Ürün teşhir standları uzun yıllardan beri firma ve markalar tarafından kullanılan en önemli reklam araçlarıdır. Ulaştığı kişi sayısı ve maliyeti de göz önünde bulundurulduğunda oldukça ekonomik tanıtım ve reklam yapma fırsatı sağlamaktadır.

Teşhir standları gündelik hayatta pek çok farklı noktada kullandığımız ve görmeye alıştığımız araçlardır. Kullanımının yaygın olması sebebi ile standlar arası rekabet giderek artıyor ve markalar en iyi standı tasarlamak için büyük çabalar harcıyor. Peki profesyonel ürün teşhir standı nasıl olmalı, standdan maksimum verim elde etmek için neler yapılmalı, hangi sektör hangi tip stand kullanmalı? Tüm sorularınıza yanıt verdiğimiz bu yazımızda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Profesyonel Ürün Teşhir Standı Tasarlamak

 • Profesyonel bir stand tasarımı yapmanın ilk adımı, temsil edilecek markaya ya da firmayı iyi tanımaktır. Yapılan görüşmelerin ardından belirlenen vizyon ve firmaya ait birtakım karakteristik özellikler standa yansıtılarak uzun vadeli kalıcı bir imajın adımları atılır. Stand tasarımında yalnızca estetik form ve kullanılabilirlik değil, firmanın ne zamandır sektörde olduğu ve ne kadar süre daha sektörde olmak istediği de belirleyici bir faktördür. Her markanın kendine ait bir sloganı, bir rengi ya da sabit bir simgesi bulunur. Bunların potansiyel alıcılara sahada nasıl sunulacağı ise tamamen profesyonelliğin getirdiği bir beceridir.
 • Ürün teşhir standında aşırıya kaçmamak, profesyonel bir tasarım yapmak için oldukça önem taşır. Standın ana teması ne ise, onu abartmayacak ve dikkat çekiciliği dozunda bırakacak biçimde gösterebilmek beceri ister. Örnek verecek olursak; lüks firmalar ya da markalar için üretilen tasarımlarda daha modern ve keskin çizgiler hakimdir ancak organik gıda markalarında daha natural ve yumuşak görünümler tercih edilir. Her iki ürün grubu için de abartıya kaçmak profesyonel bir tasarım yapmanın da ötesinde halihazırda yapılan tasarımı da oldukça basit gösterecektir. Şatafatlı standlar ya da her tarafı yanlış seçilmiş ahşap malzemelerle dolu standlar müşterilerde olumsuz etki yaratacaktır.
 • Psikolojide görünüm çok önemlidir. Her ne kadar ürünler kalitesine göre seçiliyor gibi dursa da yüksek oranda pazarlama stratejilerinin kalitesine göre seçilmektedir. Bir ürünün reklamı ve pazarlaması ne kadar çok ve başarılı ise o ürün sektörde ve pazar ağında uzun sürekli bir biçimde yer alabilmektedir. Bu sebeple, tüm ürünlerin müşterilerle ilk buluşması esnasında bıraktığı izlenim oldukça önemlidir.
 • Ürün teşhir standı, birçok farklı malzemeden birçok farklı çeşit ve teknik ile üretilebilmektedir. Tek bir malzeme kullanılarak ya da farklı malzemelerin kombinasyonu ile üretilen teşhir standları için önceden belirlenmiş belli kullanım alanları mevcuttur. Her ürün için üretilen standın yapısına ve özelliklerine göre sergilenebileceği alanlar kısıtlıdır. Çok özellikli standlar hemen her ortamla uyumlu olsa da daha az özelliğe sahip standların tasarımlarında sergilenecek alan göz önünde bulundurulmalıdır.

profesyonel-urun-teshir-standi-nasil-olmali

Ürün Teşhir Standı Verim Arttırma Yöntemleri

 1. Fonksiyonel ve çok yönlü kullanım imkanı sunacak tasarımları yaptırmak/ tercih etmek
 2. Farklı kullanım alanlarında da etkin olabilecek ve ihtiyacı karşılayacak detaylar yaptırmak ya da tasarlamak
 3. Tasarım için en doğru malzemeyi seçmek. Böylece kullanım ömrünü uzatırken sağlamlık ve dayanıklılığı arttırmak
 4. Ürün teşhir standı çeşitleri içerisinde tüm ürünleri sergileyebilecek kapasiteye sahip olanı tercih etmek ya da o boyutlarda tasarım gerçekleştirmek
 5. Reklam ve görsel iletişim araçlarını etkin bir şekilde kullanabilmek için ürün teşhir standı üzerinde alan ayırmak
 6. Nakliye ve kurulum işlemlerinin yalnızca bir defa olacağını varsaymadan en rahat ulaştırılabilecek stand tasarımını tercih etmek. Böylelikle olası yer değiştirmelere karşı hazırlıksız olmamak sağlanır.
 7. Ürün teşhir standının tamire, yeni kaplamalara ve boyamalara uygun olanlarını tercih etmek.
 8. İç mekanda ve dış mekanda rahatlıkla kullanılabilen standları tercih etmek.

Standda Görsel İletişim Araçları

İletişim yalnızca sözlü bir şekilde gerçekleşmez. Yaygın olarak kullandığımız sözlü iletişim ve görsel iletişim de hayatımızda çok büyük noktada yer almaktadır. Görsel iletişim araçları, iletişim tipleri değerlendirildiğinde en akılda kalıcı ve dikkat çekici özelliklere sahip olanıdır. Bu sebeple ürün teşhir standı tasarımlarında muhakkak görsel iletişim için ayrılan belli alanların olması gereklidir. Bu alanlar, kişilerle en çok teması kurabilecek ve her cepheden görünür olan alanlar olmalıdır.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.