Site Rengi

Benzin İstasyonları İçin Etkili Stand Kullanımı

26.04.2022
1.812
Benzin İstasyonları İçin Etkili Stand Kullanımı

Etkili Stand Kullanımı bulunulan bölgeye göre değişebilir. Günümüzde benzin istasyonlarının en önemli bölümünü, benzin istasyonlarındaki satış marketleri oluşturmaktadır. Bu marketlerde ise birbirinden farklı ürünler yer aldığı için etkili stand kullanımı büyük önem kazanmaktadır.

Bilindiği üzere benzin istasyonlarında yer alan marketler 24 saat şeklinde hizmet sunar ve bu marketlerden alışveriş yapan kişi sayısı da oldukça artmıştır. Benzin istasyonuna akaryakıt almaya gelen her insan mutlaka bu marketlere uğrar ve ihtiyacına göre alışveriş yaparlar.

Alışverişin bu kadar sıklıkla yapıldığı alanlarda ürün yelpazesi oldukça geniş olabilmektedir, buna göre dizayn edilen benzinlik marketlerindeki ürün çeşitliliğini, kişilerin alışveriş alışkanlıklarına göre tasarlamak yapılan ürün satış düzeyini arttırdığı gözlemlenmiş ve etkili stand kullanımı avantajları da buna göre arttırılmıştır. Benzin istayonlarındaki satış marketlerinde müşterilerin en rahat şekilde alışveriş yapabilmesi adına stand yerleşimine çok dikkat edilmelidir.

Etkili Stand Kullanımı için Standların Mesafesi

Benzin İstasyonları İçin Etkili Stand Kullanımı sağlayabilmenin ilk önemli noktası standlar arası aralıktır. Günümüzde perakende satış kanallarının yapmış olduğu en büyük hatalardan biri, mağaza veya marketlerde ürün teşhiri için kullandıkları satndların birbirine olan doğru mesafesini ayarlayamamaktan kaynaklanmaktadır.

Birbirine benzer özellikteki ürünleri sergilemek için kullanılan standlar ya çok yakın mesafede veya uzak mesafede sergileniyor. Bu durum ise müşterinin satın alma potansiyelini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu durumun önüne geçip mağazanın büyüklüğüne göre doğru stand konumlandırılması yapılır ise, müşteri alacağı ürünün yanında mutlaka farklı ürünlere de bakıp oradaki seçenekler üzerinden de alışverişini sürdürebildiği gözlemlenmiştir. Bu ve benzer sorunlar ile karşılaşmamak için mutlaka etkili stand kullanımı konusuna özen gösterilmesi gerekmektedir. Ancak doğru konumlandırma ile satış düzeyi arttırılır ve benzin istasyonu standı en etkili şekilde kullanmış oluruz.

Ürünler İçin Doğru Stand Seçimi

Stand tercihlerinde ve yerleşim noktalarında yapılan yanlışlıklardan biri de; ürünlerin net bir şekilde baz alınmaması ve standların seçilmesidir. Bu sebepten kaynaklı pek çok firma standlardan yana sorun yaşamakta ve bununla birlikte ürünlerin teşhiri sırasında da ciddi sorunlarla karşılaşmakta. Her marka ve firmanın kendine has belli görünüm ve karakteristik özellikleri vardır ve aynı zamanda üretimini sağladığı ürünler de marka ile uyum içerisindedir. Bu ürünlerin sergilenmesinde hem markanın hem de ürünlerin özelliklerine uygun stand tercih etmek etkili stand kullanımı konusunda bir adım daha atlamayı sağlar.

Benzin istasyonu gibi ürünlerin sayıca fazla ve çeşidin bol olduğu ufak işletmelerde alandan maksimum verim elde etmek ve satışları daha da arttırmak için profesyonel bir tasarıma ihtiyaç duyulur.

Bunlara ek olarak sergilenecek olan ürünlerin dizilişi de büyük önem taşır. Birbirinden alakasız ve tamamen farklı ürünlerin aynı stantta yakın mesafelerde sergileniyor olması görüntü açısından hoş olmayacağı gibi pratik bir alışveriş deneyimi yaşamanın da önüne geçer. Müşterilerin alışveriş esnasında sunmuş olduğunuz ürünleri net bir şekilde görmesi ve buna göre ürünleri satın alma yoluna gitmesi gereklidir.

benzin-istasyonlari-icin-etkili-stand-kullanimi

Etkili Stand Kullanımı İçin Zıt Ürünlerden Uzak Durmak

Etkili stand kullanımı için dikkat edilmesi gereken noktalardan birinin alakasız ürünlerin yanyana olmaması gerektiği olduğunu daha önce belirtmiştik. Bu noktada değerlendirildiğinde zıt ve birbirinden farklı ürünleri sergileyen standların yanyana olması da satış ve alışveriş deneyimi için olumsuz etkiler yaratabilmekte. Özellikle abur cubur standları, açık gıda standları gibi standların yanında temizlik ve hijyen ürünlerinin sergilenmesi müşteriler tarafından olumsuz karşılanabilir. Bu sebeple yanyana koyula standların içeriklerinin neler olduğuna çok dikkat etmek gerekir. Belirtilen bu noktalara dikkat edilmesi halinde standlardan elde edilecek verim maksimum seviyeye ulaşır.

Standın Boyutlarına Dikkat Etmek

Benzin İstasyonları için etkili stand kullanımı konusuyla pek alakalı olmayan bir konudur. Ancak bir stand seçimi yapılaağı zaman yüksekliğinin ve boyutlarının hangi seviyede olduğuna genel olarak dikkat etmek gereklidir. Stand boyutlaru ortalama bir kişinin rahatlıkla ulaşabileceği şekilde tasaarlanmalıdır. Bu sayede hem ürünlerin erişilebilirliği artar hem de müşteriler tarafından ürünlerin rahat bir biçimde görülebilmesi sağlanır. Etkili stand kullanımı değerlendirilmesi yapıldığında benzin istasyonlarında doğru tasarlanan standların müşterilerle daha çok temas ettiği ve satışlar üzerinde etkili bir lokasyon olduğu gözlemlenmiştir. Standlar ve stand kullanımı ile ilgili detaylı bilgi edinmek için Profesyonel Ürün Teşhir Standı Nasıl Olmalı başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.