Site Rengi

Fuar Stand Zemin Kaplama Sistemleri

12.05.2022
2.113
Fuar Stand Zemin Kaplama Sistemleri

Fuar Stand Zemin Kaplama Sistemleri, temel ve yaygın olarak üç farklı çeşide sahiptir. Fuar organizasyonları pek çok sektörden farklı isimlerin ve markaların toplandığı en kapsamlı organizasyonlardır. Fuar standı tasarımları markaya ve firmaya dair ilk görüşte edinilen izlenimler üzerinde olumlu ya da olumsuz etki sağlayabilir. Birçok firma tarafından profesyonel bir şekilde sahalara sunulan fuar standlarının önemli ayrıntılarından biri ise fuar stand zemin kaplama çeşididir. Fuar standının bütüncül bir görünüme kavuşması ve genel fuar alanı ile olan uyumu fuar ziyaretçileri üzerinde olumlu bir etki yaratılmasına olanak sağlamaktadır.

Fuar standı tasarımı temelde üç farklı şekilde yapılabilir. Bunlar; klasik fuar standı, ahşap fuar standı ve modüler fuar standıdır. Fuar stand zemin kaplama uygulaması, belirlenen fuar standı tasarımına göre seçilerek uygulanmalıdır. Zemin kaplama sistemleri nelerdir, fuar standı zemini nasıl yapılır, fuar zemin kaplama ve tüm detayları diğer başlıklarımızda bulabilirsiniz.

Fuar Stand Zemin Kaplama Sistemleri ve Uygulama

Fuar stand zemin kaplama sistemleri tasarımın belirlenmesinin ardından tasarlanmaktadır. Yapı olarak üç farklı şekilde tasarlanabilen fuar stantları, firmaların ihtiyaçlarına göre düzenlenerek değişiklik gösterir. Bu bakımdan değerlendirildiğinde fuar standı zeminleri de değişkenlik göstermektedir. Stand zeminleri arasında büyük farklılıklar olabildiği gibi bazı stand zemin çeşitleri de birbiri ile aynı görünüm ve kullanıma sahip olabilmektedir.

Fuar standı zeminlerinde en yaygın olarak kullanılan 3 tür zemin bulunmaktadı. Bunlar:

  • Karolaj (Podyum) Zemin
  • Parke Zemin
  • Halı Zemin

Fuar stand zemin kaplama uygulamasında seçim yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken, belirleyici birkaç nokta vardır. Bunlardan biri fuar stant tasarımıdır. Marka ve firmalar için kendilerini yansıtan ve fuar alanında ön plana çıkmalarını sağlayan bir stand tasarımı elde etmek önemlidir. Fuar standı tasarımında ne kadar dikkat çekici ve bütüncül bir görünüm elde edilirse, firmaya uzun ve kısa vadede sağlayacağı kazanç da o kadar fazla olur. Bu sebepe standlar için zemin kaplama seçimi yapmadan önce standın ve fuar alanının tamamı göz önünde bulundurulmalı, en uyumlu ve sağlam zemin tercih edilmelidir.

fuar-stand-zemin-kaplama-sistemleri

Karolaj (Podyum) Zemin

Bu fuar stand zemin kaplama sistemi 18 mm suntalam ahşaşpların 100 cm x 100 cm boyutlarında kesilerek özel hazırlanan alüminyum karkasların üzerine oturtulması ile oluşmuştur. Fuar standlarında ve fuar alanlarında sıklıkla tercih edilen, oldukça şık ve kaliteli bir zemin sistemidir.

Yerden 8 cm yükseltilebilmektedir ve bu sayede zemin altından tüm elektrik, su, gaz ve benzeri ihtiyaçların karşılanması amacıyla kullanılacak geçişlere uygunluk sağlar. Stant kurulumunun ardından bile zemin üzerinde ağırlık olmaması koşuluyla zemin sistemi kaldırılarak ek kablo, döşeme yapılabilmektedir. Sağladığı pek çok avantaj, sağlam yapısı ve dayanıklılığı ile en sık tercih edilen ikinci fuar stand zemin kaplama sistemidir.

Parke

Gündelik hayatta pek çok farklı alanda gördüğümüz parke zemin kaplamaları genel olarak en çok tercih edilen zemin kaplama çeşitlerinden biridir. Fuar standlarında ve fuar alanlarında da en çok tercih edilen zemin kaplama sistemi olan parkeler, uzun yıllardır dayanıklı yapıları sebebiyle sıkça kullanılmaktadır. Parke zeminler orta (MDF) ya da yüksek (HDF) lif levhaların iki yüzünün kaplanmasıyla oluşmaktadır. Üretiminde üst kaplama, balans kağıdı, dekor kağıdı gibi malzemeler kullanılabilmektedir. Üst ürün grubunda çeşitleri ve alternatifleri bulunmaktadır. Pek çok alanda tercih edilen parke zemin kaplama; ofislerde, konutlarda ve fuar standı zeminlerinde bir numaralı tercihtir.

Fuar stand zemin kaplama uygulamasında parke tercih edilmişse, döşeme esnasında ham sunta veya köpük malzeme ile zemin altına destek yapılmasına dikkat etmekte fayda vardır. Parkenin direkt olarak zemine döşenmesi halinde, zemindeki kot farkından kaynaklı stand zemininde oynayan kısımlar olabilmektedir.

Halı

Zemin kaplama sistemleri arasında en az tercih edileni olmasına rağmen oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Ürünlerin ağırlığının fazla olduğu durumlarda zeminde halı tercih etmek daha sağlıklı ve güvenilir olacaktır. Kullanımı ve temizliği oldukça pratik bir zemin kaplama uygulamasıdır. İsteğe göre değişimi oldukça rahattır. Hem zamandan hem de efordan tasarruf edilmesine olanak sağlar.

Sıraladığımız zemin kaplama sistemlerinin dışında pek çok farklı malzeme ile fuar standı yapılabilmektedir. Stand sahibinin belirleyeceği malzemelere göre zemine uygun tasarım gerçekleştirilebilmektedir. Fuar stand zemin kiralama hakkında bilgi almak için tıklayınız. 

 

 

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.