Site Rengi

Stand Malzemeleri Nelerdir?

21.12.2021
2.489
Stand Malzemeleri Nelerdir?

Stand malzemeleri nelerdir? Yapımında hangi aşamalar gerçekleştirilir? Her malzeme kullanılabilir mi gibi kafanızı kurcalayan tüm sorulara yanıt verdiğimiz yazımızı sizler için hazırladık.

Günümüzde tanıtım araçlarının başında gelen ve ürün teşhir etme açısından hem ekonomik hem de geniş kapsamlı bir hizmet sağlayan stantlar, birbirinden farklı kategorilerde ve alanlarda farklı tasarımları ile kullanılabiliyor. Stantların tasarımlarında çizimin ve görselliğin önemli olduğu kadar stand malzemelerinin de önemli olduğunu söylemek mümkün. Stand malzemeleri olarak doğru tercih edilmemiş tasarımlar ne kadar göz kamaştırıcı olursa olsun verimsiz bir sonuç elde etmesine yol açabilir. Stat malzemeleri kullanırken göz önünde bulundurulması gereken birden fazla nokta vardır. Gelin hep birlikte stand malzemeleri nelerdir ve nasıl kullanılması gerekir beraber inceleyelim.

Stand Malzemeleri

Standlar, kendi aralarında pek çok farklı şekilde kategorileri ayrılır bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse; mağaza cinsine göre stantlar, malzeme ve üretim tekniğine göre stantlar, boyut ve şekline göre stantlar, gıda ve aksesuar teşhir standları, çiçek standları, fuar standları, AVM standları örnek gösterilebilir. Her alanda hizmet etmesi üzerine farklı boyut şekil ve tasarımlarda genel olarak üretilen stand tipleri vardır. Bunlardan en basiti olan ürün teşhir standlarında kullanılan başlıca malzemeler için; ahşap, metal, tel ve karton stantları örnek gösterebiliriz.

Ahşap Malzeme Stantları

Ahşap standlar stant tipleri arasında en fazla kullanılan ve şimdiye kadar en çok üretimi sağlanmış olan stantların başında gelir. Stand malzemeleri nelerdir dediğimiz zaman ilk aklımıza gelen malzemelerden birisi ahşaptır. Pek çok farklı ahşap stant çeşidi vardır; raflı, masaüstü, orta alan ve benzeri gibi stant türleri buna örnek gösterilebilir

Ahşap yapısı gereği sert ve dayanıklı bir malzemedir. Bu sebeple özellikle fuar standı tasarımlarında sıklıkla tercih edilir çünkü hem iç mekan hem dış mekan için kullanıma uygun olmasının yanı sıra ürün taşıma kapasitesi açısından da oldukça yüksek bir performansa sahiptir. Aynı zamanda ahşap sektörden sektöre değişkenlik gösteren bir hitap şekline sahiptir.

Bunun için örneklendirme yapmak gerekirse ahşap standı; avcılık malzemeleri satan bir mağazada kullandığımızda ortam ile daha uyumlu olması ve ürünleri oldukları alanına aitmiş gibi göstermesi sebebiyle profesyonel bir görünüm kazandırır. Yine aynı şekilde doğal gıda ürünleri, organik gıda satışı yapan marketler için de vazgeçilmez bir parçadır.

Bunun sebebi ahşabın dayanıklı ve sert bir malzeme olmasıyla birlikte aynı zamanda doğadan direkt elde edilmesi ve herhangi bir başka malzeme ile karıştırılmadan şekillendirip yerini almasıdır. Doğal bir görünüme sahip olduğu için pek çok sektörün yalnızca stant kullanımında değil farklı alanlarda da ilk tercihidir. Aynı zamanda tahtadan yapılan stant, geri dönüştürülebilir ve çevre dostudur diğer stand türlerine oranla daha dayanıklı ve uzun ömürlü bir kullanım sağlar. Aynı zamanda ikinci el kullanımlarına da oldukça açıktır böylelikle ekonomik açıdan da fayda sağlar. Kaliteli şık ve keyifli bir görsel sunum için genellikle ideal bir tercih olur.

stand-malzemeleri

Metal Malzeme Stantları

Metal standlar genel olarak kalıcı ve uzun ömürlü kullanım özelliği ile ön plana çıkan stantlardır. Fiziksel etkileşimin ve temasın fazla olduğu, popüler ve uğrak noktalarda sıklıkla kullanılır. Ayrıca mağazalar için de ilk tercih edilen stand malzemesidir. Birçok farklı ürün grubunu etkili bir biçimde sergilemek ve dikkat çekmek için istenilen boyutta ve şekilde tasarlanabilme özelliği metal standlar için ekstra avantaj sağlar.

 • Tüm bunlarla birlikte dayanıklı ve uzun yıllar boyunca işletmelerde, mağazalarda rahatlıkla kullanılabilir
  Metal standlar dayanıklı yapılarından kaynaklı iç mekanlarda veya dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir.
 • Aynı zamanda folyo, dekota üzeri baskı, ofset baskı Birgül özel kesim baskı veya projesine göre UV baskı yapılması için uygundur.
  Genellikle dayanıklı tüketim malları satışı gerçekleştirilen alanlarda, elektronik ve otomotiv sektörlerinde, fmcg sektörü gibi sektörlerde tercih edilir.
 • Şekillendirilmesinde bir işlenmesinde birbirinden farklı kullanım teknikleri mevcuttur.
 • Metal standlar renklendirmeye müsait stantlardır. Fırın boya, elektrostatik boya, sprey boya ya da püskürtme şeklinde renklendirilebilir.

Tel Malzeme Standları

 • Üzerlerinde askı, sepet, raf gibi aksamları barındıran stand tipleridir.
 • Yapısı itibariyle tezgah üstü, askılı, ayaklı olarak kullanılabilir.
 • Genellikle tercih edilen kullanım tipi tadım standıdır. Ancak çeşitli özellik ve fonksiyonlara sahip tel stantlar ürünleri hedef kitlelerin erişebileceği noktalarda sunarak satışları artırmayı da sağlar. Bu sebeple tel standları pek çok noktada görmemiz mümkündür.

Özellikle atıştırmalık gıda ürünlerinin ve fastfood ürünlerinin vazgeçilmez ürün teşhir aracı olarak tel stantlar rahatlıkla gösterilebilir. Stand malzemeleri nelerdir sorusu sorulduğunda ilk akla gelen cevaplardan olmasa da stant tasarım ve üretim sektöründe yeri oldukça geniş ve kapsamlıdır.

Tel standların üzerinde sergilenen ürünler genel olarak hafif ve hızlı tüketime dayalı ürünler olduğundan kaynaklı bu stant türlerinde sağlamlık ve dayanıklılık birinci planda değildir. Bu sebeple, tel stantlarda uzun ömürlü kullanım garantisi verilmez. Ancak buna karşın birçok stand sahibi uzun yıllar boyunca kullanılabilmekte ve iyi bir fiyat performans sergileyebilmektedir.

Karton Malzeme Standları

Karton stantlar, stand malzemeleri nelerdir zaman aklımıza belki de en son gelecek olan ancak günlük hayatta en sık karşılaştığımız stant türlerinden bir tanesidir. Ayaklı karton stand, raflı karton stand, askılı karton stand, havuz karton stand, masaüstü karton stand ve benzeri gibi pek çok kategorisi bulunur.

Müşterilerin istek ve taleplerine, ürünün özelliklerine, karton standın kurulacağı mekana göre birtakım kriterlere bağlı olarak tasarımları gerçekleşir. Bu stant türünün üretiminde en önemli nokta standın projelendirilmesidir. Üretilmesi istenen stand ile ilgili olarak ürün numunesi, karton standa konulması istenen ürün adedi, karton standın kullanılacağı alan, sevkiyat şekli ve verilmesi gereken imaj gibi etmenlere bağlı olarak endüstriyel tasarımcılar stant tasarımını gerçekleştirir.

Karton stantlar özellikle ürün satış desteklerinde en çok kullanılan ürünlerdir. Marketlerde, eczanelerde, mağazalarda, kuaförlerde ve daha pek çok noktada kullanılabilen, satış arttırmaya, ürün tanıtmaya, imaj ve brand çalışması yapmaya yarayan ürün teşhir araçlarındandır. Taşıması ve kurulumu oldukça pratik tasarımına göre kendisi şık ve fiyatı uygundur. Tüm bu sebeplerden kaynaklı şimdiye kadar neredeyse bütün firmalar karton stand kullanımı gerçekleştirmiştir.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.