Site Rengi

Fuar Standı Üretim Süreci

01.03.2023
1.565
Fuar Standı Üretim Süreci

Fuar standı üretim süreci, oldukça geniş zamana yayılabileceği gibi kısa süre içerisinde de çözümlenebilmektedir. Fuar organizasyonları bir kentin, bir ülkenin ya da herhangi bir bölgenin kalkınmasıyla doğrudan ilgilidir. Bu sebeple bölgelerdeki organizasyonlara bakarak bölgenin gelişmişliği hakkında bilgi edinmemiz mümkündür. Fuar organizasyonları hemen her sektörden katılımcı ile gerçekleşir. Farklı alanlardan firmaların buluşabileceği gibi, aynı alandan firmaların da buluşmasına olanak sağlamaktadır. Organizasyonlar, amaçlarına ve hizmetlerine göre belirlenmektedir. Geniş kapsamlı organizasyonlar çoğunlukla bölgede ses getiren işlere imza atmaktadır.

Sürekli olarak kendini geliştiren pazarlama ve reklam dünyasında da fuar organizasyonlarının yeri oldukça büyüktür. Fuar standları hedef kitlelere ulaşmanın en zahmetsiz ve en az maliyetli yollarından biridir. Aynı sektörden firmaların bir araya gelmesi her ne kadar dezavantajlı bir durum gibi görünse de, firmaların birbirlerinin desteğini kazanmasını sağlar. Müşteri portfolyosunu genişleterek daha fazla kişiye ulaşmayı sağlar. Aynı zamanda firmalar ve markalar arasındaki kaynaşmayı güçlendirmektedir.

Organizasyonlarda yer alan fuar standları, marka ve firmaların o alandaki en önemli temsilcileridir. Bu sebeple profesyonel olmaları büyük önem taşımaktadır. Sektöre yeni giren firmalar, sektörde halihazırda yer alan ve yerini korumak isteyen tüm firmalar fuar organizasyonlarına sıklıkla katılım sağlamaktadır. Bu organizasyonlar, büyük ticari firmaların pazar ağlarını en etkin şekilde kullanmalarını sağlamaktadır. Fuar standı tasarımları ve tasarımın profesyonelliği bu noktada çok önemlidir.

Marka ve firmaları o alanda temsil eden standlar, ne kadar profesyonel olursa, geri dönüşler de o kadar fayda sağlayacaktır.

Fuar Standı Üretim Aşamaları Nelerdir?

Fuar standı üretimine başlamadan önce çok dikkat edilmesi gereken bir tasarım süreci bulunmaktadır. Tasarım sürecindeki her bir ayrıntı profesyonelce planlanarak hayata geçirilmelidir. Bu aşamada yapılacak ufak bir hata, geri dönüşü olmayan sonuçlara sebep olabilmektedir. Tasarım aşamasında belirleyici olan temel unsurlar vardır:

 • Standın nereye kurulacağı ve ne kadar alan üzerinde kurulacağı
 • Standın hangi firma ve hangi ürünler üzerine olacağı
 • Ürünlere ve firmaya göre belirlenecek olan malzeme seçimi
 • Standın rengi
 • Stand üzeri görsel iletişim destekleyici çalışmalar
 • Dekorasyon ve dizayn

Bu gibi belirleyici unsurların tamamlanmasının ardından standın üretim aşamasına geçilmektedir. Ortalama bir fuar standının yapımı yaklaşık olarak 15 ila 25 gün arasında değişmektedir (özelleştirilmemiş, standart fuar standları üzerinden gün sayısı verilmiştir).

Üretim aşamasına geçildiğinde profesyonel bir ekiple çalışmak ve tasarıma sadık kalmak büyük taşımaktadır. Üretim aşamasında sıklıkla üretim atölyelerinde çok sayıda üretici ile birlikte hareket edilmektedir.

Başarılı bir fuar standı tasarımı ortaya çıkarmak için her zaman profesyonel bir ekiple çalışmak yeterli olmayabilir. Bunun yanında marka ile üretici firma arasındaki iletişimin doğru olduğundan da emin olmak gereklidir. Üretici firmanın ya da stand tasarımcısının markanın hedeflerine, vizyonuna ve ürünlerine uygun bir tasarım ortaya çıkarması çok önemlidir. Her ne kadar başarılı örnekler çoğunlukta olsa da, fuar standı söz konusu olduğunda tasarımlarından kaynaklı değerini kaybetmek durumunda kalan marka ve firmalar da bulunmaktadır.

Başarılı Bir Fuar Standı İçin

 • Fuar standı alanını önceden ziyaret edebilirsiniz. Bu sayede standı yaptıracağınız üretici firmalara hayal ettiğiniz standı daha rahat aktarabilirsiniz. Fuar standı alanları, firmanın temsilcisi olan standlar için büyük önem taşır. Alanın yeterliliğinden, zeminin yapısına kadar pek çok detay, fuar standınız üzerinde belirleyici unsurları oluşturacaktır.
 • Fuar stant tasarımı için mevcut kitleyi ve hedef kitleyi iyi tanımanızda fayda vardır. Sektöre yeni girmiş bir firma değilseniz, halihazırda mevcut bir kitleniz varsa bu noktada yapmanız gereken iki ufak araştırma vardır. Şuanki mevcut kitlenizi yakından tanımak ve ardından hedeflediğiniz kitle için neler yapmanız gerektiğini belirlemek. Zaman zaman birçok büyük firmanın aniden temsil eden renklerine kadar değişiklik yaptığını görürüz. Aynı değişimi kullanmak istediğiniz fuar standınız üzerinde yapabilir, dikkatleri çekebilirsiniz.
 • Dikkat çekici tasarımlara tercih edebilirsiniz. Fuar organizasyon alanında göze çarpan ve kendini belli eden bir fuar standı her zaman diğerlerinden daha çok avantaj sağlar. Standınızdaki detayları büyüterek dikkatleri toplayabilirsiniz.
 • Akılda kalıcılığa özen göstermelisiniz. Fuar stant kullanımınızda kreatif detayları hakim kılarak akılda kalmayı sağlayabilirsiniz. Fuar standlarında sıklıkla olmayan ışık ve aydınlatmalar, ses sistemleri, yaratıcı karşılama bankoları, modern çizgiler gibi detaylara yön vermelisiniz.
 • Görsel iletişim araçlarına daha sık yer verebilirsiniz. İletişim, yalnızca sözlü olarak hayat geçmez. Görsel iletişim araçları da günlük hayatta sıklıkla kullandığımız bir iletişim yöntemidir. Ürünleri ön plana çıkaran görsel iletişim araçları ile fuar standınız daha belirgin bir hale gelecektir.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.